1/2

Batman Begins

Devran Yardım
Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
Beklenen filmin beklenen oyununu sizin için inceledik.
Platformlar PlayStation 2
Batman Begins
  • Yapımcı - Yayıncı Eurocom Entertainment Software - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 73
Artılar Korku sistemi başarılı. Filmin karanlık havası oyunda da mevcut.
Eksiler Ortalama 7 saat süren oyun süresi kısa. Savaş sistemi kendini tekrar ediyor.
 - Aranızda Batman’i tanımayanınız var mı?

- Efendim! ‘Hayır’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ancak bir gerçek var ki: O da 7’den 70’e herkesin az ya da çok Batman ile ilgili bir şeyler bildiğidir.

Ben ilk Batman filmini izlediğimde (özellikle de Val Kilmer ve Jim Carrey’nin oynadığı) ben de tuhaf bir izlenim uyandırmıştı. Film hakkında yorum bile yapamadım ilk başta. Bir de insanların hayatında genellikle bir süper kahraman olur. Kimileri Örümcek Adam’ı, kimileri Süpermen’i, kimileri ise Batman’i süper kahramanı olarak görür. Benimkisi ne yalan söyleyeyim: Örümcek Adam. Neyse konumuz Batman olduğuna göre öncelikle işimizi yapalım.

Batman ile ilgili filmler uzun zamandır yapılmıyordu. Tam da Batman kendini unutturmaya başlamıştı ki bir de ne görelim ‘Batman Begins’ filmi sinemalarda yerini almış bile, tabi ki oyunu da konsollardaki yerini almış. Bendeniz de inceleyeyim dedim. Oyunun kapağını açtığımızda, üzerinde sizi içerisine çekmeye hazırlanan ve tüm kasvetiyle bir Batman resmi duruyor. Hemen konsolu açıp oyunu başlatmaya çalışıyorum. Fakat eskimiş Playstation 2’im birkaç denemeden sonra açabiliyor ancak. Malum, yılların makinesi (nelere göğüs germedi ki).

Oyuna Gelince

Batman Begins, daha önceki filmlerden uyarlanan oyunlar gibi, filmin senaryosunun üzerine kurulmuş ve filmle birebir ilerliyor. Filmini izlediniz mi bilmiyorum ama oyunda, ailesinin Gotham şehrinde katledilişine şahit olmuş, bu yüzden suçlulara karşı müthiş bir kin duyan Bruce Wayne olarak başlıyorsunuz. Ayrıca oyunumuz gizemli bir tarikattan iyi bir ninja olmak için karanlık sanatlarla ilgili teknikleri öğrendiğimiz, Himalaya'larda başlıyor. Oyunumuzda size yardımcı olan Ducard adında bir adam var. Ducard ve bu adamın ninja takımıyla bir eğitime tabi tutuluyorsunuz. Bu eğitimden sonra takımdan ayrılıp (kafanızı kurcalayan) Gotham şehrine doğru yol almaya başlıyorsunuz.

Batman olarak kontrolümüzde çeşitli hareketler ve aletler mevcut. Batman yarasa gibi karanlıkta sinsi sinsi ilerleyen bir kahraman. O yüzden düşmanlarını da gizlice haklıyor. Ayrıca oyunda size düşmanlarınızı ve onların pozisyonlarını gösteren bir radar ekranı var. Düşmanlarınıza yaklaştığınızda bu ekranda onların konuşmaları ve durumları beliriyor.

Yarasa adamımız oyuna iyi bir akrobat olmuş. Öyle ki parmaklıklara tırmanmak, çift zıplamak, çıkıntılara tırmanmak ve tellerden sallanmak gibi yapabildiğiniz birçok akrobatik hareketiniz mevcut. Oyunumuz 10 büyük bölümden oluşuyor ve bu bölümler çok büyük. Fakat oyuna bir başladınız mı bitirmeniz hiç uzun sürmüyor. Bölümlerimizde bulmacalar, kombolar ve gizlilik var. Hatta savaş tekniğiniz korkutmaya dayalı, bu yüzden öncelikle düşmanımızı bir güzel korkutuyorsunuz, böylece korkan düşmanın gardı kırılıyor ve kolaylıkla işini bitirebiliyorsunuz. Oyunumuzda civardaki nesneleri de kullanabiliyorsunuz. Gerektiğinde düşmanlarınızın üzerine atarak, gerektiğinde ise onların üzerinden uçarak hareket edebiliyorsunuz. Fakat oyunumuzda yaptıklarımız genelde aynı şeylerin tekrarından ibaret. İlk başlarda zevkli olan bu hareketler daha sonra sıkmaya başlıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×