Bad North PC İncelemesi

Korhan ONUK 24.12.2018 - 16:05
Tüm adalar önümüzde diz çökmeli.
Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4, XBox One
Bad North
  • Yapımcı - Yayıncı Plausible Concept - Raw Fury
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Gerçek Zamanlı Strateji
Merlin Puanı 78
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar + Strateji, savunma ve roguelike ögelerini başarıyla birleştirmiş
+ Grafik yapısı başarılı
+ Zorluk seviyesi iyi dengelenmiş
Eksiler - Tekrar oynanabilirliği yok
- Asker geliştirme seçenekleri daha çeşitli olabilirdi

Plausible Concept tarafından geliştirilen Bad North, 20 Ağustos 2018 tarihinde PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için satışa çıktı. Minimal bir grafik anlayışını, roguelike ile birleştiren bu strateji oyununa gelin hep beraber bir göz atalım.

Bad North incelemesi

Bad North'da amacımız harita üzerindeki adaları ele geçirmek. Bunu yaparken bize verilen askerlerimizi korumalı, gelen saldırıları savuşturmalıyız. 

Bad North için gerçek zamanlı strateji terimini kullanmak çok yanlış olmaz sanırım. Ancak strateji oyunlarının aksine, oyunda elimizdeki askerlerimizi biz üretmiyoruz. Bize verilen askerlerimizi iyi şekilde eğitip, savaşlarda kullanıyoruz.

Oyuna toplamda iki komutan ile başlıyoruz. Daha sonra ele geçirdiğimiz bazı adalarda (üzerinde bayrak olan adalar) yeni komutanlar edinebiliyoruz. Bu komutanların ellerindeki askerleri ihtiyacımıza göre eğitip, gelen düşman saldırılarını savuşturmamız gerekiyor.

Komutanların önemli olmasının sebeplerinden bir tanesi, bir turda kaç farklı saldırı yapabileceğinizi komutanların saysının belirlemesi. Eğer bir adaya saldırırken, iki komutanın yeteceğini düşünüyorsanız, boşta kalan komutanlarınınz varsa onlarla bir saldırı daha yapabiliyorsunuz. Dört komutanınızla, dört farklı adaya da saldırabilirsiniz tabii ki. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, komutanınız ve emrindeki askerleriniz ölürse onları sonsuza dek kaybediyorsunuz.

Bad North

Oyunun savaş alanına girdiğinizde, kullanacağınız komutanları seçiyor ve savaşmaya başlıyorsunuz. Haritaların hepsi adalardan oluşuyor. Yapmanız gereken şey, kayıklarla gelen düşman askerlerine doğru noktalarda müdahale etmek. Düşman askerlerini doğru yerlerde karşılamazsanız, kendileri adada bulunan yerleşim yerlerini ateşe vermeye başlıyor. Bu yerleşim yerleri yandığında ise savaşı kazansanız dahi aldığınız ödül azalıyor.

Savaşı kazandığınız zaman adada bulunan yerleşim yerlerinden belli bir altın alıyorsunuz. Bu altınları savaşa katılan komutanlar arasında paylaştırıp askerleri eğitebiliyorsunuz. Asker eğitim masrafları biraz tuzlu olsa da, oyunda önemli bir yer tutuyorlar.

Oyunda askerlerinizi yükseltebileceğiniz üç farklı birim var; okçular, mızrakçılar ve piyadeler. Okçular uzaktan saldırma imkanına sahipler, ancak kalkanlı askerleri geçmeleri çok zor. Ayrıca yakın dövüşte hemen katlediliyorlar. Mızrakçılar belli bir noktayı savunmak için çok iyiler, ancak okçular için açık hedefler, ayrıca hareket ederken saldıramıyorlar. Piyadeler, kalkanları ile kendilerini okçulara karşı koruyabiliyorlar ve saldırıda çok iyiler. 

Tüm askerleri üç kez yükseltme imkanına erişiyoruz ve her seferinde özellikleri daha da artıyor. Okçuların hem menzilleri, hem de attıkları okların hedefi bulma oranı yükseliyor mesela. Ayrıca birlikleri ilk kez geliştirdikten sonra, askerlerimize yetenek de öğretebiliyoruz. Piyadeler, yüksekten düşmanın üzerine atlayıp düşmanı dağıtırken, okçular belli bir alana ok yağmuru yapıyorlar. 

Bad North

Bu geliştirmelerin dışında, bazı adalarda komutanlarımıza ekleyebileceğimiz eşyalar bulunuyor. Bazıları etraftaki evlerden yardım çağırabilmemize olanak sağlarken, bazıları saldırdığımız askerleri havaya fırlatıyor. Bu eşyaları da kazandığımız altınlarla geliştirip, daha güçlü hale getirebiliyoruz.

Bad North'da düşman çeşitliliği çok fazla değil, toplamda karşılaşacağınız 7 farklı birim var. Başlarda düşmanlara strateji yapmanız çok gerekmese de, özellikler Brute ve Brute Archer birimleri savaşa katıldığında ciddi anlamda sıkıntı yaşamaya başlıyorsunuz. Brute Archer birimi indirmek için ciddi strateji yapmanız gerekiyor, yoksa her attıkları ok ile karşısındaki askerleri kim olursa olsun şişliyorlar. 

Oyunun grafikleri oldukça basit şekilde tasarlanmış. Çok detaya girilmemiş, ancak çok yumuşak bir dokusu var. Oyunun müziklerinin bir faydasını veya zararını görmedim, fazlasıyla basitler. Savaş anlarında çıkan ses efektleri de oldukça basit. 

Bad North genel olarak baktığımızda oldukça eğlenceli bir oyun. Barındırdığı şiddet, oyunun sizi belli noktalarda stratejiye zorlaması ve roguelike olayını oyuna yedirmesi oldukça başarılı. Ancak oyunun en büyük sıkıntısı, tekrar oynanabilitesinin düşük olması. Yani oyunda belli noktaya kadar ilerleyip öldükten sonra, en baştan başlamak için bir sebep bulmakta zorlanıyorsunuz. Kısaca söylemek gerekirse, Bad North arada açıp oynanabilecek, güzel ve başarılı bir yapım. Ancak saatlerinizi gömecek bir oyun arıyorsanız, doğru seçenek olmayacaktır.

Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 13.07.2024 08:30
Kalan Karakter: 300 Gönder
Naru61
Naru61 10.01.2019 04:36
İlgi çekici
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.12.2018 17:41
Ashen i ne zaman inceleyeceksiniz. Dark soulsu yeniden yorumlayan bu oyunu göz ardı etmeyin.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.12.2018 11:13
En alta kısa bir oynanış videosu olsa çok daha iyi olmaz mı.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.12.2018 07:32
İlginç bir oyunmuş .
Kalan Karakter: 300 Gönder
Bad North
İlginizi Çekebilir