1/3

Batman: Arkham City

Mahmut Saral 14.10.2010 - 16:48
Çılgınlık şehri ele geçirdi
Arkham Asylum, bir bitiş değil, aslında başlangıçtı. Bilinçsizliğin, umursamazlığın veya yaklaşmakta olan tehlikenin habersizliğiydi. Alınan güvenlik önlemleri, tekniğin son dehası sistemler ve benzerleri söylenip durur ya, unutun gitsin. Bir suçlu gibi düşünmedikçe hiç bir zaman kolay kolay onları alt edemezsiniz. Belki bir yere kadar engeller, bastırırsınız, ama inanın daha fazlasını yapmanız gerekli.

Rocksteady'nin ilk Batman oyunu mükemmeldi, kesinlikle beklentilerin üzerindeydi ve klasik olmayı çoktan hak etti. Arkham City ise, yükselen beklentilerinizi törpülemeye değil, duygularınıza tercüman olmaya geliyor.

Arkham City, ilk oyundaki olayların 18 ay sonrasında başlıyor. Arkham Asylum'un eski müdürü olan Quincy Sharp, Joker'i engelleyen kişilik olarak ün kazanıyor ve bu şöhretini, Gotham şehrine belediye başkanı olmak için kullanıyor. Bu ilk aşama. İkinci aşama ise, Sharp'ın yeni bir şehir planı üzerine. 'Arkham City' dedik, ama oyunumuz Gotham şehri sınırlarında geçecek. Arkham City ise, Sharp'ın azılı suçlular için tasarladığı, Gotham'ın ıssız ve kullanılamaz hâlê gelmiş sokaklarını duvarlarla çevirerek oluşturduğu bir şehir, daha doğrusu bir açık hava hapishanesi.

Açın önümüzü

4 sıkışık duvar arasına mahkum olmayan suçlular, böylelikle sinir katsayısı anlamında daha düşük düzeylerde yaşayabilecek. Gerçi aralarında dalaşıp da birbirlerini öldürmeleri, huzurlu bir hayat isteyen iyi insanlar için mutluluk verici bir gelişme bile sayılabilir. Arkham City'nin sınırları o kadar keskin ve güçlü çizilmiştir ki, buradan kaçmak çok zordur. Teknolojik imkânlar bir yana, aynı zamanda Tiger adı verilen paralı askerler de güvenlik görevlisi olarak bu bölgede çalışmaktadır.

Batman: Arkham City
Demiştik ya, ne yaparsanız yapın, bir suçlu gibi düşünmeniz çok zor, ama hastalıklı bir beyine yetkiler vermek de ahmaklıktan başka bir şey değildir. Bu hapishanenin yöneticisi olarak psikiyatr Hugp Strange atanıyor, ama Strange'in Gotham için kötü ve henüz açığa çıkmamış planları var. Herkesi bir kenara atıp, her ihtimale karşı hazır pozisyonda bekleyen tek kişi ise, Batman'den başkası değil.

Şimdiye kadar Arkham City'ye yukarıdan göz attık. Biraz da içeriye girelim; suçlular arasında bazı hesaplaşmalar var. Giderek yükselen ve söz hakkı elde edip, diğerlerini de kontrol eden kimseler var. Örnek mi istiyorsunuz? Mesela Two-Face. Onun da amacı buradan kaçmak, ama oraya-buraya sataşmak, kendini tatmin etmek için değil, intikam almak için. Cat Woman'ı dahil edelim şimdi hikâyemize. Zira tam sırası ve Two-Face, Cat Woman'ı bularak herkesin önünde öldürmeyi düşlüyor. Aralarında neler yaşanmıştır kim bilir, detayları oyunda göreceğiz. Maskeli ve pelerinli kahramanımız Batman de, giderek zıvanadan çıkan bu duruma müdahale etmek için, Gotham City'ye dalıyor ve heyecan fırtınası başlıyor...