Bionic Commando Rearmed

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Yıllar sonra eski bir dost yeniden ziyarete geldi
Platformlar PC
Bionic Commando Rearmed
  • Yapımcı - Yayıncı Grin Inc. - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar Orjinaline sadık kalınmış, grafikler, sesler, müzikler, eğlenceli yapısı, multiplayer desteği
Eksiler Olduça zaman çalıyor
Dile kolay aradan geçen tam koca 21 sene var. Bu yıllar içinde neler oldu, Dünya’da neler değişti, ne olaylar yaşandı, bu kadar seneden sonra eski oyuncuların sıkı bir dostu olan Bionic Commando da yeniden geri döndü. Bionic Commando Rearmed orijinal oyunun yeniden yapılmış hali, aslında Rearmed’tan evvel Bionic Commando’nun 3D olarak yeni nesil grafiklerle geliştirilen asıl projesi var. Ancak yapımcılar orijinal oyunu es geçmemiş, sürpriz olarak yeniden yapıp, biz oyun severlerin beğenisine sundu. Böylece halen yapım aşamasında olan Bionic Commando’nun 3D versiyonundan önce, Nathan "R.A.D." Spencer’ın büyük macerasını, asıl şekliyle oynama fırsatı da bulmuş oluyoruz.

Tarihten bugüne

Bionic Commando Rearmed, 1988’de NES (Nintendo Entertainment System) platformu için çıkan oyunun Remake edilmiş yani yeniden yapılmış hali, ancak oyun asıl olarak 1987’de ilk arcade sistemler için piyasaya çıkmıştı. Arcade’ten sonra Amiga ve Commodore 64’te de kendine yer bulmuştu. Yani NES’ten önce daha farklı platformlarda da kendini göstermişti. Rearmed, NES’teki orijinal hikayeyle aynı senaryoyu ele alıyor. Nathan "R.A.D." Spencer’ı kontrol ettiğimiz oyunda, bir süredir kendisinden haber alınamayan Super Joe isimli ajanı Imperial’ın elinden kurtarmak, bu sürede başımızdan geçen macera yapımda işleniyor.

Bilmeyenler için hemen en baştan belirteyim, Bionic Command 2D bir platform oyunu, yapımda amacımız platformdan platforma geçiş yapıp, önümüze çıkan düşmanları öldürmekten ve bölüm sonu boss’nu halledip o bölümü bitirmekten ibaret. Oyunda platform geçişlerini, belli bir mesafeye kadar uzayıp bizi, yukarıya ve ileriye çeken bionik kolumuz sayesinde gerçekleştiriyoruz. Rearmed’ta zıplama yer almıyor, zıplamanın işlevini bionik kolumuz devralıyor. En başta zıplama olmadığından biraz ters gelse de, bu şekilde oynanışa kolay bir şekilde alışabilirsiniz. Bölümlere ise ana bir harita üstünden giriyoruz, şöyle ki ana harita ekranı oyuna başlamadan önce önümüze geliyor. Bir helikopter sayesinde numaralandırılmış bölüm üstüne gelip, o bölüme giriyoruz. Yalnız haritalar üstünde helikopterimiz dışında, düşman kamyonları yer alıyor. Eğer düşman kamyonuyla çakışırsak çarpışmaya giriyoruz. Bu sırada oyun üstten görünümlü halde ekrana taşınıyor, bu kısımda düşmanları öldürüp, kamyonu patlatmamız lazım, kamyon yok olduğunda yeniden ana harita ekranına geri dönüş yapıyoruz.

Harita üstünde numaralandırılmış olan kısımlarda beyaz renkli olanlar Imperial’a, kırmızı olanlarsa bağlı olduğumuz FSA’ya (Federal States of America) üslerine ait. Eğer kendi üslerimizin olduğu bölüme girersek, buralarda zamana karşı oynanan ekstra oyunlarla antrenman yapabilir, karakterimiz için farklı geliştirmeler bulabilir ve hak alabiliyoruz. Bazı zamanlar haklar düşman kamyonlarıyla çarpıştığımız bölümlerde de çıkabiliyor.

Kahraman Nathan

Üslerde bulduğumuz geliştirmeler karakterimizi daha güçlü yaparken, artı olarak bazı engelleri geçmek için de lazım oluyor. Mesela oyunda Imperial’ın güvenlik sistemlerini hack’leyip, bonuslar kazanabiliyoruz. Ancak bu sistemler için bazı gerekli çipler oluyor. Mesela bir bölümlerdeki sistemleri mavi renkli çiple, diğer bölümler için de yeşil renkli çipe ihtiyaç duyuluyor. Üslerdeki geliştirmelere ek olarak boss’lardan kazandığımız silahlar ve geliştirmeler yer alıyor, çünkü bazı bölüm başlarında karşımıza engel çıkıyor ve engeli yok etmek için gerekli olan geliştirme veya silah olması gerekiyor. Zaten engel üstünde de hangi silah veya geliştirme gerektiği belli oluyor. Bu yüzden o bölümden önceki boss’u öldürüp, diğer bölüme geçtiğimizde karşımıza çıkan engeli silahla veya geliştirmeyle yok edebiliyoruz. Mesela kolumuz için oyunda yer alan bir geliştirme var, bu geliştirme sayesinde bir bölüm başında çıkan engeli böylece yok ediyoruz, artı olarak sadece yok etmekle kalmıyor, daha evvel sadece platformlara tutan bionik kolumuz, artık düşmanları tutup fırlatabiliyor. Ayrıca belirteyim, bu geliştirmeden önce de bionik kolumuzla çevredeki nesneleri tutup, düşmanların üstüne fırlatabiliyoruz.

Rearmed’ı PC’nize yüklediğiniz de AGEIA Fizik Kartı sürücüsünü de yüklüyor, yani 2D oyunumuz da eğer fizik kartınız varsa daha fazla fizik etkileşim görebilirsiniz. Aslında ölen düşmanlara bakarsanız, cesetleri aşağı düşerken bile fizik etkisinden nasibi almışlar. Teknik kısma girmişken, yapım oldukça renkli ve kaliteli grafiklere sahip. Hatta görsel olarak çoğu vasat 3D oyundan bile daha kaliteli duruyor. Yapımda konuşmalar ve brifingler yazılar orijinaline sadık kalınarak yapılmış. Aynı eski oyundaki havayı vermişler. Sesler ve müzikler de yine orijinal oyundaki gibi kullanılmış.

Bionic Commando Rearmed ufak boyutlu olmasına rağmen oldukça başarılı bir yapım, single player haricinde co-op ve deathmatch desteği de sunan multiplayer’ı bile var. Her şekilde kendisini oynattıran ve oldukça bağımlık yapan bir oyun. Rearmed’ın en büyük kusuru ise bağımlılık yapması. Yapım PC dışında artı olarak PS3 ve X360 için de çıktı. Bu üç platformdan hangisine sahipseniz, kesinlikle oyunu oynamanızı tavsiye ederim.
Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2022 05:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bionic Commando Rearmed

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×