Bilgisayar oyunu 40 yaşında

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Bilgisayar oyunu 40 yaşında
Kaynak : Hürriyet

Steve Russel tarafından geliştirilen ilk bilgisayar oyunu "Space War" (Uzay Savaşı) bu yıl 40 yaşına bastı. Kırk yılda büyük gelişmeler kaydeden oyun endüstrisi, 40. yılını Londra'da Mayıs ayında açılacak dev bir sergiyle kutlayacak. "Game On" adlı sergide ilk bilgisayar oyunlarından günümüze, teknolojiyle oyunların nasıl geliştiğini ve çeşitlendiğini görmek mümkün olacak. Açılışı İngiltere'de yapılacak sergi 2003'de ABD'ye de götürülecek.


Dünyanın en geniş kapsamlı video ve bilgisayar oyunları sergisinde, oyun meraklılarının hiçbir yerde görme şansı bulamayacakları eski oyunlar ve o oyunların oynandığı makinelerin de aralarında bulunduğu 250 parça sergilenecek.

Game On sergisinde, Steve Russel'ın 1962'de geliştirdiği DEC PDP-1 adlı bilgisayarda oynanabilen efsanevi oyunu Space War (1962), Computer Space (1971), Space Invaders (1978) gibi bilgisayar oyunları ve Atari konsollarda oynanan Atari 2600 (1977) gibi bilgisayar tarihinin "antik" döneminde kalan oyunlar yer alacak.

Sergiyi düzenleyen Lucien King, amaçlarının oyun endüstrisinin kültürünü, tarihini ve dünyadaki gelişimini ortaya koymak olduğunu belirtiyor. Sergi için hazırlanan Game On adlı kitapta da Lara Croft gibi ünlü oyun karakterlerinin kişilik çözümlemeleri, yaş ve cinsiyet özellikleri ile oyuncularla kurdukları ilişkiler anlatılıyor. Kitapta ayrıca Pokemon, Sims gibi fenomen haline gelen oyunlara geniş yer veriliyor.

Bir bilgisayar oyununu hazırlama sürecinde neler yaşandığını, bilgisayar oyunu tasarlamanın yaratıcı ve birlikte çalışan gruplarla mümkün olduğunu anlatan Game On'da ayrıca, oyun endüstrisi ve Hollywood arasındaki yakın ilişki de ele alınıyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2021 08:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bilgisayar oyunu 40 yaşında

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×