1/3

Battlefield 4

Emin Çıtak 30.10.2013 - 00:29
Savaşın hatalı yüzü
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Battlefield 4
  • Yapımcı - Yayıncı DICE - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: First Person Shooter
Merlin Puanı 79
15 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%89
Artılar -Görsel ve işitsel olan her şey, ilk defa güzel hikaye.
Eksiler -Bitmek bilmeyen script hataları, kötü anlatılan bir hikaye, Yapay zeka koymayı unutmuşlar.
-İnceleme sadece oyunun tek kişilik senaryosunu, yani Campaign'i kapsamaktadır.
-İnceleme içerisindeki değerlendirmelerin çoklu oyuncu moduyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.
-Battlefield 4 Multiplayer ayrı olarak incelenip sitemize eklenecektir.

Savaşın Daha Başındayız

Bazı oyun serileri bizim için özeldir. Onları sakınırız ve koruruz. Bizim için her bir parçası özeldir. Her anını hatırlar ve severiz. Battlefield serisi de benim için öyle. Battlefield ile tanışmam ikinci oyunla olmuştu. O zamandan beri birbirimizi severiz. Savaşın dördüncü boyutu bizlerle olacağı zaman nasıl heyecanlandığımı tahmin edersiniz herhalde.

Biz oyuncuların huyudur önce puana bakmak. Puanı görünce verdiğiniz tepkiyi görür gibiyim. Kiminiz az bulduğunuz, kiminiz tam yerinde dediniz hatta bazılarınız fazla bile vermişler demiş olabilirsiniz. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi inceleme sadece senaryo modunu kapsıyor. Multiplayer'ı ayrı inceleyecek olmamızın en büyük nedeni gerçek Battlefield heyecanına gölge düşürmek istememiş olmam. Oynadığınızda göreceksiniz, adeta iki farklı dünya gibiler. Neyse lafı yine uzattım, siz sıkılmadan Tombstone'un maceralarını mercek altına alalım.

Battlefield 4


Bakü'de Balık Avı

Tıpkı üç numaralı oyun gibi müthiş bir açılış sizleri bekliyor. Denizin dibinde takımımız ile birlikte bir arabanın içinde mahsur kalmış durumdayız. Basınç nedeniyle doğal olarak kapılar açılmıyor ve dışarı çıkmanın tek yolu şok etkisi yaratarak camı patlatmak.  Sonuçları ölümcül olabilecek bir karar olsa da diğer seçeneğin kesin ölüm anlamına gelmesi yönettiğimiz karakter Çavuş Daniel Recker'ı harekete geçiyor ve tabancamızı ateşliyoruz...
... Bir anda saatler öncesine, görevin başına geri dönüyoruz. Azerbaycan'dayız ve ordu Bakü'de bulunan bir istihbaratı ele geçirmemizi istiyor ve ekibimizle birlikte (Tombstone) bu istihbaratın peşine düşüyoruz. Bu bölüm aynı zamanda oyunun Tutorial'ı olduğundan BF4 ile gelen yenilikler hızlı bir şekilde bize öğretiliyor.
İlk olarak artık takımımızı yönetebiliyor ve emir verebiliyoruz. Aklınıza Brother in Arms gibi kapsamlı bir olay gelmesin. BF4'de durum çok basit. Cephaneliğimizi gösteren HUD'un üstünde bir "Engage" barımız bulunuyor.  Engage barını aktif hale geçirdiğimiz zaman görüş açımızdaki tüm düşmanlar işaretleniyor ve takım tamamen işaretli düşmanlara yöneliyor. Ben açıkçası bu özelliği biraz gereksiz buldum. Böyle bir işaret sistemi düşmanların yerlerini tamamen açık ediyor ve işimiz çok kolaylaşıyor. Bana soracak olursanız işaretleme sisteminin gelmiş olmasının en büyük nedenlerinden biri üçüncü oyunda yaşanan düşmanı görememe sorunu olabilir diye düşünüyorum. Oyundaki ışıklandırma sebebiyle düşmanlar görünmüyordu ve biz daha ateşin nereden geldiğini bile anlamadan ölüp ölüp duruyorduk. Şimdi ise isterse zifiri karanlık olsun eğer özelliği aktif hale getirdiysek bütün düşmanların yerini görebiliyoruz.

