1/3

Bağımsız oyun geliştirmenin zorlukları

Erdem Şen 16.02.2015 - 16:17
Türk oyunu Bards Gold'un yapımcısından sektöre dair...
Ben Erdem Şen, Bard's Gold isimli bağımsız oyunun yapımcısıyım. İstanbul'da doğdum ve 7 yıldır Almanya'da ikamet ediyorum. Bard's Gold'un yapımında karşılaştığım sorunları ve Bağımsız Yapımcı olmanın zorluklarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Oyunum Bard's Gold birçok yerde haber yapıldıktan sonra yüksek sayıda insanımızın Avrupa'da ve Amerika'da mütevazı bir yere sahip olan Bağımsız Yapımcılardan (Indie Game Developer) bihaber olduklarını ve oyun piyasasının sadece GTA V, COD, AC, LoL, Counter Strike, DOTA ve bunlar gibi çok yüksek bütçelerle yüzlerce insanın üzerinde aylarca bazen yıllarca çalışarak yaptıkları oyunlardan oluştuğunu zannettiklerini gözlemledim. Örnek olarak GTA V'in yapım ve tanıtım maliyeti 170 milyon Dolar ile 265 Milyon Dolar arası bir yerlerdedir

Bağımsız oyun geliştirmenin zorlukları
.
Bard's Gold'un Alpha Demosunu şuradan indirebilirsiniz.

Peki, kimdir bu Bağımsız Oyun Yapımcıları ve ne yaparlar?

Bağımsız Oyun Yapımcıları, üzerlerinde bir Dağıtıcı (Publisher) olmadan ve yaratıcılık açısından hiçbir kısıtlama altına girmeden, genelde 1-2 kişiden oluşan (daha büyük olanları da vardır), çoğunlukla ev ortamında veya ufak bürolarda kendi imkanları ve fikirleri ile oyun yapan topluluklardır. Bu ufak toplulukların gelirleri, sahip oldukları destekçilere, bütçelerinin el verdiğince yapabildikleri reklam tanıtımlarına ve tabi ki yaptıkları oyunların kalitesine göre değişir. Bu yapımcıların arasında çok yüksek gelirler elde eden hatta yukarıda bahsettiğim kimi büyük firmaların oyunlarının satış rakamlarını ezip geçmiş oyunlarda mevcuttur. Örnek olarak:

Minecraft – Mojang (Bağımsız Yapımcıların en çok satışa ve destekçiye sahip olanı)

Markus Persson, Notch ismiyle bilinen Minecraft'ın tasarlayıcısı ve Mojang Stüdyo'nun Kurucusudur. Mojang Bağımsız bir stüdyo olarak başlamasına karşın geçtiğimiz Eylül ayında 2,5 Milyar Dolar karşılığında Microsoft'a satılmıştır.

Bağımsız oyun geliştirmenin zorlukları