1/6

ATARI tarihi

Serdar Utku Kartal
Serdar Utku Kartal 23.07.2012 - 15:16
Eskinin kralları ile geçmişe yolculuk
Yıllar önce Almanya’dan gelen bir akrabamızın kolunda gördüğüm ve o zamanlar dilimize dolanan adıyla “atarili saat” o zamanlar kafamın içinde bulunan azıcık beynimin de erimesine neden olmuştu. Gece gündüz o saatin hayalini kurar, bir gün benim de istediğim zaman oyun oynayabileceğim bir saatim olsun isterdim.

Tabi sonra saatin içindeki oyunun gayet gereksiz bir oyun olduğunu görünce vazgeçtim. Ancak o saati gördüğüm zaman hissettiklerimin çok daha fazlasını zengin bir tanıdığımızın evine gittiğimde, evin tek oğlunun televizyonda oynadığı uçak oyununu görünce hissetmiştim. Tam anlamıyla aklım çıkmıştı.

ATARI tarihi
Oyunun adı: “River Raid” idi. O zamanlar da o oyun konsoluna “kara kutu” deniyordu. Bugün bilgisayarıma format attığımda, kullanacağım temel programları yükledikten hemen sonra bilgisayarıma emülatör yüklememin sebebi o zamanlar yaşadığım hislerdir.

Bu kadar duygusallıktan sonra, oyun konsolları tarihine başlayabiliriz.

Oyun mu? O da ne?
1951 yılında Amerika Televizyon ve Teknoloji Enstitüsü’nde bütün hayatını kendi yaptığı oyuncaklara adamış bir çalışan olan Ralph Baer, bir toplantıda yeni üretecekleri televizyonlara interaktif oyunlar ekleme fikrini ortaya attı. O zamanlar bırakın konsol ismi, bilgisayar oyunları bile ordudaki osiloskoplardan bozma sistemlerde oynanan “tennis for two” denen oyundan ibaretti.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×