1/2

Black Desert Online

Black Desert Online

Furkan Güler
Furkan Güler 1.01.2018 - 18:47
Yakın zamanda ülkemize giriş yapan Black Desert Online bizlere neler sunuyor?
Platformlar PC
Black Desert Online
Merlin Puanı 80
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%47
Artılar - Dolu dolu bir açık dünya.
- Oyunda vakit harcayabileceğiniz çok fazla detay var.
- Dövüş mekanikleri bir MMORPG oyununa göre kusursuz.
Eksiler - PvP içerikleri bir noktadan sonra sıkıyor.
- Arayüz sıkıntıları.
- Az da olsa oyunda bazı optimizasyon sıkıntıları var.

Black Desert Online'ın dahil olduğu MMORPG piyasası her ne kadar şu anda eskisi gibi büyük bir oyuncu kitlesine hitap etmese de, hala türü seven milyonlarca oyuncu bulunuyor. Özellikle Blizzard’ın yıllardır başarı ile ayakta tuttuğu World of Warcraft’ı buna en büyük örnek olarak gösterebiliriz. Diğer bir yandan Bethesda’nın destek verdiği The Elder Scrolls Online ve EA Games'in destek verdiği Star Wars: The Old Republic, şu anda oldukça fazla oyuncu tarafından oynanmaya devam ediyor. Sunum açısından oldukça başarılı olan oyunların evrenleri tabiri caizse sınırsız olacak şekilde tasarlanmış. Bu yüzden oyunlar güncelleme açısından herhangi bir sıkıntı çekmiyor. Batılı stüdyoları bir kenara bıraktığımızda aynı şekilde Asyalı yapımcılardan da başarılı oyunlar çıktığını görüyoruz. 

Black Desert Online bizleri sınırsız bir maceraya davet ediyor

Bir Asya yapımı olan Black Desert Online ise kolay bir şekilde büyük oyunların karşısına güçlü bir rakip olarak çıktı. Duyurulduğu ilk andan itibaren açık dünyası, grafikleri, modellemeleri özellikle dövüş mekanikleri sayesinde büyük kitlelerin ilgisini çekmeyi başarmıştı. 2014 yılında Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgeleri için çıkan oyun, maalesef ülkemize çıkamamıştı. Dağıtımcı kısmında sıkıntılar ile boğuşan geliştirici ekip nihayet istediği dağıtımcı ile anlaştı ve oyunu Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin yanında Türkiye bölgesi için de çıkarttı. Üç yıllık bir bekleyiş sırasında oyunu VPN hizmetleri sayesinde oynayan oyuncularımız, böylelikle Türkiye sunucuları transfer oldular. Sunucuları ülkemizde yerleştirdiklerini belirten geliştiriciler, düşük ping değerleri ve Türkçe müşteri hizmetlerini de arkalarına alarak ülkemizde başarılı bir çıkış yakaladı.

Black Desert Online

Black Desert Online’ın oynanışına veya herhangi bir detayına girmeden önce oyunun karakter oluşturma ekranından bahsetmezsek olmak. Piyasaya çıktığı ilk günden bu yana geliştiricilerin ortaya koyduğu karakter yaratma ekranının mekanikleri sayesinde istediğiniz tiplemeyi kolay bir şekilde ortaya çıkartabiliyorsunuz. Eğer fazla uğraşırsanız halanızı, teyzenizi, sevgilinizi hatta sevdiğiniz ünlüleri bile Black Desert Online evrenine aktarabilirsiniz. Yüz hatlarında bulunan tüm ince ayrıntılara kadar ayar yapabildiğiniz ekranda ayrıca karakterinizin oyun her türlü anda nasıl duracağını da görebiliyorsunuz. Yani karakteri oluşturup savaş anında veya dinlenirken nasıl pozlar vereceğinizi oyun size daha siz oyuna başlamadan gösterebiliyor. Böylelikle oluşturduğunuz karakterden memnun kalmama olasılığınız oldukça az seviyede.

Oyunun açık dünyasından bahsedecek olursak Black Desert Online’ı yeterli seviyede kabul edebiliriz. Diğer MMORPG oyunlarına kıyasla Black Desert Online’ın fazlasıyla yaşayan bir dünyaya sahip olduğunu açık bir şekilde söyleyebilirim. Her keşfettiğiniz yeni bir kasabada yeni insanlar ile tanışıp dost edinebiliyorsunuz. Her bir NPC ile ticarete girip tartışabilir, veya yerel halkın gizlediği hikayeleri NPC’ler ile yakınlaşarak öğrenebilirsiniz. Daha da fazlasını yapmak istiyorsanız oyun içerisinde avlanabilir, size özel atınızı at evcilleştirebilir, süt sağabilir, mini oyunlar ile vakit geçirebilir veya tamamen size ait olan bir ev inşa edebilirsiniz. Oyunun ev sistemini kullanmak zorunda değilsiniz ancak Black Desert Online içerisinde ev döşerken adeta Sims oynuyormuşçasına zevk alabiliyorsunuz. Her ne kadar oyunda ev inşası zorunlu tutulmasa da, artılarının da olduğunu belirtmek gerekiyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×