1/2

Basketbol Efsaneleri

Berk Iybar
Berk Iybar 8.07.2010 - 11:22
1980'den günümüze, çıkmış en güzel ve özel basket oyunları, gerçek yaşamdan alınmış özel anlatımla tekrar sahneye çıkıyor.
Basketbol ülkemizde son zamanlar kitlelelerle bulaşabilmiş, futbol kadar olmasa da yine de hatırı sayılır bir kesim tarafından takip edilen yegane bir spordur. Basketbolu sevmemizin çeşitli nedenleri vardır. Kendi adıma konuşmam gerekirse basketbol harika bir takım oyunudur. Sınırsız yaratıcılık, zeka ve kondisyon ister. İşte bu spor benim kanıma ilk kez 1993 yılında Darüşşafaka Lisesine başladığım yıl girmişti. Okulun yatılı olması sebebiyle sık sık maç yapar, yaşımız küçük olduğu için de daha çok abilerimizi izlerdik. Büyüdükçe takımlarımız oldu, çemberden içeri sayısız “Çuf” diye inanılmaz ses çıkaran sayılar bıraktık. Zamanla da abilerimizin yerine geçtik.

Bilgisayar oyunları tarihinde de basketbol futbol oyunlarından sonra en çok uyarlanan spor oyunudur. İşte Commodore’dan bu yana efsaneleşmiş birkaç oyunu ve onları zamanın önüne geçiren özelliklerini sizlere aktarmaya çalışacağım. Zaman tüneli...yıl 80ler...

Street Sports Basketball (C64)
Bu oyun bizi basketbolu ve yazı yazmayı öğrendiğimiz yere, sokaklara götürüyor. Oyunda bir tane saha vardı. O da tam anlamıyla bir sokaktı. Etrafta çöpler, bidonlar, çamaşırlar ve aklınıza gelecek her çeşit malzeme bulunmaktaydı. Oyun esnasında bunlar size güçlük çıkarıyordu. Mesela tam topu sürerken araba yağı dökülmüş bir zeminde kayıp düşüyordunuz, ya da herhangi bir engele takılıyordunuz.

Oyunun bir diğer çok önemli özelliği de takımları adam alarak kurmanızdı. Head (tura)or Tail(yazı) tabirini ilk kez burada öğrenmiştim. Yazı tura atılır ve kazanan ilk adamı alırdı. Oyuncular da sokak çocuklarıydı. Uzun ama yavaş, güçlü ama kazma gibi özellikleri vardı adamların. Ben en çok şapkayı ters takan, kısa ama son derece teknik bir çocuğu alıp guard olarak oynatmayı severdim.

Tip-Off (C64)
O yıllarda spor oyunları genelde sağa sola giderek düzenlenirdi. Üç boyuta ve farklı kamera açılarına uzak olan teknolojide yenilikler aranmaya ve eldeki donanım en güzel şekliyle kullanılmaya çalışılırdı. Tip Off böyle bir çabayla kuşbakışı bir basket oyunu türünü en iyi şekilde temsil etmeyi başardı. NBA maçlarını oynayabileceğiniz Tip-OFF, oynanabilirliğin belli bir düzeyde kalması sebebiyle tam olarak bir efsane olamadı. Ancak belirttiğim gibi, kuşbakışı açıyı en iyi şekilde kullanan oyunlardan biriydi.

TV Sports Basketball (Amiga)
Basketbol tabiatı itibariyle sert ve yorucu bir spordur. Her ne kadar bol faul, hassas kurallar ve molalar olsa da her basket maçından sonra üzerinizden kamyon geçmişe dönersiniz. Bu yüzden belki de NBA fiziksel olarak en üst düzey oyuncuların yer alabildiği görsel ve fiziksel olarak harika bir şöleni. İşte 1990 yılında çıkan bu unutulmaz oyun NBA arenasını bilgisayar ortamına başarıyla getiren muhteşem bir basket oyunudur. Spiker yorumunun başarıyla aktarıldığı oyun medya unsurlarını da bünyesine dahil etmeyi başarmıştı. Oyunu ölümsüz kılan bir diğer özellik de takımları dilediğiniz gibi değiştirebilmeniz ya da kendi takımınızı yaratarak NBA’de oynayabilmenizdi. Sizin belirlediğiniz özelliklerden oluşan oyuncular ve takımlar yeni bir lig olarak disketlerde saklanırdı. Oynanabilirliğin son derece yüksek olduğu bu oyun şu an bile bir çok kişi tarafından arşivlerin en değerli kaynağıdır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×