ATOM'dan Türk oyun sektörüne destek!

ATOM'dan Türk oyun sektörüne destek!

İsmet Ergül
İsmet Ergül 11.03.2016 - 14:06
Türk oyun sektörü gelişiyor
 ATOM olarak anılan 'Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi', şimdiye kadar toplamda 65 ekibi destek programına kabul ederej destekledi. 2008 yılında ODTÜ Teknokent bünyesinde kurulan ATOM, aktif olduğu etkinlikler ve de programlar dahilinde şimdiye kadar 300'ün üzerinde oyun geliştirirken, 150'den fazla öğrenciye de destek sağladı. Bununla birlikte, geçtiğimiz yedi yılda ATOM bünyesine kabul edilen ve ardından şirketleşerek merkezden mezun olan stüdyolar toplamda 2 milyon dolar üzerinde finansman kazanmayı başardı.

ATOM'dan Türk oyun sektörüne destek!
ATOM, desteklediği ekipler ile birlikte 2015 yılında 40 adet oyun geliştirdi. Bu rekor ile birlikte 2016 yılında 200 geliştiriciyi aşan ATOM, bu yıl da 210 geliştirici ve 54 oyunla kendini büyütmeye ve de etkisini göstermeye devam etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan iki ayrı Kısa Animasyon Yapım desteği alan ATOM, 'Vakitsiz Horoz' isimli kısa animasyon filmi ile 'Uluslararası Rotary Kısa Film Festivali'nde Animasyon Film Kategorisi mansiyon ödülü ve İstanbul Kısa Filmciler Derneği'nin 1 Dakikalık Kısa Film Yarışması'nda Başarı Ödülü aldı.

Amelos Interactive tarafından geliştirilen 'Cel' isimli oyun mobil platformlarda çok kısa sürede 900.000 üzerinde oyuncuya ulaşma başarısını elde etmesiyle birlikte ekip, Google Play platformunda oyunculara ulaşma ve sürdürülebilir oynanış sunma alanında çok değerli deneyimlerini tüm yıl arttırarak diğer ekiplere de bilgi sağladı. Öte yandan, MagicLab tarafından geliştirilen Chain of Letters, Apple tarafından En İyi Oyunlar listesinde tanıtıldı ve zirveye yükseldi.

ATOM'dan Türk oyun sektörüne destek!
ATOM ve Türk oyun gelişticilerinin oyunculara sunduğu başarılı oyunlar ile birlikte Apple da ilk defa "Türk Yapımı Oyunlar" listesini hazırladı. Apple'ın hazırladığı anasayfada sunulan altı oyunun dördü ATOM oyunları oldu: Chain of Letters (MagicLab), MOBU (Panteon), Rop (Gamebra.in), Darklings(MildMania)

Bu yıl 'Casual Connect Amsterdam' kapsamında düzenlenen Indie Prize bağımsız oyun ödüllerinde Türkiye’den iki oyun adaydı: Rop ve Hocus. ATOM'un desteklediği 'Rop' 2015 yılının En İyi Mobil Oyunu ödülünü kazanmasıyla birlikte, Türk oyun geliştiricileri de yavaş yavaş kendilerini global video oyun sektöründe göstermeye başladılar.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 23.01.2021 01:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.03.2016 12:26
2015'de 40 adet oyunmuşmuş, yok artık lebron james. ona bakarsanız GGJ'lerde 2 günde onlarca oyun çıkıyor ama öyle her dandirik mobil oyunu oyundan sayacaksak ne anlamadım ben o işten.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.03.2016 11:42
Hocus steam de ben de var as bayrakları as as as hemen oynuyorum :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.03.2016 17:06
Keşke nerde türkçe oyunlar..... Çok iyi haber.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×