1/2

BlackSite: Area 51

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
51. bölgeye geri dönüş
"Yazı için Orhan Bülbül'e teşekkür ederiz."

Bir söz vardır bilirsiniz, "İnsan hep bilmediği şeylerden korkar" diye. Gerçekten de çok doğru bir söz. Mesela hayaletler. Çocukken evde tek başıma kaldığım anlarda sürekli etrafı kolaçan ederdim ve hafif bir göz yanılmasında hemen paniklerdim. Gece susadığımda mutfağa gidip su içemezdim, "Yaratıklar gelir ve beni kaçırır" diye. Bunun yanı sıra, geceleri ise televizyonlarda kimilerine göre bilgilendirici, bana göre ise oldukça korkutucu UFO programları yayımlanırdı. Her seferinde "İzlemem" deyip, ama en nihayetinde merakıma dayanamayıp izlediğim belgesellerdi bunlar. Bunlardan korkardım, çünkü bilmediğim varlıklardı. Ne yiyip ne içtiklerini bilmiyordum veya nasıl yaşadıklarını.

Aaa, abi şunlar uzaylı mı yoksa ?

51. bölge bir çoğumuza göre hala çok ürkütücü bir yer. Büyük bir ihtimalle Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaylılar üzerine çalıştığı bir mekan. Düşen UFO enkazlarını buraya götürüp inceledikleri ve üzerinde deneyler yaptıkları bir alan. Bunlardan Roswell olayı ise oldukça meşhurdur. 2005 yılında Area 51'in ilk oyunu çıktığında birçok kişi tarafından merakla oynanmıştı. Ancak oyun pek de parlak çıkmadı doğrusu. Sıkıcı oynanışı en büyük eksisi olarak gösterildi. En azından yapım çok iyi değil de, ortalama olmuştu. Aradan iki yıl geçti ve Midway oyunun devamını çıkaracağını açıkladı. Adı da, BlackSite: Area 51 olacaktı.

Yepyeni oynanış

Şimdiden ilk Area 51'i unutabilirsiniz, çünkü karşımızda ilk oyundan çok daha farklı bir yapım var. Öncelikle oynanıştan bahsetmek istiyorum. İlk oyunu oynayanlar bilir, dört kişiden oluşan bir ekiptik; ama nedense bütün işler hep bizim üzerimizde kalıyordu. Bir yere bomba mı yerleştireceğiz, hemen biz yapıyorduk. Diğerleri ölümsüzlüğün tadını çıkartıp boş boş dolanıyorlardı. Artık öyle değil. Bu sefer ekip bizim elimizde olacak. Tek bir tuşla "Burayı koru ya da şu binaya veya araca C-4 yerleştir" gibi komutları verebileceğiz. Bunların yanında oyunun can alıcı noktası ise “Yeni moral sistemi”. Yaptığınız hareketler takım arkadaşlarınız üzerinde psikolojik bir baskı yaratacak. Eğer oyunu iyi bir şekilde oynar, iyi isabetlerle düşmanları tek tek yere indirebilirseniz, takım arkadaşlarınız da gaza gelip daha iyi bir mücadele ortaya koyacak. Aksi halde sürekli yara alıp iyi bir oyun ortaya koyamazsanız, bu sefer de takım arkadaşlarınızın morali bozulacak ve onlar da kötü bir performans sergileyeceklerdir.