1/3

Bad Day L.A.

Bad Day L.A.

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Gelen vurdu giden vurdu...
Çok eskiden bir filmde görmüştüm. Adamın teki bir gün içersinde karısı tarafından aldatıldığını öğreniyor, işinden atılıyor, evi yanıyor, işlemediği bir suç üstüne kalıyor vb.... beter olaylarla karşılaşıyordu. Fakat film bunları mizahi bir anlatımla seyircilere aktarıyordu. Açıkcası olaylar karşında gülmekten kırıldığım yerler olmuştu. Sonunda bunların hepsinin bir rüya olduğu ortaya çıkmıştı. Klişe bir sonla film bitmişti, ancak seyretmeme değmişti. Oyuncularını hatırlasamda filmin ismini unuttum, bir hayli uzun bir zaman oldu. Şimdi bunları size anlatmamın sebebi, bir kimsenin değil, bu sefer tüm şehrin başına bunlardan daha beter olayların gelmesi. Şu ev yanma veya eş aldatması bu felaketlerin yanında sinek vızlaması gibi kalır. Dikkatimi çeken ilginç oyunlar arasına Bad Day Los Angeles’da katıldı. Çünkü oyunumuz gerçekten de ilginç bir konsepte sahip, proje başındaki adamımız da American Mcgee. Şimdi sır perdesi aralanıyor....

Los Angeles SWAT

Los Angeles demişken, aklıma ara başlıktaki L.A. SWAT oyunu geldi. Commodore 64 için yapılmış çok eski bir oyundur. Ben bile sonradan oynamıştım, ama hakkını verelim süper oyundu. Eskiye bir mazi dedikten sonra geliyoruz, yeni Los Angeles şehrine. Anthony Williams, L.A’da yaşayan kendi halinde bir insandır. Zamanında evini yurdunu terk edip buraya yerleşmiştir. İstediklerini yavaş yavaş elde etmeye başlamış ve düzenini kurmuştur. Ancak bir sabah insanın aklına gelebilecek, en kötü felaketler şehrin başına gelir. Her taraf zombi dolar, büyük bir deprem meydana gelir, meteor yağmuru yağar, teröristler ile çatışmalar başlar, Tsunami meydana gelir ve Meksika ordusu şehre girer. “daha neler” dedirten olaylar silsilesi sürüp gider. Bu sefer ki konumuz işte böyle. Anthony Williams yani biz gönülsüzce kahraman oluruz. Bu kaos ortamından canlı olarak kurtulmaya çalışacağız..

Kısaca bir yuh dedikten sonra, bu ilginç konseptin yaratıcısının American Mcgee olduğunu söyleyelim. Kendisi Id Software’da Doom, Doom 2, Quake ve Quake 2 projelerin de çalıştı. Buradan EA Games’e geçip, ilk oyunu olan Alice’yi piyasaya sürdü. Alice Harikalar Diyarında isimli çocuk masalını, karanlık ve korkutucu alternatif bir senaryo ile harmanladı. Oyun bir hayli ilgi çekti ve Mcgee’nin adı iyice duyuldu. Yine American Mcgee’s Oz adında bir yapım üzerinde daha çalışmaya başladığını söyledi. Ancak bu proje bir ara iptal edilmişti, yeniden yapılmaya başlandı. Oz ile uğraşırken bir robotu oynadığımız GTA tarzı oynanışı ile Scrapland’ı piyasaya çıkardı. Şimdi de Bad Day L.A. ile bu adam yine karşımızda. Önemli yapımlarda çalışmalara başlamış, kendi projelerini yapıp belli bir başarıya ulaşmış. Yaşını almış bir insan da değil, 30’unda başarılı bir programcı. Buradan American Mcgee’si bir kere daha kutluyorum.

Return Back

Bad Day L.A. felaketler ve yıkımların üstüne kurulmuş olsada, aslında komik bir yapım olacak. Her şeyden önce oyunun yayınlanan videosu veya ekran görüntüleri bunu belli ediyor. Mcgee’de zaten yapımın komedi elementler üstüne kurulu olacağını söylüyor. Hal böyle olunca grafikler de bundan nasibini alıyor. Her taraf cıvıl cıvıl renklerde olacak, çizimler ve modellemeler çizgi roman havasında. Bunların arkasında “Kozyndan” adında bir ekip yer alıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×