Athens 2004

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Ümitler 2008 Pekin'e kaldı.
Platformlar PC
Athens 2004
  • Yapımcı - Yayıncı Eurocom Entertainment Software - Eidos
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 52
Artılar 2 kişi aynı bilgisayarda oynayabiliyor.
Eksiler Zor oynanabilirlik. Geçmiş dünya rekorları yok. Böylesine önemli bir organizasyonun oyunu için sonuç yine hüsran...

Üzerinde dünyanın 5 kıtasını temsil eden 5 farklı renkte iç içe geçmiş halkaların bulunduğu olimpiyat bayrağını bilmeyen yoktur. Dört yılda bir düzenlenen olimpiyatların bir diğer simgesi de meşaledir. Bugüne kadar onlarca farklı şehirde dolaşan meşale, en son doğduğu yer olan komşumuz Yunanistan’ın başkenti Atina’daydı. Olimpiyat ateşi, Yunanistan’ın Olimpos Dağı’nda güneş ışığı dev merceklere yansıtılarak tutuşturuyor. Meşale oyunların yapılacağı ülkeye kadar, elden ele geçtiği ülkelerin sporcuları tarafından taşınıyor. Buradan da olimpiyatın yapılacağı stadyumdaki meşale, bu meşale ile tutuşturulur. Ve kapanış törenine kadar bu meşale kesinlikle söndürülmez.

Olimpiyat meşalesi ne zaman bizim ülkemizde ki bir stadyumda ki meşaleyi tutuşturacak bilmiyorum ama yetkililer bunu başarmak için büyük bir çabayla uğraşıyor. Yıllarca farklı ülkelerde farklı kültürleri ısıttı bu meşale. 2008 de ise Pekin’e gidecek.

Olimpiyat Oyunları’nda ülkemin şerefi ve sporun zaferi için kurallara uyarak dürüst yarışacağımıza ve gerçek sportmenlik ruhu içinde mücadele edeceğimize ant içeriz.

Yaz olimpiyatları biteli aylar oluyor fakat biz PC’ciler Athens 2004’ü yeni oynama şansına sahip olduk.
Yapımcılar önlerinde 4 yıl gibi uzun bir süre olmasına rağmen, başarılı bir olimpiyat oyunu yapamıyorlar. Böylesine önemli bir organizasyonun oyununun yakışır şekilde yapılmasını beklerdim. Fakat sonuç, yine hüsran!

Yapımcı Eurocom Entertainment henüz altı senelik bir firma. Çok kısa bir zaman dilimi olmasa da firmanın henüz kayda değer bir PC oyunu bulunmuyor. Tabii hal böyle olunca, Athens 2004’te beklentilerin altında karşımıza çıktı.

Sözü fazla uzatmadan konuya girmek istiyorum. Oyunu açtığınız andan itibaren olimpiyatlardan aşina olduğumuz renk tonlarıyla bezeli menüler ve yükleme ekranlarıyla karşılaşıyoruz. Bu gerçekten güzel, zaten olması gereken de bu. Menüde karşınıza gelen başlıklardan ilki “Arcade”. Burada oyuna alışmanız için pratik yapabilirsiniz ve açıkçası madalya istiyorsanız sık sık ziyaret etmeniz gerekiyor.

Fazla zorluk oyuncuyu usandırır!

Menüde karşımıza çıkan ikinci önemli başlık “Competition”. Burası oyunun organizasyon kısmı. Eğer kendinize güveniyorsanız, tıklayıp Olimpiyatlara katılabilirsiniz. Oyunda uzun atlamadan haltere, atıcılıktan serbest stil yüzmeye... kadar yarışabileceğiniz 20 farklı yarışma var. Emin olun hepsi birbirinden zorlu. Açıkçası oyunun böyle olması bir yere kadar iyi. Kimse ilk oynayışında dünya rekoru kırmak istemez. Yapımcılarda bunu düşünüp, oyunu gayet zorlu yapmışlar ama fazlası da oyuncuyu usandırır.

Parmaklarına güvenmeyenler bu oyuna yaklaşmasın!

Genel olarak kullanacağınız tuşlar sınırlı. Bu oyun insanı yoruyor hatta parmaklarına güvenmeyenler kesinlikle yaklaşmasın. Hem de parmak ağrıları yapıyor. Özellikle hasta ve yaşlıların bu oyundan uzak durmalarını öneriyorum. Ne kadar sağlıklı olsanız da tahammül süreniz 1-2 saati geçmeyecektir.

Sonuç

Üzülerek söylüyorum ki yine olmamış. Oyun yukarıda da bahsettiğim gibi çok zor olmasından dolayı kendini tekrar ediyor. Takdir edersiniz ki bu durum bir oyuncu için gayet sıkıcı. Ayrıca oyuna eklenebileceğini düşündüğüm geçmiş dünya rekorları maalesef bulunmuyor. Bence güzel bir ayrıntı olurdu. Grafiklere gelince çok fazla bir şey beklemeyin. Ortam rengarenk ve içindeki sporcu çizimleriyle gayet uyumlu, fakat çok daha iyi grafiklerde gördük. Tribünlere bakıldığında seyirciler kağıt bebekleri andırıyor. Bu görüntü bana Fifa’yı hatırlattı. Müzikler ise oyundan sıkılmanızla doğru orantılı olarak rahatsız edici bir unsur halini alıyor. Fakat Athens 2004 zaten sizin grafiklere veya seslere bakmanıza fırsat vermeden, yüksek bir tempo ile oynanıyor. Böylesine bir tempo ile uzun süreli bir oynayışın sonunda yeni bir klavye ihtiyacınızın doğacağı muhtemel. Yapımcılar böylesine büyük bir organizasyonun oyununu çok daha başarılı yapabilirlerdi. Bu demek oluyor ki ümitler 2008 Pekin’e kaldı.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.06.2024 06:28
Kalan Karakter: 300 Gönder
Athens 2004
İlginizi Çekebilir