1/2

Battlefield 4 (Ön İnceleme)

Hakan Bozdemir 14.07.2013 - 13:50
Savaşın en agresif hâli
Sonbahar aylarına gittikçe daha çok yaklaşıyoruz ve Battlefield 4 ile Call of Duty: Ghosts arasındaki savaş daha da kızışıyor. Bugün ise sizlere Battlefield 4 hakkında bazı bilgiler vereceğim. Battlefield 3'ün çıkışının ardından büyük başarılar sağlayan Electronic Arts bizlere yeni bir oyun sunmak için yeterli bir süre bekledi. Aradan 1 yıl geçmişti ve yeni Battlefield için çalışmalara başlanmıştı. Bizleri mart ayında ilk oynanış videosu ile buluşturmuştu ve çok da heyecanlandırmıştı.

Bakü'den kaçış
İlk olarak Battlefield 4'ün hikayesine değinmek istiyorum. Tek kişilik hikaye modunda Battlefield 3'ün altı yıl ilerisinde yer alacağız, yani 2020 yılında. Amerikan özel operasyon ekibinden olan "Recker" adlı karakteri oynayacağız. Bizim ekibimizin adı "Tombstone" olacak. Ekibimizde liderlik yapan Sgt. Dunn, ikinci komutada kişi Irish ve mücadele esnasında bizlere yardımcı olacak olan Doktor Pac olacak. İlk görevimizin adı "Fishing in Baku" olacak ve bu görevle ekibimiz Rus özel kuvvetlerinin yardımlarıyla birlikte Bakü'deki sıcak temastan kaçacak. Aşağıdaki video ile ilk görev hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.


Görevlerin devamında ise sürekli olarak Recker karakteriyle oynayacağız. Herhangi bir değişim olmayacak karakterler arasında ve görevlerimiz genelde Tombstone ekibini konu alacaklar. Çin, Azerbeycan, Rusya ve Amerika gibi ülkelerde geçecek görevlerimiz. Genellikle dramatik olarak ilerleyecek hikaye ve bu yüzden konuya dalıp duygusallaşabileceğiz kimi zaman. Ayrıca kadın karakterlerle hiçbir şekilde oynanmayacak.

Peki ya grafikler?
Frostbite 3 motoru kullanılarak hazırlanan Battlefield 4 bizleri grafik konusunda hiçbir sıkıntıya uğratmayacak gibi görünüyor. Yeni nesil 1080p ekranlarımızda 60 FPS değerini verebilecek bir kapasiteye sahip olacak. Genellikler karakter modellemelerine önem veren DICE bizleri Battlefield 3'ün bir üst seviyesine taşıyor. Yeni nesil konsollara da çıkacak olan Battlefield 4'teki kaplamalar ile doku detaylarına da çok önem verilmiş durumda. Bu kaplama detaylarının güzelliğine daha çok silahlarımızda rastlayacağız. Oyunun seslerinin de mükemmele yakın olmasına çalışılıyor. Gerçeğinden farksız ve yüksek kaliteli sesler bizleri bekliyor olacak.