Giriş kısmında bir diğer göze çarpan değişiklik silah ve ekipman kullanımı olmuş. Günümüz FPS'lerinde kullanılan belli silahlarla oyunu oynama ve duruma göre silah değiştirme mekaniği tamamen çöpe atılmış durumda. BF4'de oyun boyunca sürekli karşımıza çıkan silah ve ekipman sandıkları bulunmakta. Aksiyon devam ederken sandıkların yanına gelip hem cephanemizi tazeliyor hem de eğer istersek silahlarımızı değiştirip, geliştirmeler yapabiliyoruz. Tanıdık silah ve ekipmanların yanına yenilikler de bulunuyor. En göze çarpanı ise kuşkusuz kör edici bombalar olmuş. Ne var ki değişikliklere rağmen alt yapısı gerçekçilik olan bir oyunda adım başı silah sandıklarına rast gelmek ve bölümleri on farklı silahla kapatabiliyor olmak biraz rahatsız edici olmuş.

Battlefield 4
Orada Bir Yerde Sağlam Bir Senaryo Var, Görüyor musun?
Var biliyorum ama göremedim maalesef. Hani yanlış anlaşılmasın, Battlefield 4 bu güne kadarki en iyi Battlefield senaryosuyla bize geliyor. Fakat bu hikâyeyi bize o kadar hatalı anlatıyor ki bir süre sonra ipin ucunu kaçırıp, kendinizi sadece yapay zekâ vurduğunuz bir Shooter'ın içinde buluyorsunuz.

Yıl 2020 ve Dünya savaşın eşiğinde (Ne zaman değil ki?). Çin'de büyük bir askeri ve yönetimsel devrim hazırlığı var. Amiral Chang yönetime el koymuş ve ülkeyi darboğaza sokmuştur. Halk isyanın eşiğindedir. Artık bir süper güç konumunda olan Çin'de yaşanacak herhangi bir karışıklık doğal olarak Dünya'nın geri kalanını da olumsuz etkileyecektir. Amiral'in Ruslardan destek alması ve Çin'in öngörülen lideri Jin Jié'nin hayatının tehdit altında olması Amerika'yı harekete geçirir.

Dediğim gibi Battlefield 4'ün gerçekten çok güzel bir hikâyesi var. Siyasi entrikalar, suikast planları, büyük çatışmalar ve kendi emelleri uğruna insanları harcamaktan kaçınmayan insanlar... DICE savaşa dair korkunç, insanı burkan olayları da oyunun içine eklemiş. Spoiler kesinlikle vermek istemiyorum o yüzden sadece şunu söyleyeyim; bir sahnede, daha oyunun başında başkarakterimiz öyle bir şey yapıyor ki donakalıyorsunuz. Ben az kalsın oturduğum koltuktan düşüyordum. Oyunda kesinlikle savaşın karanlık yüzüne büyük önem verilmiş ve tüm bunaltıcı kahramanlık öykülerinden sonra oyunun bu yönü insanı bir anda çarpıyor.

Ekibimiz Tombstone dört kişiden oluşuyor. Yönettiğimiz karakter Çavuş Daniel Recker, Kimble Graves (Irish), Clayton Pakowski (Pac) ve ekibe sonradan dâhil olan Hanna.  Hanna olaya dahil olduktan sonra ilginç olaylar yaşanıyor ve bazen ekip içinde sinirler geriliyor. Kendi içimizde yaşadığımız gerilim ve savaşla gelen kaos nedeniyle hikâye genelinde Tombstone zor çok anlar yaşıyor.