1/4

Blizzard CEO'su Mike Morhaime'la konuştuk (MK Özel)

Blizzard CEO'su Mike Morhaime'la konuştuk (MK Özel)

Özgür Yıldız - Murat Halilbeyoğlu
Özgür Yıldız - Murat Halilbeyoğlu 9.07.2013 - 10:52
İlk ve tek Merlin'in Kazanı'nda!
World of Warcraft, Diablo ve Starcraft. PC oyunculuğunun duayenlerinden olan Blizzard'ın ünlü CEO'su Mike Morhaime, Türkiye'den sadece Merlin'in Kazanı'na konuştu.

Kendisini ülkemizde tatil yaparken bulduk ve oyun sektörüyle ilgili birçok soru yönelttik. Sorularımıza içtenlikle ve sıcak bir şekilde yanıtlayan Mike Morhaime'a, kendisiyle görüşmemizi tatilde olmasına rağmen kabul ettiği için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Blizzard CEO'su Mike Morhaime'la konuştuk (MK Özel)
Murat Halilbeyoğlu, Blizzard CEO'su Mike Morhaime ve Özgür Yıldız
MK: Merlin'in Kazanı
MM: Mike Morhaime

MK: Size World of Warcraft'la ilgili olarak Elder Scrolls Online'ı sormak istiyorum. Bu durum sizi endişelendiriyor mu?

MM: Açıkçası onlar ilk defa bir MMO'yla çıkacak bir firma değiller. Heyecan yaratıyorlar. Bence bu durum iyi ve çıkardıkları oyun karmaşık ve zor bir tarzda. Onlara iyi şanslar diliyorum. Umarım başarılı olurlar.

Blizzard CEO'su Mike Morhaime'la konuştuk (MK Özel)
Şapkaya dikkat!
MK: World of Warcraft'a bir tehdit oluşturuyor mu?

MM: Bizce World of Warcraft'a rekabet, tüm eğlence formlarından geliyor. Sadece oyunlar veya MMO'lardan gelmiyor. Bu Game of Thrones gibi iyi bir TV dizisi bile olabilir. Oyunlar hakkında endişemiz yok. WoW uzun süredir piyasada. Oyuncularımız belli bir dönem WoW oynuyor ve sonra başka bir oyuna geçiyor. Sonrasında ise tekrar WoW'a geri dönüyor. Biz de onların geri dönmesi için yeni nedenler sunmaya, yeni içeriklerle sağlamaya çalışıyoruz.

MK: Türkçe lokalizasyon hakkında bir çalışmanız var mı?

MM: Şu noktada açıkladığımız herhangi bir şey yok. Diğer potansiyel pazarları inceliyoruz. Oyunu diğer dillere çevirmek büyük bir çaba gerektiriyor. Bizim için büyük bir uğraş. Piyasaları izlemeye devam edeceğiz ve eğer yeterli oranda ilgi olursa bu işe girişeceğiz.

MK:
Activision ve Blizzard arasındaki ilişki nasıl ilerliyor?

MM: World of Warcraft piyasaya çıktığında Activision'dan büyük bir saygı gördü. Activision'ın Blizzard'ın kültürüne, işleri nasıl yaptığına karşı büyük bir saygısı var. Yani karşılıklı olarak şirketler arasında büyük bir saygı bulunuyor.

MK: Blizzard All-Stars'ı açıklamıştınız. Peki neden DOTA 2 ismini neden Valve'a verdiniz?

MM: Bizim asıl endişemiz topluluğumuzun "DOTA" ismiyle oyunlarını oynamasıydı. Çünkü orijinal "DOTA", Warcraft 3'te başlamıştı. Diğerlerinin bu ismi kullanmasını engellemeye çalışıyorduk. Yine de önemli olan Blizzard oyuncu topluluğunun bu ismi kullanıyor olması. Herhangi bir oyunun değil.

MK: World of Warcraft filmi ne durumda?

MM: Şu an geliştirilmekte olan bir skript var. Yönetmen Duncan Jones skripti tamamlıyor. Filmin yapım aşaması ilerliyor. Kendisi skript konusunda Blizzard çalışanlarıyla yakın bir şekilde çalışmakta.

Peter Jackson'ın Lord of the Rings'le ortaya çıkardığı dünyanın bir benzerini yapmaya çalışıyoruz. Ulaşmak istediğimiz nokta bu.


DEVAMI DİĞER SAYFADA
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×