Battlefield 1942 Demo

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Yoksa Dünya savaşı tekrar mı çıkıyor?
Platformlar PC
Battlefield 1942 Demo
  • Yapımcı - Yayıncı Digital Illusions - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 80
23 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%71
Artılar -
Eksiler -

Yoksa Dünya savaşı tekrar mı çıkıyor?

2. Dünya savaşının tam ortasındasınız. Kendine güvenen sağlam bir Amerikan askerisiniz. Bulunduğunuz adayı ele geçirmek isteyen Japon ordusuna karşı savaşıyorsunuz. Denizin kıyısında elinizde sniper ile çıkartma yapan birlikleri tek tek indiriyorsunuz. Bu arada diğer asker arkadaşlarınızda arkanızda tanklar ile size yardım ediyorlar. İşler iyide gidiyor dediğiniz an birden uçak sesleri duymaya başlıyorusunuz. Denizde bulanan gemilerden bir tanesi meğerse uçak gemisiymiş. Tabi bunu fark etmeniz biraz geç oluyor çünkü uçaklar kafanızın üzerinde uçuşmaya başladı bile. Birden bire bir bomba düşüyor ve arkadanızdaki tanklar havaya uçuyor. Tabiki içindeki askerlerde. Tankları hedef alan uçaklar hedefleri büyük bir başarı yüzdesi ile vuruyor. Artık orada yanlızsınız. Bir yandan çıkartma yapan askerleri püskürtmeye çalışırken bir yandan da tepenizden vızır vızır geçen Japon uçaklarına dikkat etmelisiniz. Derken bulunduğunuz sığnağın yakınına bir bomba düşüyor. Yere yığılıp kalıyorsunuz. Artık herşey bitti. Hayatınız bir film şeriti gibi gözünüzün önünden geçiyor. Derken birden bire havadaki uçakların birbirlerine ateş ettiklerini fark ediyorsunuz. Galiba... Evet evet bunlar Amerikan uçakları. Japon uçakları ile yaptıkları köpek dalaşını kazanıyorlar. Derken yanınıza bir doktor geliyor. Yaralarınızı sarıyor. Ve savaş devam ediyor.

Şimdi bunca şeyi neden anlattın diyebilirsiniz. Anlattım çünki bunlar Battlefield 1942 adlı oyunu oynarken başıma geldi. Tabiki aynen bu sırayla değildi ama buna yakındı. Battlefield 1942 önümüzdeki aylarda çıkacak yepyeni bir oyun. Konusunu 2. Dünya savaşından alıyor. Daha çok Multi-Player üzerinden oynanması planlanan bir oyun. Gerçi Single-Player moduda yok değil. Ama internet üzerinden oynaması kadar zevkli değil.

Multi-Player demoda Amerika ve Japonya arasındaki savaşı konu alan bir senaryo var. Japonlar denizden uçaklarla yada gemilerle çıkartma yaparak adayı ele geçirmeye çalışıyorlar. Amerika' nın görevi ise bu saldırıları karşılamak. Aslında dıştan görünüş ile sanki yeni bir şeyler yokmuş gibi dursada oyunda gerçekten birçok yenilik var.

Oyunda kullanabileceğiniz tam 35 adet araç var. Bunların arasında çıkartma yapmaya yarıyan ufak gemilerden, asker taşımaya yarayan APC' lere hatta hava saldırıları için uçaklara kadar bir çok seçenek var. Buda demek oluyorki siz karada bir tankın içinde düşmanları öldürürken kafanıza bir uçak tarafından bomba atılabilir ve fezaya doğru havalanabilirsiniz. Seçebileceğiniz 5 adet asket tipi var. İsterseniz doktor olup askerlere sağlık dağıtabilir isterseniz usta bir keskin nişancı olup düşen uçaklardan paraşütle atlayan düşman askerlerine ce ee diyebilirsiniz. 

Haritada belli kısımlar var. Bu kısımlar sizin öldüğünüzde tekrar savaşa katılmanız için yapılmış. Eğer düşman askerleri bu yerleri ele geçirirlerse öldükten sonra bir daha oyuna giremiyorsunuz. Taki yaşayanlar o yerleri tekrar ele geçirene dek. Bu arada ana yerleri ele geçirdiğinizde düşman puan kaybediyor. Bu demoda oyunu kazanmak için ana yerlere sahip olmanız gerekiyor.

Grafikler size yeni bir şeyler sunmuyorlar. Normal bildiğiniz üzerinde çalışılmış uçak modelleri, askerler. Zaten oyunda temel amaç görüntü değilde daha çok oynanış zevki üzerine kurulmuş. Buna rağmen grafikleri abarttığınızda kasılmalar oluyor. Birde anlayamadığım nerede olursanız olun çevrenizde hiçbir olay olmasa bile devamlı sabit diskiniz çalışıyor. Buda tabiki oyunun ağırlaşmasına sebep oluyor. Umarım bu sorun sadece demoda vardır. Sesler ise sizi atmosfere sokmaya yetiyor. Zaten oyunun en büyük artısı atmosferi. Ciddi bir savaş ortamındasınız. Kafanızdan devamlı uçaklar geçiyor ve işin ilginç yanı onlar öylesine uçmuyor. İçlerinde sizin gibi insanlar var ve ateş edebiliyorlar.

Her güzelde bir kusur olduğuna göre oyunlarda da mutlaka birkaç kusur vardır. BattleField 1942' de en çok göze çarpan olay abartı uzun yükleme ekranları. Gerçekten çok uzun sürüyor. İşin kötü yanı ise mesela Counter-Strike oynarken ilk girdiğiniz server ile çıkıp ikinci girdiğiniz servera giriş süreleri yarı yarıya azdır. Bunun sebebi ilk yüklemede ana dosyaları yüklemesi ve bunları RAM' lere atmasıdır. Oysaki burda böyle bir durum yok. Muli-Player menüsünde uygun bir server buldunuz diyelim. Girmek için uzun bir süre bekliyorsunuz. Tam o anda server şifre istiyor ve çıkmak zorunda kalıyorsunuz. İşte o anda işkence başlıyor. Ekran çözünürlüğü değişiyor devamlı sabit disk çalışıyor ve zar zor ana menüye ulaşıyorsunuz. Derken başka bir servera girmek için tıklıyorsunuz ve kısırdöngü başlıyor. Göze çarpan en büyük eksi bu. Tabiki oynadığımız bir DEMO. Oyunun Full versiyonunda bu tür hatalar olmaması dileğiyle.

Son Sözler:

BattleField 1942 Multi-Player oynamaktan hoşlananlar için büyük yenilikler sunuyor. Şimdiye kadar belkide hiç görmediğiniz savaş alanlarında gerçek olayları yaşıyorsunuz. Kullanabileceğiniz onca araçta cabası. Ayrıca demo 32 kişilik serverları destekliyor. Bu da demek oluyorki 16'ya 16 inanılmaz savaşlar oluyor. Oyun çıktığı zaman internet alemine derin bir iz bırakacağı garanti.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 14.07.2024 05:12
Kalan Karakter: 300 Gönder
Battlefield 1942 Demo
İlginizi Çekebilir