1/2

Battlefield Vietnam

Ulaş Çöğendezoğlu
Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Nicelik ile nitelik farklı şeyler.
Platformlar PC
Battlefield Vietnam
  • Yapımcı - Yayıncı Digital Illusions - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar Müzikleri enfes, tonla araç ve silah kullanılabiliyor.
Eksiler Yapay zeka, sadece internet bazlı düşünülmüş olması

Açık konuşayım, ben bu Electronic Arts’ın açgözlülüğünden sıkıldım. Tavşanın suyundan çorba yapıp kalanlarıyla kedi beslemesi gitgide nefretlik bir hal aldı. Hele ki Battlefield 1942’yi geliştiren ekibin artık EA’nın verdiği sözleri tutmaması ve sürekli BF için ek paket istemesi üzerine ayrılmaları buna en güzel dayanaktır. Bakalım Call Of Duty’ye, her birimiz beğenmedi mi? Ve sonuç? Yine bir ek paket ve yeni bir paketin de sözü. Yahu yeter artık yeter, iş yapın biraz.

İşin komik tarafı, giriş aldatıcı olabilir maalesef. Keza bu paket gerçekten de birçok yönden çok başarılı olmuş. Bir kere artık EA pazarlamayı ve makyajlamayı çok iyi öğrendi (her sene Fifa’yı yeni oyun diye yedirmiyor mu bize?). Ayriyeten, evet, elimizdeki malzeme çok kaliteli kumaştan. Daha çok ek paket gelecek gibi hissetmekten alıkoyamıyorum kendimi.

Başta iyi yönlerden girelim. Öncelikle diğer internet oyunları içinde hafif abartılı desteği, çok büyük bir artı. Aynı haritada, aynı görevde 64 oyuncuyla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte mod ve harita yapım paketiyle birlikte, lisanslı bir harita yaratmayı becerebilirseniz, yapımcılar 128 oyuncuyu destekleyebileceklerini belirtiyorlar.

Oyunun müzikleri hayatımda duyduğum en konu uyumlu ve konsept çalışmalardan biri diyebilirim. Jefferson Airplane, Deep Purple, Troggs ve Trashmen desem umarım yeterli olur? Bilmeyenler için de, bu grupların hepsinin o dönemin ekol, günümüzün de idol birliktelikleri olduğunu açıkça ve keyifle söyleyebilirim. Giriş demosundan ara videolara kadar her noktada insan oyundan kopup müziğe dalabiliyor. Benim için bir oyunun en cazip taraflarından biri de bu; tek kelimeyle muhteşem.

Sırada silahlar var. Vietnam savaşında gerçekten çok fazla insan, çok fazla silah, çok fazla herşeyden kullanıldı. Aracından tutun da bombasına kadar, hemen herşeyin karşınıza çıkacağından emin olabilirsiniz. Oyun içindeki 14 farklı senaryoda kullanılmak üzere, tanklar, cipler, APC araçları, su üstü saldırı botları emrinizde örneğin. UH-1 Huey helikopteri, M551 Sheridan tankı, Phantom F-4 jet uçağı ve CH-47 Chinook taşıma helikopteri ile Mi-8 çok amaçlı taşıma ve birlik yollama helikopterleri emrinizde. Bir de tabi Mig’ler var kullanılmak üzere bekleyen.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×