1/2

Beyoğlu&Beyoğlu

Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Yakın zamanda piyasaya çıkacak olan yeni Türk oyunlarından Beyoğlu&Beyoğlu'nun Yazılım Yönetmeni ile Beyoğlu&Beyoğlu hakkında konuştuk.

Bilgi için : www.beyoglubeyoglu.net

Mk : Merhabalar. Öncelikle ekibinizden ve kendinizden kısaca bahseder misiniz?
GörkemT : Merhabalar, adım Görkem Tuncay yaklaşık 4 senedir 3-boyutlu modelleme ve animasyon üzerinde çalışmalar yapıyorum. Bu zamana kadar yurt dışında "freeware" piyasaya çıkmış, bazılarının adını bile hatırlamadığım birçok oyunda emeğim geçti. Yurt dışında amatör gruplarla bir süre çalıştıktan sonra kendi ekibimi kurmaya karar verdim. Ve arkadaşlarım Piotr ve Monika Ostiak ile işe koyulduk. Ekibimizi "Indie game makers" olarak da bilinen serbest oyun yapımcıları olarak da adlandırabiliriz. Müziklerimizi programlama dünyasından tanıştığım "Antipop" grubu ve Türkiye'den de Dinçer Tuğmaner üstlenmiş durumdalar. Onun dışında katkıda bulunan arkadaşlarım Necati Kılıç ve Ebru Oğuzberk var.

Mk : Beyoğlu&Beyoğlu fikri nasıl ortaya çıktı. Bize biraz bahseder misiniz?
GörkemT : Aslında "Beyoğlu Beyoğlu"nu ilk önce Türkiye için yapmayı planlamıyorduk, başka bir isim ve tamamen farklı içerikli ingilizce bir oyun olacaktı. Ancak son zamanlarda Türkiye de piyasaya çıkan oyunlardan etkilendim ve bende neden olmasın dedim. Sonra oyunumuzu, Türkiye için uyarlamaya karar verdik ekip arkadaşlarımla.

Mk : Okuyucularımızı nasıl bir oyun bekliyor. Nasıl bir oyundur bu Beyoğlu&Beyoğlu?
GörkemT : Oyunumuz tür olarak RPG/Simülasyon tarzında. Oyun severleri saatlerce bilgisayar başında tutabilecek ve linear olmayan senaryosuyla sıkılmadan tekrar tekrar oynanabilecek bir oyun bekliyor. İlgi alanları ne olursa olsun oyun severlerin "Beyoğlu Beyoğlu"ndan kendilerine bir pay çıkaracaklardır buna inanıyorum.

Mk : Pekala biraz da Beyoğlu&Beyoğlu’nun konusundan bahsedelim.
GörkemT : Oyunumuz, Beyoğlu'nda para kazanmaya çalışan amatör bir müzisyenin Türkiye'de bir yıldız olana kadar yaptıklarını,başından geçen olayları,inişleri çıkışları ile kısacası bir yıldızın oluşma öyküsünü konu almakta.Yani "Halk tarafından sevilen, müzik listelerinden düşmeyen şarkılar besteleyen ve hergün televizyon ekranlarında boy gösterip medyayı peşinden koşturan bir yıldız, nasıl yıldız oldu?" sorusunun cevabı, oyunumuzun konusudur...

Mk : Beyoğlu&Beyoğlu’nun gerçekten çok orijinal bir konusu var. Peki şu hali ile insanların oyun’a karşı olan ilgisi nasıl.
GörkemT : Açık konuşmak gerekirse oyunun konusuyla ilgilenen çok az kişi var, daha ziyade grafik ve aksiyon bolluğu içeren oyunları tercih ediyor insanlarımız. Ayrıca "Türk Yapımı" olarak geçmemizde de bazı kesimlerin bize karşı özgüvensizliği söz konusu.Yani daha içeriğe bakmadan "Türkler yapamaz" gibi yorumlar almıyor değiliz. Konuyla ilgilenen
arkadaşlara gelince şuan için olumsuz hiçbir eleştiri almadım, ilgiden memnunum.

Mk : Beyoğlu&Beyoğlu için daha önce yapılmış herhangi bir oyun için örnek verebilir misiniz?
GörkemT : Eskilerden yapılmış "Rockstars ate my hamster" diye bir oyun vardı. Sadece rock müzik içerikli ve sade bir oyundu.Bu oyun ile benzerlik gösteriyor "Beyoğlu&Beyoğlu" ancak biraz daha detaylı ve içerik yönüyle biraz daha zengin diyebilirim.