1/2

Besieger

Murat Oktay
Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Baltaları bileyin, yeniden savaşa giriyoruz.
Platformlar PC
Besieger
Merlin Puanı 82
Artılar Geniş haritalar, kesintisiz savaşlar, kolay öğrenim
Eksiler Grafikleri daha özenli olabilirdi

İskandinav gecelerinin soğuk karanlığında, sadece en iyi korunan şehirler, ufak bir kurtuluş ümidi ile yaşayabiliyorlardı. Dört bir yandan yükselen, acı ile haykıran yardım çanları, bunun ne kadar zor olacağının ispatı idi. Tarihin başından beri Viking ve Kimmeryalılar huzur içinde yaşayorlardı. Kimmerya kralı Korin sefere çıktığında küçük kardeşi Karon, Viking şehirlerini kuşatarak, geri dönüşü çok zor kanlı bir savaşın temelini atmıştı. Uzaklardan uçarak gelen beş Viking, ülkelerini bu kaos ortamından kurtarmak zorunda idi. Karşı koymaları gereken tek zorluk sihirli ve fantastik yaratıklar değildi. Güçlendirilmiş savaş araçlarının tek bir amacı vardı: Şehirleri yok etmek. 

İşte oyuna burada dahil oluyoruz. Amacımız Barmalay’ı kumanda ederek, Korin’in güçlerine katılıp, eski barış dolu günlere yeniden kavuşmak.

Warcraft severlerden misiniz? O zaman bu oyunu oynamadan geçmek olmaz.

Warcraft 3 ile benzer özellikler taşıyan Besieger, bu özelliğinden ötürü çok puan toplamayacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Geniş haritaları, gelişmiş savaş sistemleri ve yapay zekası ile birçok oyundan daha üst seviyede olan oyun, etkileşimli çevre özellikleri ile de “beni etkilemedi” dersem yalan olur.

Her ne kadar RPG öğelerinide içinde çok miktarda barındırıyor olsada RTS oyununlarının temel özelliklerinden olan “Topla, Üret, Savaş” sistemi bu oyunun da temelini oluşturuyor. Hizmetinizdeki adamlara görevler atayarak, savaşa hazırlanmanızı sağlıyor. Yapılar ile adamlarınızın zırh ve silahlarını geliştirebiliyor, savaş kabilyetlerini arttırıyorsunuz. Eğlenceli duyuluyor değil mi? Özellikle benim gibi RTS severleri en azından Age Of Empires 3 gelene kadar oyalayabilecek nitelikte sayılır.

Ne zaman böyle grafiklerine hasta olacağım bir oyun çıkacak?

Açık söylemek gerekirse oyun görsel bir şölen yaratmıyor. Zaten kullandığı motorun I of The Dragon ile aynı olduğunu görünce çok fazla bir beklentim olmaması gerektiğini anladım. Kamera açılarına hakim olmak kimi zaman oldukça zor oluyor. Adamlarınızın etrafında tur atmayı planlıyorsanız etrafınızda dağ-tepe gibi yükseltilerin olmamasına dikkat edin. Tekrar eski pozisyonunuzu almak oldukça zorlayabilir. Daha önce diğer oyunlarda fark etmediğim bir özellik olarak, gökyüzünün gerçek zamanlı hareketinden çok etkiledim. Ay zamana göre bir dağın arkasında kaybolabiliyor ya da gün doğumunun egzotikliğini yaşayabiliyorsunuz.

Bence bir oyunu kalıcı yapabilecek en önemli özellik multiplayer sistemi. Bu oyuna yüksek not vermemin asıl sebeplerinden biri başarılı multiplayer sistemine sahip olması. Özellikle 16 oyuncuya kadar destekliyor olması belki Age Of’a olan sevgimi biraz etkileyebilir diye düşünüyorum. DeathMatcth, Siege ya da Capture The Artifact modları oldukça zevkli vakitler geçirmenize yardımcı oluyor. Artifact modunda hem kendi üssünüzü hemde düşmanınızın üssünüzü elinizde tutmanız gerekiyor. Siege modunda ise bir oyuncu ormanın bir tarafında sıfırdan başlıyor. Ormanın diğer tarafındaki ordusu ile donatılmış diğer oyuncu ise ona ulaşıp yok etmeye çalışıyor. Oyun lan üzerinden multiplayer’a izin verdiği gibi internetten de oynananabiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×