1/4

Battlefield 1942

-
- 3.06.2010 - 12:31
Sevilen multiplayer oyunun bu sefer rehberi ile karşınızdayız.

Dünya çapında esen Battlefield rüzgarı ülkemize de fazla gecikmeden geldi. Şimdiden BF için serverlar açılmaya başlandığına göre ilerki zamanlarda serverların sayısında bariz bir artış olacağı kesin. Çünkü oynaması gerçekten çok zevkli bir oyun BF. Gemiden uçağa, uçaktan tanka başka hangi oyunda geçebiliyorsunuz ki? Oyunu internetten biraz oynayayım dedim ve gördüğüm manzara karşısında şok oldum. İnsanlar uçağa binebilmek için birbirleri ile yarışıyorlar. Üstelik bunu yapanlar daha uçağı kaldırmayı bile bilmiyor. Durum böyle olunca eşi benzeri olmayan ZOOM köşemize biraz da BF'dan serpelim dedik. Rehberde BF hakkında aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Nasıl Bağlanırım?

Öncelikle elinizdeki oyunu gireceğiniz server'ın sürümüne yükseltmelisiniz. Battlefield'ın şu an v1.1 i çıkmış durumda ve ülkemizdeki serverlar bu sürümü kullanıyor. Bu patch i BF'ın resmi sitesinden indirebilirsiniz. Patchi kurduktan sonra oyunu açıyorsunuz ve "multiplayer" sekmesinden "Internet" e tıklıyorsunuz. Karşınıza çıkan ekranın hemen sağ üstünde "Add Server" butonu var. Bu butona tıklıyorsunuz ve gireceğiniz serverın ismini yazıyorsunuz. Port bölümüyle gireceğiniz server aksini istemediği sürece oynamanıza gerek yok. Tüm bunları tamamladıktan sonra "join" butonuna basarak servera bağlanabilirsiniz. Bazı serverlara kullandıkları crackten dolayı giremeyebilirsiniz. Bu tip durumlarda gireceğiniz serverın web sitesine ya da forumlarına bir göz atın. Bu tip durumlarda ne yapmanız gerektiğini mutlaka yazmışlardır. Bir servera bu şekilde bağlanmanıza gerek yok. Dilerseniz oyun ile beraber gelen Gamespy Arcade programını kullanabilirsiniz. Bu programı kullanmak size serverın durumunu izleme, oynayan oyuncuları ve skorlarını görüntüleme vb. gibi ekstra avantajlar sağlayacaktır.

Oyun Türleri

Oynayableceğiniz 3 adet oyun türü bulunmakta. Bunlar:

Capture the Flag
Kimi zaman beraberinde müthiş bir çekişme getiren bir oyun türü. Amacınız karşı takımın ana üssüne gidip bayraklarını çalmak ve kendi üssünüze sağa salim getirmektir. Bu modu oynarken dikkate almanız gereken en önemli unsur hızdır. Eğer tek başınıza iseniz bayrağı aldıktan sonra bir düşman uçağına ve ya jip ine binin. CTF yi tıpkı her türde gerektiği gibi takım çalışması ile oynarsanız siz karlı çıkarsınız. Arkadaşlarınız düşmenı geri püskürtürken siz bayrağı alabilirsiniz. Bayrağı ele geçirmek size 10 puan kazandırıyor, takımınıza ise 50. Aslında bayrağı alıp hızlıca kaçmak için çok güzel bir yol var ama başaramazsanız işiniz daha da zorlaşıyor. Uçağı iyi kullanan biri iki kişilik uçaklardan birini alır diğer tarafa da bayrağı alacak olan kişi biner. Uçak ile üsse kadar gidilir, yere iyice alçaldıktan sonra (paraşüt zamanını en aza indirmek için) arkadaki bayrağı alacak olan uçaktan iner ve bayrağı alır. Uçağı kullanan bir tur atar ve arkadaşının yanına hızla alçalır. Bu sırada bayraklı E tuşuna basılı tutar. Şansınız varsa bayraklı uçağa biner ve kendi üssünüze güvenli bir biçimde gidersiniz. Bu taktiği yapabilmek için çok miktarda pratik gerekir çünkü çok alçalırsanız uçak çakılır ya da arkadaşınızın yanına uçakla düzgünce gelemezseniz arkadaşın arkadaşa benzer bir hali kalmaz, bir avuç kıymaya dönüşür :P Bu türde en çok bayrağı alan takım galip olur.

Team Deathmatch
Oyunun en basit oyun türü. İki takıma ayrılıp birbirinizle savaşıyorsunuz. Amaç en fazla düşman askerini öldürmek. Bu tür hakkında söylenecek pek fazla birşey yok, daima takım olarak ilerlemeyi ve yanına ağır silahlar almayı unutmayın. Eğer denizli bir haritada oynuyorsanız takım arkadaşlarınızdan biri mutlaka gemilerden birini alsın ve düşman üssüne yakın bir yere yanaşsın. Gemiden atılan tek isabetli bir top mermisiyle tüm düşman takımını yere sermeniz mümkün.

Conquest
Battlefield'ın kendine has olan ve oynaması en zevkli olan oyun türü. Haritadaki belirli üsleri (command post) elinizde tutmaya çalışıyorsunuz. Her takımın belirli sayıda ticketları var ve bu ticketlar takımdan biri öldüğünde ya da ellerindeki bir üs düşman tarafından işgal edildiğinde azalıyor. Amaç tüm üsleri ele geçirip düşmanı yok etmek. Oyuna ele geçirdiğiniz üslerden birinde başlayabiliyorsunuz, ancak düşman burayı ele geçirirse başka bir yerde doğmanız gerekiyor. Eğer tüm üsleri ele geçirip düşmanların hepsini öldürürseniz düşmanın doğacak yeri olmadığından otomatikman galip oluyorsunuz. Bayrakları almanız vakit alabilir, bu yüzden bayrağı ulu ortada ele geçirmeye çalışmayın. Bayrakların yanlarında genellikle evler oluyor, ekranın sağ tarafında bayrak işareti olduğu sürece (bu orayı almaya çalıştığınızı simgeler) istediğiniz yere saklanabilirsiniz. Ele geçireceğiniz üssün etrafında düşman birlikleri varsa bayrağı alamazsınız. O yüzden önce onlardan kurtulmanız gerek. Ayrıca ele geçirdiğiniz bir üssü mutlaka takım arkadaşlarınızdan biri tutsun. Böylece düşmanın orayı geri kazanması zorlaşır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×