1/2

Batman: Arkham Asylum

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Kara Şövalye, tımarhane kaçkınları peşinde!
Tüm yaşananlar aslında küçük bir çocukken başladı. Üstelik suç küçük çocuğun değil, tamamen babasınındı. "Neden gülmüyorsun oğlum?" Batman: Arkham Asylum, şu sıralar Karanlık Şövalye'nin fırtınasının sürdüğü bir dönemde, oyun severlere sunulacak kaliteli bir yapım olmaya aday. Yeni nesil konsollar ve PC için çıkarılacak oyunun demosu da yayınlandı. Suçlular arasında ilginç imajı ve sinir bozucu kahkahalarıyla ün salmış Joker, Batman tarafından yakalanır ve Arkham'a getirilir. Güvenlik güçlerinin bir anlık dalgınlığından faydalanan Joker, kaçmayı başardığı gibi diğer mahkumları da serbest bırakır ve macera başlar.

Batman: Arkham Asylum'a karşı olumsuz bir tutumum vardı. Başarılı olabileceğine pek ihtimal vermiyordum. Yine popüler bir karakterin isminden yararlanılarak, içi boş bir oyun olabilir ihtimali üzerinde az da olsa duruyordum. Fakat en azından demo itibariyle, bunun tamamen imkânsız olduğunu gördüm. Arkham Asylum, gerçekten çok kaliteli görünüyor. Oyunun menüleri, çizgi roman tarzında hazırlanmış. Ekstra içerikler için bir başlık, ayrıca karakter biyografileri için de ayrı bir seçenek yer alıyor. Bunları aktif edebilmek için yapım sırasında "Soru işaretleri" şeklindeki heykelcikleri bulmalı ve fazlasıyla adam pataklamalıyız.

Batman: Arkham Asylum
"Bir çıkıntı üzerindeyken boşluk tuşuna basılı olarak bir düşmana doğru atlarsak, tekme atarak rakibi sersemletiyor ve sonrasında üstesinden gelebiliyoruz."

Azılı suçlular

Demo itibariyle kısa bir bölüm oynayabiliyoruz. Üzerimize akın akın gelen karakterleri dövdükçe kontrol mekanizmasını kavramaya ve adam dövmekten giderek zevk almaya başlıyoruz. Tüm adamları alt etmeden bir sonraki aşamaya geçemiyoruz. Etraftaki güvenlik güçleri veya profesörlerle konuşabiliyor, gelişmeler hakkında bilgiler alabiliyoruz. Karakterlerin arkasında yavaşça ilerlediğimizde farenin sağ tuşuna tıklarsak, sessiz ve zahmetsizce rakibimizi boğabiliyoruz. Farenin sağ tuşuna basılı tutup, arkasından sol tuşa da tıklarsak, Batman'in Batarang'ini de kullanabiliyoruz. Eğer karşılıklı dövüşe girişirsek, bir kaç isabetli vuruşun ardından Batman, bitirici vuruşu ağır çekimde yapıyor ve bunların ardından gelişim puanları kazanıyoruz. X’e bastığımızda "Detective" moduna geçiyoruz. Böylece duvarların arkasını, insanların iskeletinden, kullandıkları silahların marka ve model gibi detaylarına kadar herşeyi görebiliyoruz. F ile atacağımız ip sayesinde yüksek çıkıntılara tırmanabiliyor ve avımızın gelmesini bekleyebiliyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×