1/4

Beyond: Two Souls

Mert Günhan 8.10.2013 - 21:26
“Bütün gördüğümüz bir düşün içinde bir düş”
Platformlar PlayStation 3, PlayStation 4
Beyond: Two Souls
  • Yapımcı - Yayıncı Quantic Dream - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 98
5 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%93
Artılar - Video oyunları tarihinde anlatılan en güçlü hikayelerden biri, Ellen Page başta olmak üzere, bütün kadronun performansı muhteşem, Dinamik hikaye anlatım teknikleri, iki kişilik oynama imkanının bile atmosfere bir şeyler katması, kişisel hikayenizi yaratabilme olanağınız
Eksiler - Oyunun işlediği temaları herkes heyecan verici bulmayabilir.
Kırılan dalgaların dövdüğü bir kıyının
Haykırışları içinde duruyorum:
Ve altın kum taneleri
Tutuyorum avucumda-
Ne kadar az! Ama nasıl da
Süzülüyorlar parmaklarımın arasından derinlerine
Ben ağlarken - ben ağlarken!
Ah Tanrım! Daha sıkı
Tutamaz mıyım onları?
Ah Tanrım! Tekini bile kurtaramaz mıyım acımasız
dalgadan?
Bir düşün içinde bir düş mü
bütün gördüğümüz ve göründüğümüz?Bir Düşün İçinde Bir Düş
Edgar Allan Poe

Beyond: Two Souls

Uzun zamandır bu yazıyı yazmak için bekliyor gibiyim, her şeyin ötesinde, Beyond: Two Souls, benim için sadece bir oyun değil, bir tecrübe olacaktı çünkü. Fakat, bazen bir tecrübeyi, kelimelerle anlatmak imkansızdır. Buna rağmen ben yine de sizler için merkezime kadar kazınan bu tecrübeyi kelimelere dökmeye çalışacağım.

Quantic Dream ve David Cage’in en son eseri olan Beyond: Two Souls,  tam anlamıyla türler arası bir yapım. Bu ne anlama geliyor peki? Öncelikle Fahrenheit’ten beri “İnteraktif sinema” disiplininde çalışan ekip, hikayelere ve hikayelerin insanların üzerinde yarattığı etkilere odaklanıyor. Özellikle Heavy Rain ile, bu bağlamda epey tartışmaya yol açan Quantic Dream, oyunun nerede başlayıp filmin nerede bittiğini kestiremeyenler yüzünden, “bu bir oyun mu yoksa film mi” ayarında tartışmaların hedefi olmuştu.

Beyond: Two Souls
"Beyond: Two Souls, Jodie Holmes'un hayatının 15 yılını konu alıyor."
Şimdi Beyond ile, bu tartışmalar yeniden alevlenecek gibi görünüyor. Sanırım Two Souls ile ilgili, tek bir şey söylemem gerekseydi, bu kesinlikle “Türünün tek örneği” olurdu. Öncelikle gerçek oyuncular tarafından canlandırılan ve gerçekten hem film, hem oyun klasmanlarında ayrı ayrı değerlendirildiğinde bu denli muhteşem bir oyunculuğa sahip başka bir yapım daha gelmedi. Heavy Rain diyecek olursanız, Heavy Rain’de çok üstün bir iş fakat Beyond kadar güçlü bir oyunculuğa sahip değil maalesef.

Beyond, güçlü bir iş. Bunu kabul etmek gerekiyor. David Cage, hem yazdığı hikaye ile, hem yönetmenliği ile, gerçekten Heavy Rain’de yakalayamadıklarını yakalamış. Peki ama sabahtan beri bahsettiğim, Merlin’e onlarca kez yazdığım bu yapım, ne ile ilgili?

Quantic Dream ve David Cage’in en son eseri olan Beyond: Two Souls, pek çok yönden tam bir “türler arası” yapım

Beyond: Two Souls, Jodie Holmes’un (Ellen Page) yaşamının 15 yılını konu alıyor. 8 Yaşından 23 yaşında kadar hayatının kırılma noktalarını tecrübe ettiğimiz yapım, yaşam ve yaşamın sonrasıyla ilgili pek çok soru soruyor, yanıtlarını ise keskin kenarlarıyla sunarak, oyuncuya/ izleyiciye yorumlamasını bırakıyor.

Beyond: Two Souls
Jodie, bir bakıma bizim gibi, bir bakıma bizden epey farklı bir karakter. Onu bu kadar farklı yapan ise, doğduğu günden beri ona bağlı olan, Aiden isimli görünmez bir varlık. Aiden, Jodie’yi hem özel yapan hem de "öteki" kılan bir karakter.

Beyond’u bu bağlamda Heavy Rain’den ayıran iki büyük fark var. Bunlardan biri, Fahrenheit tadında, oldukça ruhani ve paranormal temalara değiniyor olması. Heavy Rain, Nolan’ın Memento’su tadında bir kurgu sunarken, Beyond bu denkleme Shining ayarında paranormal öğeler sokuyor ve emin olun, bunu muhteşem bir şekilde gerçekleştiriyor.