BEN 10: ALIEN FORCE

BEN 10: ALIEN FORCE

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Çizgi filmden el konsoluna yumuşak geçiş
Platformlar PSP
BEN 10: ALIEN FORCE
  • Yapımcı - Yayıncı Monkey Bar Games - D3 Publisher
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 78
Artılar Bol aksiyon, eğlenceli yapı, kabiliyetli canavarlar
Eksiler Çizgisel yapı, kamera hataları
Ben 10 Alien Force, aslında büyük bir ailenin oyun kısmında yer alan parçalarından birini oluşturuyor. Çizgi film olarak ortaya çıkan Ben 10, kısa bir süre içinde geniş bir izleyici kitlesi kazanmış yapımlardan birini oluşturuyor. Çizgi film ardından gelen sinema filmleri, ülkemizde de satışa çıkan oyuncakları ve oyunları ise pazarlama stratejisini tamamlayan öğeleri oluşturuyor. Ancak Ben 10 oyunları için salt bir pazarlama stratejisi sıfatını yapıştırmak kesinlikle yanlış olacaktır. Keza yapımın daha önce PSP’ye çıkan versiyonu Ben 10’de de gördüğümüz gibi, Alien Force’da ortalamanın oldukça üstünde bir kaliteye sahip. Bu nedenle naçizane atasözümüzde de söylendiği gibi “Yiğidi öldür, hakkını yeme” diyor ve oyunumuz hakkındaki detaylara geçiyoruz.

Ayrıntılar

Yapıma görsel olarak kaliteli sayabileceğimiz videolar ile giriş yapıyoruz. Bu defa yalnızda değiliz, yanımızda arkadaşlarımız da var. Ben 10’in ana konusunu oluşturan uzaylılar teması bu oyunda da ana konuyu oluşturuyor. Her zaman olduğu gibi bir uzaylı istilası var ve Dünya’yı onlardan temizleyecek bizden başka da kimse yok. Çizgi filme hürmeten, hikayeyi fazla çekiştirmeden ana hattının ne olduğunu belirterek bırakmak daha doğru olacak. Keza eleştirebileceğimiz pek çok noktası olmasına karşın, çizgi filmin ana yapısının da bu olması nedeni ile görmezden geliyoruz. İçeriği tanımlamamız gerekirse, platform yapılı bir aksiyon oyunu ile karşı karşıya olduğumuz rahatça söylenebilir. Ben 10 olarak başladığımız ilk bölümle beraber, adımımızı atar atmaz ilk düşman ile tanışmamız uzun sürmüyor. Bu noktada enteresan bir yapı ortaya çıkıyor ve biz atağa geçmeden düşmanı tanımlayan bir ekran getiriliyor. Bu ekranda düşman hakkında bir düz yazı ile birlikte gücü, dayanıklılığı, savunması, saldırı gücü gibi bilgileri veren grafikler sunuluyor. Farklı tipli düşmanlarla çok sık karşılaşmamamız nedeni ile bu ekranlar sıkıcı olmuyor ve kısa bir süre ilgilenilebiliyor. Bölümler ilerledikçe karşımıza çıkan düşman çeşidi de artıyor ve aynı anda farklı güç seviyesine sahip düşmanlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Farklı düşmanların bir arada sunulması ile zorluk seviyesi bir nevi dengelenmiş ve düşman üzerinde etkili olan yöntemlerin çeşitlenerek, saldırı anında dahi monotonluktan uzaklaşılması sağlanmış.

Uçan maymun

Düşmanlara değindik; peki biz onlar karşısında nasıl bir konuma sahibiz, ona bakalım… Ben 10, aslında dışarıdan görüldüğü gibi yalnız yaramaz bir oğlan çocuğu değil. Keza karakterimiz Omnitrix denen bir sıvı sayesinde farklı yaratıklara dönüşebilme kabiliyetine sahip. Uzaylılara karşı savaşırken, en başta kendimizin bir ucube olduğu gerçeği aslında trajikomik bir durum oluşturuyor. Çizgi filmden esinlenildiğini düşünürsek abartı bir durum değil diyerek devam edelim. Karakterimiz bölümler içerisinde ilerledikçe yeni canavarlara dönüşebilen bir yapıya sahip. Ancak bunun için Omnitrix’e ihtiyacımız var. Bu ihtiyacımızı ise öldürdüğümüz düşmanlardan ve etrafı yıkarak elde ettiğimiz sağlık ve Omnitrix puanlarından elde ediyoruz. Ekranın sol köşesinde görülen ve ok tuşları ile değiştirebileceğimiz canavar siluetine bürünmek için sağ omuz tuşuna basıyoruz. Böylece yalnızca bir çocuk olmaktan çıkıp, canavar kimliğimizle gelen özel yeteneklere sahip oluyoruz. Her canavarın farklı bir yetisi olduğundan, bölümler içinde birinden bir diğerine geçiş yaparak efektif olarak kullanmamız gerekiyor. Oyunda kare tuşu ile hafif ataklar, üçgen ile ağır ataklar, daire ile özel ataklar ve x ile zıplama fonksiyonları yerine getirilebiliyor. Kombolar yaratarak farklı özel hareketler kullanılması da unutulmamış. Ancak daimi olarak kullandığımız karakterlerin kendilerine has kabiliyetleri oluyor. Örneğin kimisi düşmanı buza çevirirken kimisi ateş içinde bırakabiliyor.

Yapımın platform tarzında bölümlere sahip olduğunu belirtmiştim. Bölümler içinde işte bu yapıda, yani engeller, tuzaklar, boşluklar gibi bir içerik yer alıyor. Başlarda küçük açıklıkları karakterimiz atlayabilirken, ilerledikle büyük açıklıklar ile karşılaşıyor ve kanatları olan ve daha uzun mesafe zıplayabilen yaratık halimizi kullanmak zorunda kalıyoruz. Keza kanatları olmayan fakat maymun formumuzda uzun sıçramalarda oldukça kabiliyetli davranıyor. Fakat bu noktada daha ziyade kameranın azizliğine uğruyoruz. Platform yapısında iyi işleyen kamera, işte bu daldan dala atlama sahnelerine geldiğinde derinlik hissi ya da bakış açısı konularında başarısız kalıyor. Konumunu ya da derinliğini (büyüklüğünü) tam anlayamadığımız yerlere atlayışta karakteri sağ salim yere kondurmak oldukça güç oluyor. Sesler ve müzikler bakımından başarılı sayabileceğimiz Alien Force, görsel olarak da oldukça iyi iş çıkartıyor. 3D kayar ekran şeklinde oynanan platform yapısı, karakter ve çevre modellemelerinin, özellikle de efektlerin göze hoş gözüktüğü söylenebilir. Ben 10 Alien Force, genel olarak oldukça eğlenebileceğiniz ve keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yapım olmuş.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 30.09.2020 21:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×