1/2

Baldur's Gate: Dark Alliance II

Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Baldur's Gate konsollardaki macerasına Dark Alliance 2 ile devam ediyor.
Platformlar XBox
Baldur's Gate: Dark Alliance II
  • Yapımcı - Yayıncı Black Isle Studios - Interplay
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 85
Artılar Yeni karakterler, silah geliştirebilme imkanı, oyunu Co-op
oynayabilme ve kolay kontroller.
Eksiler Birinciyle aynı olan grafik motoru, ancak yine de tatmin
edici.

Uzun zamandır adından söz ettiren Baldur’s Gate, popülaritesinden bir şey kaybetmeden, oyuncuların beğenisini kazanmaya devam ediyor. Aslında konsolcular için Baldur’s Gate serisi geçen sene başladı. Oyunun PC versiyonundan farkı, Hack’n Slash türüne daha çok benzemesiydi. Benim gibi bazı BG hayranları için bu hayal kırıklığı yaratsada yine de zevkle oynamıştık Dark Alliance’i…

Aradan geçen zamandan sonra nihayet Dark Alliance 2 piyasaya çıktı. İkinci oyunda maceramız kaldığı yerden devam ediyor; ilk bölümde Eldritch’i yenerek Baldur’s Gate üstündeki kötü emellerine son vermiştik. İkinci oyunda buradan başlıyor. Açılış videosunda üç kahramanımız portal benzeri bir kapıdan geçiyor ve karşılarında Vampir Kral Mordoc’u bulup esir düşüyorlar. Mordoc’un niyeti, düşen Onyx kuleyi, kendi kötü amaçları için kullanmak. İlk oyunu oynamayanlar için ise geçmişle alakalı bazı ipuçları ve tanıdık karakterler mevcut.

İkinci oyunun yeniliklerinden en önemlisi eklenen yeni karakterler. Bunlar; insan ırkından barbar, cleric, monk kara elf, moon elf necromancer ve rogue dwarf. Oyuna başladığımızda bu karakterlerden birini seçiyoruz. Issız bir geçitte başladığımız oyunda yardım isteyen bir karakterle karşılaşıyoruz; kervanlarındaki insanların goblinler tarafından kaçırıldığını söylüyor ve yardım etmemizi istiyor. Bizde doğal olarak kabul edip, ilk maceramıza atılıyoruz… Oyun çeşitli karanlık yer altı mekanlarından kasabalara kadar bir çok yerde geçiyor, tabi o meşhur Baldur’s Gate şehrini de unutmamak lazım.

Oyundaki büyü efektlerini beğendiğimi söylemeliyim. Yalnız oyundaki büyüler ilk oyundan çok da farklı değil; ama necromancer’a özgü büyüler de yok değil. Bunları ilk oyunda görmemiştim. Mesela seviye atladıkça yarattığınız savaşçı haliyle daha güçlü oluyor, kendiniz için yaptığınız koruma kalkanı büyüsü aynı şekilde takımınızdaki diğer birimlere de etki edebiliyor.

Bunların dışında bir tüccar bulup alış veriş yapmak isterseniz, DA2’ye ilk oyunda olmayan, silahlarınıza çeşitli etkiler yükleyebilmenize olanak sağlayan menülerin konmuş olduğunu görebilirsiniz. Tabi silahlarınızı güçlendirmek için ‘’Rune’’ denen büyülü taşlara ihtiyacınız var. Bu taşları maceralarınız sırasında bulabiliyorsunuz ama bunları bulmak o kadar da kolay değil. Zorlu düşmanlarla çarpışmanız, kuytu köşelere girip çıkmanız gerekiyor. Temin ettiğiniz rune’lerle, normal olmayan (üst seviye ya da büyülü diyelim) silahlarınıza çeşitli etkiler ekleyebiliyorsunuz. Yalnız bu olay her bir silah için iki tane rune’le sınırlı maalesef.