1/2

Black

Berk Iybar
Berk Iybar 15.06.2010 - 14:37
Konsollarda FPS olur mu olmaz mı karar verin?
Platformlar XBox
Black
  • Yapımcı - Yayıncı Electronic Arts - Criterion Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Harika görseller, sıkı çatışma sahneleri.
Eksiler Çoklu oyuncu yok, görevin tamımı bitmeden kayıt imkanı yok.
Konsolların joypad kullanması aksiyon, spor ve platform oyunlarda onlara büyük avantaj sağlarken özellikle FPS türünde onları fazla tercih edilir hale getirmiyor. Klavye+fare bileşimiyle özdeşleşen FPS, PC ile özdeşleşmiş bir tür. Konsollar için FPS yönünde az oyun çıkmasının tek nedeni kontrol farklılığı değil. Hafıza ve ekran kartları açısından PC’lerin sürekli yenilenmesi büyük harita ve detaylı grafik içeren oyunların konsollara çıkmasına donanım olarak dur diyor. Ancak özellikle Xbox, Halo gibi çok tutulan bir FPS ile birlikte (kişisel olarak ben beğenmesem de) konsolların aslında FPS türünü de başarıyla kaldırabileceğini gösterir hale geldi.

Black de enteresan bir şekilde sadece Playstation ve Xbox için geliştirilmiş FPS. Electronic Arts firması uzun bir süredir sürekli olarak videolar yayınlayıp oyun hakkında iştah açıcı bilgiler vererek Black’in promosyonunu gerçekleştirdi. Oyunun arkasında Burnout serilerinden hayran olduğumuz Criterion firması olunca hepimiz haklı olarak büyük umutlar beslemiştik. Nihayet Black ellerimizde ve oyunun beklentileri ne kadar karşıladığına birlikte bakalım.

Bildiğin Her Şeyi Anlat!

Oyunumuz bir iskemlede elleri zincirli bir şekilde oturan kahramanımız Keller’ın çok demokratik gözükmeyen daha çok ‘derin devlet’ havalı bir ortamda sorguya çekilmesiyle başlıyor. Vaktiyle hedef gösterilmiş bir teröristin peşinden giderken yaşanan olaylar konuşulmakta. Oyunun kurgusu da aslında bu sorulara verilen “Salı günü saat 08:00 sularında sınırı geçiyorduk. Sonra baktık ki...” diye gelişen cümlelerle o güne bağlanarak geçiyor. Bunun bir güzel tarafı da şu. Her bölüm aslında birbirinden biraz bağımsız ilerleyebiliyor. Yani siz ilk bölümde sadece bir tüfekle ilerleken sorgulamanın ikinci kısmındaki konuya göre susturuculu tabancayla başka bir bölgeden yaşadığınız olayları anlatmaya devam ediyorsunuz. Bu sayede mekan ve silahlar da değişebiliyor. Ancak konunun gelişiminin de bu nedenle tekdüze olduğunu belirtmek gerek. Mekan demişken öncelikle oyunun ağırlıkla Afganistan’da geçtiğini bu yüzden de savaş atmosferi olarak son derece doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Bir de bu tarz oyunlarda kişisel olarak en sevmediğim özellik olan Amerikan askerlerinin dünyayı teröristlerden kurtarma hikayesi işlenmiyor. Bunun yerine siz verilmiş bir görevi sorgusuzca gerçekleştirmeye çalışan sıradan bir asker konumundasınız. Yalnız sunum sürecinin sadece bu sorgulama seanslarına indirgenmiş olması oyunun havasını biraz kaçırıyor. Açıkçası Medal of Honor oyunlarında olduğu gibi tam olarak havaya girdiğinizi kesinlikle söyleyemem.

Black çok oyunculu olarak kesinlikle tasarlanmamış. Bunun yerine 8 uzun bölümden oluşmakta. Size tavsiyem her bölümü en zor seviyede oynayarak yan görevlerlerle oyunun tadını biraz daha alarak sonuca gelmeniz. Yaklaşık 10 saat civarı olan oyun süresi ancak bu şekilde tam olarak tatmin edici hale gelebilir. Zor seviyelerde sağlık paketlerinin bulunmamasının yanında birçok ek görev çıkıyor. Ek görevler aslında zor değil. Her şey ufak bir araştırmayla bulabileceğiniz harita ve kırmızı defter gibi nesneleri elde etmeye bağlı.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×