1/2

Battlefield 2142

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
2142 mi? Savaşalım o zaman...
2002 senesinin sonunda bizi İkinci Dünya Savaşı’na götüren Battlefield, 2004’e gelindiğinde de Vietnam’ın çayırlarına saldı. Her iki oyunda da aralara sıkıştırılan ek paketlerden sonra geçtiğimiz sene ancak günümüze gelebildik. Battlefield takviminde günler ellişer yüzer atlıyor anlaşılan; sene sonuna doğru 22. yüzyılın ortalarında bulacağız kendimizi.

Bildiğiniz üzere Battlefield, iki grup askerin karşılıklı olarak birbirlerini alt etmeye çalıştıkları bir aksiyon oyunu. 1942’deki ilk çıkışıyla birlikte araç kullanımı ve geniş multiplayer imkanı onu diğer akranlarından farklı bir şekilde karşılamamıza neden oldu diyebiliriz; bunda EA damgasının payı da çok büyük. Tüm dünyada 2 milyondan fazla satan Battlefield 2’den sonra normal olan şey EA’dan gelecek bir devam oyunuydu; çıkan ek paketler, “2” numaralı oyunu beğenenlere yeni heyecanlar yaşattı. 2142 ise, dramatik olarak 1942’nin tam 200 yıl sonrasına denk getirilmiş yapımcılar tarafından. Yine çarpışacak taraflarımız hazır, silahlarımız oyunun tarihi itibariyle şimdi daha da bir teknolojik ve dünyamız şimdi çok daha üzerinde yaşanmaz bir halde.

Üşüyeceksiiiinn...

Adından da anlaşılabileceği üzere oyunumuz 2142 yılında geçecek; önce bu yılın üzerinde biraz duralım. Aslına bakıldığında bu yılın, az önce de dediğim gibi İkinci Dünya Savaşı’nın iki yüzyıl sonrası olması dışında bir özelliği yok; herhangi bir yıl seçilebilecekken yapımcılar bu yıl üzerinde karar kılmış. 22. asrın bu döneminde dünyamız 15 milyar insanıyla birlikte bir buz çağına girmiş durumdadır. Birleşik devletler yıkılmıştır ve bundan sonra dünya üzerinde çeşitli koalisyonlar ve birleşmeler yaşanmıştır. Oyunda ise baskın iki taraf olarak Avrupa Birliği (AB) ve Rusya’nın önderliğinde Pan-Asya Koalisyonu’na (PAK) yer verilmiş. Tahmin edebileceğiniz üzere bu iki taraf sürekli birbiriyle savaş halinde; oyunda ise tamamen Avrupa ve Kuzey Afrika’daki bölgeler savaş alanına dahil durumdalar.

2142’nin diğer Battlefield oyunlarından daha farklı olarak ortaya çıkacağı en önemli özelliği elbette ki konusunun gelecekte geçiyor olması bakımından silahları ve kullanılacak araçları olacak. Önceki oyunlarda her iki tarafın kendine özgü teçhizatı ve araç alternatifi bulunuyordu, aynı özellik 2142’de de karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. PAK tarafının AB üzerinde teknolojik olarak çok az da olsa üstün olduğu belirtiliyor; bununla birlikte oyundaki PAK tankları AB’ninkilere göre daha hareketli ve daha etkili(ymiş). Buna göre AB’nin eski düzen BF oyunlarındaki teknolojiye yakın silahlarla donatıldığını düşünebiliriz. Genel olarak ise 22. yüzyılın ortalarına gelinmiş olsa bile tank tarzındaki ağır silahların yerini koruduğunu görüyoruz. Yapımcılar tank kullanırken fazlasıyla rahat bir sürüş ortaya konacağından söz ediyorlar. Yeni araçlarımız arasında ise güçlü devasa robotlar var. Bu iki ayaklı dev savaş araçları oyunda en çok göze çarpan teknoloji denebilir, hatta oyunun simgelerinden biri haline gelmiş durumda.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×