Blood Bowl

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Fantastik yaratıklar, Amerikan Futbolu oynamaya karar verirse!
Platformlar PC
Blood Bowl
  • Yapımcı - Yayıncı Cyanide - FOCUS Home Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 77
Artılar Grafikler, çevre modellemeleri, gerçekçilik
Eksiler Gereğinden aptal yapay zeka(!)
Bu Warhammer evreni de neymiş böyle. Açıkça konuşayım; eve FRP setlerini aldım, masaüstü oynadık, figürlerini teker teker boyadım. Gelecekte geçeni de, geçmişte yaşananı da bizzat inceledim. Ölümsüz imparatorla, Kaos Lordları ve Tanrılar’la savaştım. Ama bu kadarı aklıma gelmemişti.

Meğerse bazı Amerikalı ve İngilizlerin aklına hepsi gelmiş. 1995’te, tüm Warhammer yaratıklarını (Amerikan Futbolu’nda) içeren oyun yapmışlar, bir de bunun masaüstü versiyonunu çıkarmışlar. Yanlış anlamayın oyun gayet başarılı da nereden çıkmış bu fikir onu pek anlamadım. Peki kötü mü olmuş? Hayır, çok iyi olmuş ve başarılı olmaya aday.

Farklı futbol

Amerikalılar zaten fiziksel zerafetleri (Bayanlardan bahsetmiyorum) tanınmazlar. NBA sporcuları, Amerikan Futbolcuları veya beyzbolcular buna örnektir. Oyuncular, fiziksel açıdan öyle güçlüdürler ki, kasti faul yapmaları pekala cinayete teşebbüs olarak nitelendirilebilir. Shaq’ın karşısındaki oyun kurucuya kızdığını düşünün yeter.

Neyse; Amerikan futbolunda biraz daha enerji ve biraz daha şiddet olmasını hiç düşündünüz mü? Kandan çok mu hoşlanıyorsunuz? Hiç “Evet bu spor güzel ama devlerin birbirlerini pataklaması daha güzel olurdu” diye düşündünüz mü? Eğer öyleyse Blood Bowl tam size göre. Oyun Warhammer evreninden uyarlanmış. Eğlenceli ve bağımlılık yaratıcı, çünkü Warhammer evreni eğlenceli ve bağlayıcı. Bu bakımdan monitörünüze yapışıp birkaç saat başından kalkmamayı umabilirsiniz. Ancak yapay zeka ne yazık ki çok başarılı değil (Yok desem daha doğru olur) ve bu epey problem yaratabiliyor.

Blood Bowl
"Yapımda, Warhammer'daki şiddet ve Amerikan sporlarındaki heyecan güzelce bir araya getirilmiş."

Blood Bowl’u duymadıysanız Warhammer evreninde geçen sıra tabanlı bir futbol oyunu olduğunu söylemeliyim ve bu kulağa birazdan da öte garip geliyor. Yine de Warhammer’daki şiddet ve Amerikan sporlarındaki heyecan güzelce bir araya getirilmiş. Warhammer ırklarından herhangi bir takım seçebiliyorsunuz (Dwarf, Lizard, Wood Elf, Demo, Skaven, Orc ve elbette Human gibi). Eğer Amerikan futbolu hayranıysanız buradaki kurallara uymanız biraz zor olabilir. Ben değilim; eminim çoğunuz da değilsinizdir ve kurallarını bilmiyorsunuzdur. Hayır bu bir eksi değil, tam tersine... İki parmakla yazmaya alışan biri mi, yoksa hiç bilmeyen biri mi 10 parmakla yazmayı daha çabuk öğrenir? Çünkü Down, Field Goal, Two Point Conversion gibi kavramlar yok ve Touchdown’lar bir puan. Eğer yenikseniz size bunları öğreten bir yardım sistemi de yok, maç oynayarak kendiniz anlayacaksınız.

Kanlı rekabet

Ligler, kişiselleştirilebiliyor ve 25 adetten fazla lig seçebiliyorsunuz. Bu gerçekten de olumlu bir gelişme. Oyuncuları da teker teker elinizle yaratabilirsiniz. Çoklu oyuncu desteği ise müthiş: 24 takımlı bir ligde yer almanız mümkün. Oyuncularınız, adam öldürdük... Şey sayı yaptıkça tecrübe puanı kazanıyorlar ve seviye atlıyorlar. Yani takımınız her maçtan güçlenerek çıkıyor. Maçta rakibinizi öldürebiliyorsunuz. Gördünüz ya; zaten centilmen bir oyun daha da centilmen hale getirilmiş.

Warhammer evrenini biraz olsun seviyorsunuz, spor simülasyonlarından hoşlanıyorsunuz, dev yaratıkları ve RPG öğelerini işin içine katacaksınız; tercümesi absürdlüklerle aranız iyiyse, Warhammer etiketini taşıyan bu spor gibi, sizin için mutluluk verici bir uyuşturucu haline dönüşebilir. Pişman olmazsınız, ama dediğim gibi garip fantezilerden hoşlanıyorsanız.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 13:19
Kalan Karakter : 300 Gönder
Blood Bowl

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×