Auto Modellista

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Macera oyunlarıyla adından söz ettiren Capcom, yeni yarış oyunuyla birlikte pistlere de adım attı.
Platformlar PlayStation 2, PlayStation 2
Auto Modellista
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 80
Artılar -
Eksiler -

Genelde macera oyunlarıyla adından söz ettiren Capcom, Auto Modellista isimli yeni yarış oyunuyla birlikte pistlere de adım attı. Capcom, Japon kökenli bir firma olduğundan olsa gerek, oyunda lisansı alınan tüm markalar Japon araba üreticilerine ait. Toyota, Nissan, Honda, Mazda, Mitsubishi, Subaru, Suzuki ve Daihatsu gibi markaların lisansı alınan Auto Modellista’da içlerinde Concept araba tasarımlarının da bulunduğu bir çok araç bulunuyor.

Oyun temel olarak Garage Life ve Arcade olmak üzere iki bölüme ayrılmış. Bunlardan Arcade modu Single Race, Vs. ve Time Attack gibi alt başlıklara ayrılmış. Garage Life ise oyunun simülasyon modu niteliğini taşıyor. Bu moda ilk başladığınızda kilidi açık olan tüm arabaları seçme özgürlüğünüz var, yani para kazanma ve paranız doğrultusunda araç satın alma gibi bir sorun yok. Fakat aracınızı modifiye ya da Upgrade etmek için yarışları kazanmalısınız. Aynı Gran Turismo’da olduğu gibi Auto Modellista’da da lastiklerden eksoza, frenlerden süspansiyonlara kadar hemen hemen aracınızın tamamını yenileyebiliyorsunuz. Fakat dediğim gibi bunları yapabilmeniz için yarışlarda belli dereceler almanız gerekiyor.

Oyunu biraz daha eğlenceli hale getimek için kendi garajınızı yaratabilmeniz sağlanmış. Bu şekilde garajınızı onlarca çeşit nesne ve dekor ile dizayn edebiliyorsunuz. Tabii tüm bu opsiyonlara, gizli araçlara ve daha bir yığın bonusa erişebilmeniz için yine yarışları kazanmanız gerekiyor.

3D anime grafikler

Buraya kadar her şey bir yarış oyununda olabilecek cinsten, fakat Auto Modellista’nın diğer yarış oyunlarından en büyük farkı 3D anime grafikleri. Yani grafikler tamamen gerçekçi yapılmaya çalışılmak yerine anime tarzında bir çalışma uygun bulunmuş. Bu belki bazı oyuncular için hoş karşılanmayabilir fakat Capcom’un pistlere yeni bir renk kattığı kesin. Çizgi film tanındaki araç modellemeleriyle, şehir, dağ ve normal hız pistleri temalı parkurlar oyun dünyasının bu türde pek alışık olmadığı fakat güzel olan bir çizgi sunuyor. Öyleki bu çizgi belli noktalarda klasik Japon anime çizgi filmlerini fazlasıyla andırıyor. Hani nasıl desem, bu tür çizgi filmlerde karakter yumruk attığında veya kılıçla bir hamle yapınca havayı kesermişçesine beyaz bir efekt oluşur (oyunu görme fırsatınız olursa daha iyi anlayabilirsiniz!), bu tip efektler yarışlar esnasında lastiklerin yolla yaptığı bazı temaslarda ve özellikle sanki rüzgarı yüzünüzde hissetmeniz istenirmişçesine aracınızla hız yaptığınızda ortaya çıkıyor. Hız demişken çok akıcı ve eğlenceli olan yarışlarda hız duygusunu sonuna kadar hissedebiliyorsunuz.

Araçların motor seslerinin iyi bir biçimde aktarıldığı oyunda, yapacağınız çeşitli modifikasyonlar sonucunda motor sesleri farklılık göstererek oyuna yansıyor ve tüm bunlar hareketli müziklerle birlikte yarışları daha eğlenceli bir şekle sokuyor. Ayrıca hasar modellemelerine yer verilmeyen oyunda resmi olarak ‘’GT Driving Force’’ desteği bulunuyor ve eğer bu sete sahipseniz yarışlar daha da eğlenceli bir hale geliyor. Fakat oyunun Dual Shock 2 ile de son derece kolay bir oynanabilirliği var.

Merak edenler için söyleyeyim; Auto Modellista kesinlikle Gran Turismo 3: A-Spec kadar başarılı bir oyun değil, fakat pistlerde farklı bir tad arayan yarış severleri uzunca bir süre ekran başında tutabilir.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2021 12:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
Auto Modellista

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×