1/5

Beklenen En İyi Macera Oyunları

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Adventure oyunlarının gelecek yıldızları
Önümüzdeki günler adventure oyuncuları açısından epey bereketli geçecek gibi görünüyor. En çok beklediğimiz oyunlar teker teker su yüzüne çıkmaya başlayacaklar ve bunların arasında eski dostları da görmek bizi mutlu edecek. Her ne kadar iptal haberlerinin en yoğun olduğu piyasada bu oyunlar yer alsa da, sırayla gelen yeni yapımlar ile birlikte bilgisayar oyunculuğunun geçmişten günümüze taşınmasındaki en önemli etkenlerinden biri olan macera türü yine hedef kitlesini fazlasıyla tatmin edebilmiştir, bundan sonra da bundan farklı düşünecek değiliz. Gerçekten de, bunu açık yüreklilikle ve gayet duygusal bir havada söylemem gerekirse, iptal haberleri fazlasıyla üzücü. Geçtiğimiz aylarda iptal edilen Sam & Max’in yeni oyunu ve Full Throttle 2’nin ardından yeni beklentiler içerisine girdik ve şimdiye kadar pek de doyurucu, en azından “tamam işte, artık yeni oyunumuzu bulduk” diyebileceğimiz bir yapım gelmedi. Kabul, geçtiğimiz iki sene içerisine bakarsak hayli sağlam oyunlar piyasaya çıktı. Syberia’nın iki oyunu ve MYST’in son bombası bunlar arasında. Benim de epey hoşuma giden Runaway’i de onlardan biri olarak değerlendirmem ve pek çok yabancı adventure dergisi tarafından yılın en iyi oyunlarından biri diye bahsedilen; ama, ne yazık ki ülkemizde o kadar büyük bir etki yaratamamış olan The Moment of Silence’ı da onlar arasında göstermem mümkün.

Her neyse. Yeni bir yıla girdik ve gelişen teknoloji sayesinde daha hızlı ve etkileyici oyunlar yapmak isteyen çoğu firma sayesinde adventure oyunları yine epey zor durumda kalmanın eşiğinde. Bunun belki de böyle olmasının bir başka önemli nedeni oyunu oynayan kullanıcıların yeterince İngilizce bilmemesi. Kabul etmek gerekir ki aksiyon ve diğer oyunlara nazaran adventure oyunları İngilizce gereksinimi istiyor ve genele vurduğumuzda ülkemizde kendini oynatabilen oyunlar sıralamasında hep birkaç basamak altta kalıyor. Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de bu böyle. Bu sorunu el yordamı ile aşmak mümkün değil elbette. Ama oyunculuğun önceden beri en çok ilgi çeken türünün de heba olmasını pek istemiyorum. İsterseniz önümüzdeki zaman içerisinde piyasada olacak oyunları birer birer inceleyelim. Bunu da bir sıralamaya yerleştirelim, numaralandıralım ve en çok beklenen adventure oyunları diye başlıklandıralım. Hadi bakalım…

5 Numara !
Dreamfall – The Longest Journey
(FUNCOM)


5 yıl önce piyasaya çıkan The Longest Journey, en uzun yolculuğumuz, o zamanlar elde ettiği büyük beğeniye rağmen devam etmemişti. Ekranlardan yansıyan çok güzel grafikleri ve etkileyici konusuna rağmen hem de. Geçtiğimiz senenin E3 fuarında daha yakından görücüye çıkma imkânı bulan oyun, ilk oyundan akıllarımızda olan birçok artı yönüne eklemeler yaparak bizimle buluşmaya hazırlanıyor. Serinin ilk oyununda April Ryan adlı bir kızı yöneterek bilim ve büyü odaklı Stark ve Arcadia isimli dünyalar arasındaki bozulan düzeni yeniden kurmaya çalışıyorduk. Gelişim içerisinde bazı gizli özelliklerimizi de keşfediyorduk.

İkinci oyunumuzda bu dünyalarımızın yanına bir dünya daha eklenecek, yeni karakterimizin yanı sıra. The Winter, ikinci oyunda bizimle birlikte olacak olan dünyanın ismi. Yeni karakterimizin ismi ise Zoe Castillo. Onunla birlikte Stark, Arcadia ve The Winter’da zaman ve mekânın iç içe geçtiği dilimlerde yolumuzu bulmaya çalışacağız. Olaylar, eklenen yeni dünyamız ile büyük bir bağlantı içeriyor. Yine bu dünyalar arasındaki düzeni tekrar korumaya çalışırken asıl görevimiz olarak da Zoe’nin kayıp dostunu bulmasında ona yoldaşlık edeceğiz. Ve sonraları fark edeceğiz ki Zoe’nin arkadaşı ile dünyalar arasındaki sorunlar arasında büyük bir bağlantı var. Araştırmalarımız ise bizi ilk oyunun kahramanı April Ryan’a kadar götürecek.

Dreamfall her ne kadar adventure olarak lanse ettirilse de içerisinde yer vereceği aksiyon unsurları ile birçok türü içerisinde barındıracak. Düşmanlarla karşılıklı mücadele edecek olmamız bunun bir nedeni. Tabii ki aksiyon unsurları oyun içerisinde sadece karşımızdakileri tepelemek için bize yardımcı olmayacak. Yapımcıların aynı zamanda sadece aksiyon kullanarak çözebileceğimiz bulmacaların da var olduğunu söylüyorlar. Buna örnek olarak da kahramanımızın karşısındaki kapıyı açmak için dakikalarca ufacık bir anahtarı upuzun koridorlarda aramayacak olmasını gösteriyorlar. Zoe bunun yerine karşısındaki kapıyı kırabilecek ve serüvenindeki çoğu engeli bu şekilde aşabilecek.

Bunun yanı sıra bize Longest Journey ile adeta ezberletilen kaliteli grafikler serinin ikinci oyununda da bizimle beraber olacak. Yeni teknolojilerin ürünü ve Alman yapımı olan “Shark 3D” grafik motoru sayesinde az önce bahsettiğim üç farklı dünyada da kaliteli grafiklerde sınır tanınmayacak. Bu grafik motorunun en büyük özelliği iskelet ve yüz animasyonlarını çok iyi bir biçimde grafiğe dökebilmesi. Tüm bunlara ilaveten Dreamfall içerisinde önceki oyundan da tanıdığımız birçok karakterin de yer aldığı 50’den fazla isim bulunacak.

Dreamfall PC’nin yanı sıra XBox için de geliştiriliyor. Oyunun sahip olacağı aksiyon teması nedeniyle salt adventure severlerin bu oyuna pek dikkat edeceğini düşünmüyorum açıkçası.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×