Batman: Vengeance

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Batman, bütün karizması ile geri döndü.
Platformlar PC
Batman: Vengeance
Merlin Puanı 60
Artılar -
Eksiler -

Bütün karizması ile Batman geri döndü

Küçüklüğümden beri en sevdiğim karakter Batman'di. Yapımcılarda benim kadar sevmiş olacaklar ki sürüyle Batman oyunu yaptılar. Gerek Pc için gerekse diğer konsollar için bol bol malzeme oldu. 3 boyutlu aksiyonlardan platform oyunlarına kadar her türlü oyunu yapıldı. Serinin son oyunu ise Batman Vengeance. Pc için biraz geç çıktı. Ps 2, X-Box, GBA gibi hatrı sayılır bütün konsollardan sonra nihayet Pc versiyonu elimizde. 

Eskimeyen şehir Gotham City

Gotham City hala dimdik ayakta. Herhalde bu şehirden başka hiçbir şehirde bu kadar çok suçlu yoktur. Şehirin inanılmaz bir suçlu üretebilitesi var. Doğan çocuklardan her 5'inden 7'si suçlu oluyor. Neyse oranın Batman'i var biz kendi derdimize yanalım. Konu Batman için sıradan bir gecede başlıyor. O klasik heykelin üstünde Gotham City'yi izlerken bir çığlık duyuyor ve harekete geçiyor. Çığlık eski bir fabrikadan geliyor. Vardığında yerde yatan bağlanmış bir kadın ve baş ucunda bir bomba ile karşılaşıyor. İşte burada video sona eriyor ve kontrol size geçiyor. Kadını kurtardıktan sonra ise konu yavaş yavaş ilerlemeye başlıyor. 

Hepimizin hayali Batmobil

Batman'in değişmeyen tüm araçları oyuna eklenmiş ve görev sırasında hepsini kullanıyorsunuz. Batmobil, Batplane ne ararsan var. Ne ararsan var derken bilindik bütün karakterlerde eklenmiş. Batgirl'den Joker'e Mr. Freeze'den Poison Ivy'ye kadar. Sadık uşak Alfred'de unutulmamış. Ayrıca oyunda tam 40 dakikalık sinematik var. Oyunu bitirdiğinizde bu sinematikleri arka arkaya izlerseniz aynı film gibi oluyor. Hatta şansım olsa bunların hepsini birleştirip bir köşede saklamak isterdim. 

Bruce Wayne adı yeter!

Birazcık derinlere inelim. Grafikler, kaplamalar, ışıklar çok yerinde kullanılmış. Videolarda sanki çizgi film izler gibi duruken oyun içinde ise az önce izlediklerinizin 3 boyutlu halini almış gibi duruyor. Bence ne eksik ne fazla. Tam olması gerektiği gibi. Ama oyun içindeki karakter modellemeleri için aynı şeyleri söyleyemiycem. Batman iyi hoş güzel olmuş denebilir ama Batgirl tam bir facia. Bir sahnede Batman ile yanyana duruyorlar ve arada inanılmaz farklar var. İlk önce ben Batgirl sonuçta bir bayan 1.90 olacak değilya gibi bir düşünceye kapıldım ama öyle değil. Kızcağazın boyu tahminimce 1 hiç. Yapı deseniz 0. İlk gördüğümde 16 yaşındaki kızlara benzettim. Acaba benden habersiz Batman'in kızımı oldu derken meğerse o süper kahramanmış. Neyse. Diğer modeller gayet düzgün. Joker, Mr. Freeze çok iyi modellenmiş. Belkide grafiker arkadaş Batgirl'ü pek sevmiyordur zorla çiz denince ortaya bu çıkmış olabilir buda bir seçenek tabi. Sesler ise modellemelere karşın daha iyi. Gerçi Batman'in sesi pek iyi gibi değil sanki ama olsun. Görüntüsü yeter. Birazda kontroller hakkında bilgi vermek istiyorum ama... Kontroller aynı Spider-Man The Movie Game gibi. Yani kamera sizi her daim takip etmiyor. Farenin pek fazla işlevselliği yok. Sadece Space tuşuna bastığınızda gözden görünüş moduna geçiyor. Orada ip atmak, ağ atmak gibi seçenekler var onları kullanmak ve karşı tarafa odaklanmak için kullanılıyor. Farede de ufak tefek sorunlar var. Çok hızlı hareket ediyor ve kötü yanı ise hız ayarı yok. Save konusunda da ufak tefek problemler var. Direk oyundan çıktığınızda bölümün başından oynamanız gerekiyor. Yani yarım saat oynadıktan sonra herhangi bir sebebten dolayı oyundan çıkarsanız bölümün başından tekrar oynamanız gerekiyor.

Son Sözler :

Aslında oyun çok zevkli. Konusu videoları gerçekten güzel. Ama kontroller işi bozan tek nokta. Zaten bu tür oyunlarda en önemli noktada kontrollerin kullanışlılığı. Batman Vengeance'de maalesef kontroller çok kullanışsız. Benim tahminimce yakın zamanda bir yama çıkacak ve büyük ihtimal kontrolleri düzeltecek. Eğer böle bir yama çıkmazsa gerçekten çok yazık olacak çünkü oyun bence 4 4'lük. Ara sahneler, konunun işleyişi insanı gerçekten heyecanlandırıyor. Genede oynanmayacak kadar değil kontroller. Eğer benim gibi gerçek bir Batman fanatiği iseniz pek sorun yaratmıyor. Yakında bir yamanın çıkması umuduyla. Bu arada yazımı hazırlarken bana verdiği rahatsızlıktan dolayı sevgili hile yazarımız Ahmet Can Öztürk'e saygılar.

Yorumlar 13
MK Okuru
MK Okuru 13.07.2024 18:13
Kalan Karakter: 300 Gönder
Batman: Vengeance
İlginizi Çekebilir