1/2

Bioshock

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
En büyük hayallerdir imkansızı başarmak ve en büyük felaketlerdir hayaller peşinde koşmak...
Platformlar PC
Bioshock
Merlin Puanı 94
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%97
Artılar Sağlam atmosfer, harika grafikler ve sesler, derin senaryo, muhteşem su altı şehri, Big Daddy'ler
Eksiler Karakter tasarımları, yüksek sistem ihtiyacı
Su altı şehrine hoş geldiniz. Zaten başka bir yere de gidemezdiniz !!!

1950'li yıllarda günümüz teknolojisini kıskandıracak düzeyde bir proje hayata geçirilir ve okyanusun derin suları altında yaşayan büyük bir şehir kurulur. Bu şehir, sakinlerine hem muhteşem görsellik, hem de şimdiye kadar denenmemiş bir imkân sunmaktadır. Fakat her güzel şeyde olduğu gibi yine bir takım işler ters gider ve ortam kaos alanına dönüşür. Baş karakterimiz ise yaptığı uçak seyahatinde kaza geçiriyor ve uçağın okyanusa çakılması sonucunda hayatta kalan tek kişi olarak göze çarpıyor. Gidebilecek başka yer olmadığı için uçak enkazının hemen yanındaki deniz fenerine doğru yüzüyor. Böylelikle hikâyemiz de başlamış oluyor.

Sitemizde, oyunun detaylı incelemesi bulunduğundan fazla ayrıntıya girmeden kendi izlenimlerimi paylaşmaya çalışacağım. Şüphesiz ki, oyuna ilk başladığımız anda dikkat çeken en önemli özellik grafikler. Yılın modası haline gelen Unreal Engine 3, Bioshock için seçilmiş en şık giysi olarak gözümüze çarpıyor. Başlangıçta yaptığımız ufak deniz altı gezisinde devasa görsellikteki su altı şehrini kabaca görmüş oluyoruz, ama bunlar görüntü olsun diye konulmamış tabii ki. Hepsini sırası geldiğinde teker teker dolaşacağız. Maceramız boyunca gerekli tavsiyeleri telsiz aracılığı ile alıyoruz. Atlas isimli karakter bu sırada bize yardım eden kişi. Yalnız olarak ilerlediğimiz bölümler boyunca sayısız düşmanla karşılaşıyoruz. Baktığımızda su altı sakinleri birbirlerine çok benzemekle birlikte her bir türün ayrı özellikleri olduğunu görüyoruz. Kimi direk saldırırken, kimisinin akrobatik hareketleri göze çarpıyor, kimi alev bulutu halinde kaybolup başka bir yerde belirirken, bunların yanında sadece üzerimize bomba atan düşmanlar da var. Tabii ki bu grubu iyimser halleriyle tanımlarsak "İnsan" grubuna giriyor. Düşman faktörünün ikinci grubunda "Makineler" bize merhaba diyor. Bazı odalarda kamera sistemleri bulunuyor ve bunlar etrafı kolaçan ediyorlar. Doğal olarak kameranın takip ışığına yakalanırsak alarm çalmaya başlıyor. Bu andan itibaren belirli bir süre boyunca üzerimize gözcüler yağmaya başlıyor. Bunların yanında, yerinde sabit olup ateş edenler de mevcut. Düşmanların üçüncü kısmında ise en sevdiğim yaratık (tam anlamda yaratık) Big Daddy'ler bulunuyor. Kendilerine bir saldırı gelmediği sürece karşılık vermiyor ve yoluna gidiyorlar. Bazen tek başına görebileceğimiz Big Daddy, bazen de Little Sister ile birlikte görünüyor. İşte Big Daddy'nin en can alıcı noktası tam burası. Little Sister'a gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı, anında harekete geçerek onu korumak için elinden geleni yapıyor. Yaratığın yüzündeki renkler sakinken sarı, kızdığı halinde ise kırmızı rengini alıyor.

Yalnız bir Big Daddy'yi takip ettim. Etrafta küçük delikler var ki, Big Daddy'ler Little Sister'ları bu deliklere sokuyor. Bunun terside olması mümkün. Takibin sonunda Big Daddy üç kere deliğin yanına vurdu ve arkasından delikten küçük kızımız dışarı çıkıyor. Bu dev yaratığı öldürdüğümüz taktirde Little Sister çok üzülüyor ve "hadi ayağa kalk" gibi sözler sarf ediyor. Bununla birlikte artık korumasız kalan Little Sister'ın kaderi ise tamamen bizim elimize geçiyor. Big Daddy'ler den iyi para çıkarken, Little Sister'lar da "Adam" maddesi için önemli. Öldürmek veya kurtarmak size kalmış, ama bu seçeneklerin oyun sonuna etki edeceğini bir kez de ben söyleyeyim.

Yaşamak için öldürmek. Su üstünde değil, su altında bile!

Yapmamız gereken görev sistemine baktığımız zaman sadece "olup-bitmek" standardında olmadığını söyleyebilirim. Bir görevi yerine getirebilmek için öncelikle onun niteliklerine uygun olmak gerekiyor ve bu özellikler sizde yoksa o görevi yapamıyorsunuz. Bunun için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor ve bu da ayrı bir görev teşkil ediyor. Böylece oyundaki muhteşem kurguyu daha iyi anlayabiliyorsunuz. Örneğin telepati yöntemi ile bir kapıyı açmanız gerekiyor, ama bu özellik sizde mevcut değil. O halde bu görevi askıya alıp telepati gücünü bulmak için ekstra bir göreve çıkıyoruz. Bu sıralarda yaratıklar bizi rahat bırakmıyor. Onlara karşı en büyük avantajlarımız olan silahlarımız var. Kazandığımız adam maddeleri ve paralar kendi gelişimimiz için önemli. Adam maddesi sayesinde kendi özel güçlerimizi (Plasmid) ve yetenek seviyemizi arttırma şansına sahip oluyoruz. Çevrede bulunan birçok geliştirme istasyonu, farklı amaçlar için hizmet veriyor. Bunlar sayesinde mermi, sağlık çantası, bomba gibi eşyalara sahip olabiliyoruz. Silahlarımızı sadece tek kullanımlık olan özel istasyonlarda geliştirebiliyoruz.