1/5

Avatar

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
O, dünyanın en pahalı filmi!
Hayal gücü sınırsızdır. Öyle ki inanılmaz şeyler düşünebilir, buna kendiniz bile şaşırabilirsiniz. Hayallerde tasvir edilen unsurları gerçekleştirmek, düşüncelerin ötesinde bir yetenek gerektirir. Bugüne kadar pek fazla film yönetmemesine rağmen James Cameron, dünyanın en yaratıcı yönetmenlerinden bir tanesi, hatta belki de en iyisi. Aliens, Terminator, True Lies ve Titanic, onun isminin akıllara kazınmasını fazlasıyla sağladı. Zira her biri, sadece çıktığı dönemin değil, tüm zamanların en iyi filmlerinden olarak gösteriliyor.

Ufak yaşta, büyük hayaller!
Henüz 13-14 yaşında bir çocuk. Yapması gereken şeyler az çok bellidir değil mi; okula gitmek ve arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirmek. Belki “o” farklı bir çocuktur. Haliyle herkes aynı olmak zorunda değil. Okuduğu kitaplar, ürettiği fikirler hep “bu dünyada olmayan” şeyler üzerine kuruluydu. Evet, James Cameron’dan bahsediyorum. 54 yaşındaki Kanadalı yönetmen, kariyerinde durmaksızın yükselirken, en büyük desteği “düşüncelerinden” aldı. Gelecekten bir yok edici, James Cameron’ı öldürmek için geçmişe gönderildi. Bu, aslında yönetmenin gördüğü bir rüyaydı. O sırada çok hastaydı da. Gördükleri ona inanılmaz fikirler verdi ve bu sayede Terminator serisi doğdu.

Avatar

James Cameron için “deli” yakıştırması yapılabilir veya “dahi” olarak da gösterilebilir. Bunun örnekleri geçmişte fazlasıyla yaşandı. Buna ilk örnek olarak da Terminator’ü çekmeden önce, konu hakkında bahsetmesi ve insanların şaşkınlıkla onu bakması gösterilebilir. Belki de hastalığı çok ilerledi, durumu kötüye gidiyordur. Hayaller görmeye başlamıştır? 91 Yılına gelindiğinde 2 numaralı Terminator, sinema tarihini baştan aşağıya değiştirecekti. Terminator 2: Judgment Day, “aynı model, yeni görev” sloganıyla vizyona girmişti. 102 milyon dolara çekilen film, “Tüm zamanların en pahalı filmi” unvanının da sahibi olmuştu. T-1000 olarak adlandırılan sıvı metal adam (Robert Patrick), sinemadaki dijital devrime esin kaynağı oldu. Tabii ki makine-insan arasındaki savaş da öyle. Hemen ardından gelen True Lies ise, 114 milyon dolara çekildi. Bu dakikadan sonra James Cameron’ın ismi, “en pahalı filmlerin yönetmeni” olarak da anıldı.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×