1/2

Ballerium

Berk Iybar
Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Amacı, yaşam biçimi olmak.

Çıkış tarihi: 2003’ün ilk çeyreği

Üreticiler, oyunları kişilerin yaşam tarzı yapmak için var gücüyle çalışıyor. Günümüz oyunlarının konsepti her geçen gün daha da genişlemekte ve hayalgücünün ideallerine bir adım daha yaklaşmakta. Bunda gelişen donanım özellikleriyle beraber internet üzerinden çok oyunculu ve konu bağımsız ilerleyen oyun türlerinin etkisi bulunmakta. MMORSTG (Massive-Multiplayer-Online-Realtime-Strategy-Game/Geniş-Çokoyunculu-Online-Eşzamanlı-Strateji-Oyunları) adı verilen bu tür, özellikle Ultima oyunuyla reklamlarda bolca kullanılan tabirle “evlere, iş yerlerine ve hatta yatak odalarına” kadar girmiş durumda.

OYUNLARIN TEK AMACI – YAŞAM BİÇİMİ OLMAK

Zaman ve mekandan ayrı olarak gelişen öyküler, neredeyse globalleşme evrimini tamamlamış denebilecek quest’ler artık tek kişilik görevleri ve özellikle bilgisayar hesaplamalarından oluşmuş rakip temasını zamanın gerisinde bıraktı. Şu an her ne kadar “massive/geniş” olduğu ileri sürülse de çok oyunculu oyunların sunucularının gücü belli bir noktaya kadar gelebilmekte. Ballerium oyunun çıkış noktası da işte bu sınırlılığı kaldırmak. Bu amaçla daha önce duyulmamış bir terim olan MMPORTS (Geniş-Çokoyunculu-Süregelen-Eşzamanlı-Strateji) üzerinde çalışan firmanın iddiası büyük: Çok fazla oyuncu desteği değil, sınırsız sayıda oyuncu imkanı.

Ballerium oyuncuların belirledikleri ya da belirlenen hedefler doğrultusunda online olarak diğer oyuncularla birlikte verecekleri uğraşları içeriyor. Oyunun getireceği en büyük yeniliklerinden bir tanesi “süregelen” yani siz offline da olsanız dünyanın devam etme şansı. Kişi offline olduğunda diğer oyunların aksine oyuna etksisi sıfıra inmiyor, bunun yerine yapay zeka belirlenen hedef ve stratejinin ışığında minimum işlevleri gerçekleştiriyor. Daha sonra siz, geri döndüğünüzde ilerlemiş bir zaman, olay ve kahraman buluyorsunuz. Uyumuş da uyanmış gibi. Bu noktada belirtmek gerekirse yapay zekanın oyunda son derece ileri olacağı ifade ediliyor. Kişi sevdiği işlerin peşinde dolanırken “otomatik pilot” olarak tasarlanan yapay zeka sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ve sizle etkileşimli olarak size yardım edecek. Elbette etraftaki her şey bu şekilde gelişecek. Bunun dışında rpg ve frp öğeleri harmanlanıyor. Dolayısıyla oyun halk ve vatandaş prensiplerini diplomatik ve ekonomik taktiklerle birleştiriyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×