Beowulf

Beowulf

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Bizim oralarda herkes savaşçı olarak doğar. Doğmak zorundadır! Çünkü güçsüzler hayatta kalamazdı.
Platformlar PC
Beowulf
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 68
Artılar Eğlenceli olabiliyor, askerlere emir verebilme, ekstralar
Eksiler Kamera açıları, yapay zeka, grafikler, çizgisel
Karşımıza çıkan en son film oyunlarından biri de Beowulf. Animasyon teknikleri ve gelişmiş görsel efektlerle donatılan filmin oyun uyarlaması, filmi kadar detaylı değil maalesef. Beowulf'un ana menüsü nerdeyse bire bir Conan filminden esinlenmiş. Bilenler fark edecektir. Conan, her hikayesinin sonunda kendisini düşünceler içinde ve tahtında otururken bulur. Kılıcı yanında, tacı ise başındadır. Aynı durum hemen hemen Beowulf'ta da karşımıza çıkıyor. Bu kısmı geçip oyuna başladığımız ilk bölüm, bir nevi eğitim bölümü sayılır. Karşımızdaki rakibe karşı hız ve dayanıklılık olarak üstünlük kurmaya, kontrolleri kavramaya çalışıyoruz ve asıl hikaye bundan sonra başlıyor.

Güç ve hırs

Oyunda, Beowulf'u kontrol ediyoruz. Emrimiz altında askerlerimiz bulunuyor. Doğal olarak her mücadeleye birlikte giriyoruz, ama bu pekte göze hoş gelir bir etki bırakmıyor. Genelde düşmanların üzerine topluca aynı anda saldırı gerçekleştiği için kimin kime vurduğu belli olmuyor. Her hangi bir yön belirtisi yok, ama etrafta yanan ateşleri izlediğiniz taktirde doğru yolu buluyorsunuz. Alternatifler bulunmuyor ek olarak. Her şeyi yapmak Beowulf'un yani sizin elinizde. Bu, bazen fiziksel olarak, bazen de sözlü olarak kendisini belli ediyor. CTRL tuşuna bastığımız taktir de bir ekran geliyor karşımıza. Öldürdüğümüz düşmanlara ve yaptığımız combolara göre puanlar topluyoruz ve bu puanlar bize ve tabii ki askerlerimize enerji olarak geri dönüyor. Bu ekrandan da askerlerimize güç enjekte edebileceğimiz gibi, onlara yapmalarını istediğiniz emirler vermeniz de gerekebiliyor. "Şu kapıyı açın" ya da "Arkamda kalın" gibi birkaç seçenekten ileri gitmiyor. Diğer sözlü etki ise konuşmanın yanında el çabukluğunu da gerektiriyor. Ekranda beliren dönen daireleri, tam zamanında halkaların içerisine yerleştirerek doğru komutlar verebiliyorsunuz. Başarısız olursanız üç hakkınız var. Tümünde başarısız olursanız en baştan tekrar etmeniz gerekiyor. Vurduğunuz her darbe boyunca takım arkadaşlarınızda giderek hırslanıyorlar ve daha istekli davranıyorlar. Bazen Boss savaşlarına denk geliyorsunuz. God of War'da gördüğümüzün bir benzeri de Beowulf'ta var. Genellikle her Boss'un zayıf bir noktası bulunuyor. Bunun üzerine gidildiği sürece kısa zamanda dövüşü kazanma şansınız yüksek, ama bu açığı ne kadar erken bulduğunuza bağlı biraz da.

Öfke

Ana kahramanımız üst üste yaptığı Combolar sonucunda "Hero" özelliğine erişiyor kısa süreliğine. Örnek olarak, "GOW2'deki yanan kel" desem açıklamış olurum herhalde. Bu özelliği aktif ettiğimiz sürece hemen hemen dokunulmaz oluyoruz ve normal gücümüzün üzerinde bir güce sahip oluyoruz. Tabii ki her bölüm atlayışımızda yeni bir özellik daha aktif hale geliyor. Amacımız, askerlerimizle birlikte bastığımız her noktayı temizlemek. Bunun için en önemli ihtiyacımız silahlarımız. Kullanmakta olduğumuz silahlar bir süre sonra deforme olabiliyor ve tamamen kullanılmaz hale gelebiliyor. Tam bu sırada imdadımıza çoğu yerde zemine saplanmış olarak duran silahlar yetişiyor. Bunlara da “G” tuşuna basılı tutarak ve ekrandaki kısa yönergeyi izleyerek sahip olabiliyoruz. Çevrede bulunan bidon, varil gibi nesneleri de aynı yöntemle kaldırıp fırlatabiliyoruz. Ayrıca Beowulf, atletik özelliklere de sahip bir kahraman(POP ve GOW'da olduğu gibi). Atlayıp, zıplayabiliyor ve tırmanabiliyor. Oyunda, ekstralar seçeneği de mevcut. Tabii ki ekstraları Unlock edebilmek için oyunda başarılı olmalısınız. Bunlar; film fragmanı, Art Work çalışmaları gibi ekstralar.

Son sözler

Beowulf'ta insanı havaya sokacak türde müzikler pek bulunmuyor, ama savaş sırasındaki askerlerin organize olarak bağırışları inanılmaz olmuş. Grafikler ve karakter animasyonları "odun gibi" hazırlanmış desem pek de yalan olmaz herhalde. Bazen bozulan kamera açıları ve yapay zeka hataları oyunun eksi yönlerinden. Eğer God of War gibi sürekli aksiyon içeren yapımları görüyor ve konsol sahibi olmamanın acısını çekiyorsanız, bir GOW kadar olmasa bile, en azında diyet reçetesi yerine Beowulf'u oynayabilirsiniz. Ubisoft, yine de eğlenceli bir oyun yapmayı denemiş, ama filmden uyarlama bir yapımdan başka ne beklenebilirdi ki(Birkaç istisna hariç).
Yorumlar 11
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 02:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×