Atlantis: The Lost Empire

Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Gizemdolu bir uygarlığı “su yüzüne” çıkarmak için yolculuğa hazırız.
Platformlar PC
Atlantis: The Lost Empire
  • Yapımcı - Yayıncı Disney Interactive - Disney Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 65
Artılar -
Eksiler -

Hepimiz Atlantis Efsanesini bir şekilde ya çeşitli dergilerde okumuş, kimi filmlerde ve kitaplardaki bu kayıp kente dair göndermeleri aklımızın bir köşesine atmışızdır. Bu yıl içerisinde vizyona giren Disney’in Atlantis animasyonu belki de bu güne dek yapılan en somut atlantsi öyküsü olma niteliğinde. İşte bu oyun da tahmin edebileceğiniz gibi bu dünyanın ekranlarımıza taşınmış hali. 

Oyun konu olarak tamamen çizgifilmle paralellik gösteriyor. İlk olarak 1901 yılında izlanda başlayan öykü Atlantis’e gidecek haritayı bulmak ile başlıyor. Çizgifilmden sinematiklerin kullanıldığı demolar eğer bir atlantis fanıysanız sizi çok mutlu edecektir. Anamenüde Single player modunda “Search for Trial” modunda gerçek macera öncesi fazla bölümden oluşmayan bir giriş yaşayabilirsiniz. “Trial By Fire” ise gerçekten uğraşacağınız ve “search for trial”ın devamı niteliğinde esas oyunu oluşturmakta. Önerim elbette Search For Trial’ı almanız ve üç zorluk seviyesinden ortanca olanı seçmeniz. Bu sayede hem konuya ve kontrollere alışacak hem de biraz uğraşarak oyundan daha çok keyif alacaksınız. 

Multiplayer mod ise çok oyunculu oynamak için belki de tercih edilecek son oyun budur. Genel olarak düşük tutulan teknoloji çok oyuncuda size tatmin etmeyecektir. Ancak yine de “ben bu oyunu aldım, sonuna kadar hakkını versin” şeklinde yaklaşırsanız karşınıza takma isminizi ve karakterinizi yaratıp servere bağlanma veya server yaratma seçenekleri çıkıyor. Buradan sonra da hepimizin bildiği deathmatch tarzı oynayabilirsiniz. En fazla 12 kişiye destek veren oyunda bayrak kapma gibi görece daha eğlenceli bir opsiyon da var. 

Kontroller oldukça sabit ve diğer oyunlara nazaran “combolar” içermiyor. Ok tuşlarıyla ve mouse kombinasyonuyla yönümüzü belirlerken 1, 2, 3.. ile silahları seçebiliyoruz. Bu arada oyundaki silahlar bana biraz yavan geldi. Birbirine çok benzeyen silahlar genel olarak ateş ve türevi ya da buzumsu maddeler atmaya odaklanmış. Malesef silahları görememeniz de eksi bir puan. Ayrıca denizaltı gibi araçları kullanırken F tuşunun da fenerinizi açtığını unutmadan belirtmeliyim. Bu arada numerik klavyedeki sıfır tuşuyla zıplayabilirsiniz.

Oyun esnasında yaşlı profesör görevinizi radyo aracılığıyla size aktaracak. Bu ekranı sol tarafta görebilirsiniz. V tuşuyla görevi tekar dinleyebilirsiniz. Tam ortada yer alan yuvarlaklardan mavi olanı enerjinizi, kırmızı olan ise cephanenizi göstermekte. Bu bağlamda yolda karşınıza çıkabilecek mavi kalkanlar gücünüzü, kırmızı 

Grafiklerine baktığımızda oyun çok fazla teknolojik öğeler içermeyen kendine has bir motor kullanıyor. Özellikle bina içlerindeki bazı kaplamaların ve birkaç ışık efektinin hoş bir atmosfer yarattığını söylemeliyim. Buna ek olarak da genellikle oyunların zorlandığı açık mekan çizimlerinin başarıyla yapıldığını söylemeliyim. 

Oyun fps tarzında olduğundan çok büyük yenilikler içermese de yine de etkileyici birkaç özelliği de içinde barındırmıyor değil. Örneğin bazı görevlerde çeşitli araçlar kullanmanız oyuna yeni bir boyut katıyor. Mesela planörle dağlar arasında rüzgara karşı uçmak, denizaltıyla kıvrak bir yolculuğa çıkmak bunlara örnek göstilebilir. 

Oyundan Jedi-Outcast tarzı bir beklenti içerisinde olmamalıyız. Sonuçta hedef kitlesi olarak Atlantis efsanesine merak duyan yaşça ve belki de 3d oyunlarda çok iddialı olmayan oyuncular belirlenmiş. Bunun dışında düşük sistem ihtiyaçlarını da düşünecek olursak karar tamamen zevkinize kalıyor.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2024 03:50
Kalan Karakter: 300 Gönder
Atlantis: The Lost Empire
İlginizi Çekebilir