1/3

Blair Witch Project Volume 1: Rustin Parr

Nazım Hikmet Uluçay
Nazım Hikmet Uluçay 3.06.2010 - 12:31
Kemikleriniz etlerinden ayrılıyormuşçasına korkmak ister misiniz?

Sanırım oyun çözümlerine olan ihtiyacın en büyük sebebi, şu İngilizce denilen lisan. Programcılık bilgim olsa tüm oyunlar için Türkçe altyazı yamaları yapmakla uğraşırdım. Blair Witch gibi puzzle türü oyunlarda İngilizce de yetmiyor , hatta hile bile (abarttım galbaJ). Ama, siz bulmaca çözmek değil de ekşın peşindeyseniz, bu oyun sizi hiç sarmayacaktır. Benim gibiler için, bulduğunuz metinlerde anlatılan, gerçeklerden alınan korkutucu öyküler için bile oynamak yeter. Fekat, daha çok yetişkinlere yönelik bir içerik olduğunu da söylemeliyim. Merak eden herkesin çözebilmesi için HARD PUZZLE modunu yazıyorum. Oyun hakkında fazla bilgi vererek satırları doldurmak istemediğimden hemen ne, nedir türündeki kaygılarınızı gidermeye başlıyorum. 

Oyun kahramanımızın adı Doc Holiday. Oyuna deneme bölümüyle başlıyor, yani training bölümü. Yapmanız gerekenler İngilizce bilmeseniz de pek zor değil. Alt yazılardaki komutlara dikkat edin yeter. Training bölümünü halletmeden oyuna başlayamıyoruz ne yazık ki. Training bölümünde karşımızdaki elektrikli sandalyenin üzerindeki pusulayı alıp sağımızdaki kolu çekiyoruz, bu arada Stranger adlı karizma dostumuz birkaç zombi yi temizleyecek. Şimdi koşma ve silah kullanma bölümü, ben “options” tan “always run” seçeneği ile oynamayı tercih ettim. Zombi kardeş görününce, koridorun sonuna koşup oradaki silahı alın ve onu huzura kavuşturun. Geldiğiniz yoldan dönün, fener ve gözlük kullanma zamanı geldi. Bunların yardımıyla köprüyü geçip sağınıza yönelin (bu arada sulardan uzak durmanız öğütleniyor), sağlık çantası, rifle gibi gerekli teçhizatı alın, gelen mahlukat irisini temizleyin, sonra da sağınızdaki odaya girin. Bir nevi labirent içerisinde karanlık dünyanın üyelerini temizlemeniz gerekiyor, “j” ile odanın planını görebilirsiniz ve çize çize yolunuzu bulun, tabii sağ kalmaya çalışarak. Benden tavsiye başarılı her aşamadan sonra quik save yapın (F6). Son iki zombiyi de öldürdükten sonra sinematik başlıyacak asansörden inince soldan ikinci kapıya gidin. Sinematic bitince Stranger’la birlikte brifing odasının önüne geldiik. Albayın odası koridorun sonunda solda, dinleyebilmek için koltuğa gidin, Doc kendi oturur merak etmeyin. Brifingden sonra soldaki odaya girin. Konuşmaları yapın, tezgahın üzerindeki valizi alın veee Blair Cadısı ile ilgili olayı çözmek için Burkittsville Kasabasına vardınııız...

Birinci Gün: Motele geldiik, bi sinematik sonrası odamızdayız (Bence F2 ile hemen kayıt yapın), odada kullanılabilir şeyler olup olmadığını bi kontrol ediverin, radyo ile oynayıp fazla vakit kaybetmeden dışarı çıkıp motel sahibiyle konuşun. Soğutucu dolabının yanındaki deforme olmuş nikel parayı alın (açıkçası ben bir hayrını görmedim, belki atladığım bir şey vardır). Bütün sokakları ve binaları bir bir dolaşın. Ama asıl işimiz Diner’e gidip hoş hatunla konuşmak Burada Peter Durant yani kütüphaneciyi de görebileceğiz. Sohbetin sonunda dışarıdayız, amanın oda ne?! Hava kararmış bile, feci bi şekilde gök gürlemeleri duyuluyor. Daha önce gitmediyseniz hemen kasabanın sonundaki Burkittsville Register’e yani yerel gazeteye gidin, Horace ile görüşüp gazetedeki bilgileri okuyun (anlamıyorsanız da anlamış gibi davranın, çünkü böyle bir sürü metin ile karşılaşıcaaz daha). Motel sahibinin kapısına gidin, size yerel gizemli cadı hikayesinden bahsedecek, zaten hava alaca karanlık olduğundan insan tırsıyor, bi de onun gizemli sohbetini dinleyin tam olsun.

Birinci Gün Gecesi, Doc odasına gelir ve her günün yorgunu insan gibi yatar uyur. Aniden gök gürültüsü ve banyo kapısının kendi kendine kapanmasıyla sıçrayıp uyanır (Bi F2 kaydı daha yapın). Banyo kapısı sıtmalı gibi zangırdamaktadır, Doc cesaretle (benbey ise tırsa tırsa) banyoya gidip ışığı açar. Ula bu ne?! Tuhaf bi mahlukat bi görünüp bi kaybolur. Doc silahlarını alıp, sensor cihazını açar ve dışarıya çıkaaar. Town Hall’e yani şerifin ofisine gider. Sağdaki kapının üzerindeki notu okur, “pazartesiye kadar seyahatteyim” yazmaktadır. Kapının yanındaki yangın baltasını alır. Koridor sonundaki odaya gider, aaa! Şerifte buradadır, arkası dönük olduğundan gidip merabalaşmak isteriz lakin gecenin diğer yüzü pek iyi karşılamaz bizi. Şerif bir zombidir ve bize saldırır. Öldürmek pek kolay olmıyacak tabii ki. Tüh! Unuttum söylemeyi, oyun boyunca ölmek ve yeniden başlamak istemiyorsanız: F10 a basıp “iworkforgod” yazın, böylece ölümsüz olursunuz. Dışarıya çıkın, bir de yağmur başlamış ki iyice ben triplere gireyim diye. Doc’a bütün kasabayı gezdirip zombi olan tüm kasabalıları temizletin. Diner (güzel cafemiz), mezarlık civarı mutlaka temizlenmeli ki kilisenin kapısı açılabilsin. Doc Kliseden içeri girince incilin olduğu kürsüye gider okur (Biraz zor olacak tabii). Dışarı çıkar ve çocuk zombinin peşinden okulun avlusuna kadar gelir, sonrasını arkanıza yaslanıp izleyin.