1/2

Blood Omen 2

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
İçerdiği kan miktarı ile Show Tv Ana Haber Bülteni' ni bile kıskandıracak oyun karşınızda.
Platformlar PC
Blood Omen 2
  • Yapımcı - Yayıncı Crystal Dynamics - Eidos Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 87
Artılar -
Eksiler -
Bundan yaklaşık 3-4 sene önce Grand Theft Auto ile başlamıştım oyunlarda kötü adam olmaya.Daha sonra Blood Omen ve arkadasından ciddi şekilde kötü adam olduğum Vampire : The Masquerade geldi.Oyun gerçekten çok iyi hazırlanmıştı.Konusu içeriği grafikleri kusursuz sayılabilirdi.Ve peşinden Soul Reaver.Artık alışmıştım kötü adam olmaya ve daha çok zevk veriyordu.Aylar yıllar geçti ama o tatta başka bir oyun üretilmedi.Daha sonra EIDOS gene yapacağını yaptı ve ilk önce Soul Reaver 2'yi ve arkasından da Blood Omen 2'yi piyasaya sürdü.Evet incelememiz Blood Omen 2 üzerine olacak.Öncelikle kurulumdan başlayalım.Oyun bize 2 seçenek sunuyor ya 1Gb yada 2Gb.Benim tavsiyem eğer yeriniz varsa 2Gb kurmanız.Böylelikle oyunun videoları Harddiskinizde olacağından daha hızlı çalışıp keyfinizi kaçırmayacaktır. Kurulum bittikten sonra oyuna giriyoruz ve bizi açılış introsu karşılıyor.Bu introyu atlamamanızı tavsiye ederim (genelde ben atlardımda). Çünkü neredeyse bütün konu o videoda geçiyor. Özet geçmek gerekirse karakterimiz Kain uzun bir uykuya dalmıştır (200yıl kadar), rüyasında bir savaş olacağını ve kendisinin öleceğini görür.Bunun üzerine uyanır ve çalışmalara başlar(!).

Oyunu Third Person olarak yani tepeden görünüş ve mouse klavye ile birlikte olarak oynuyoruz.Loading'lerin çok kısa sürmesi oyuna çok büyük bir artı sağlıyor. Grafiklerin detaylarına bakarsak bu kadar kısa sürmesi çok ilginç. Başlarda bizi eğitici başka bir vampir bekliyor. Bir dişi vampir bize unuttuğumuz değerleri hatırlatıyor. Ekranın sol tarafında 2 adet gösterge var. Bunlardan kırmızı olanı kan durumunu gösteriyor. Kan bu oyunda çok önemli bir unsur. Normalde sağlık dediğimiz şey burada kan. Bittiği halde ölüyorsunuz. Bitmesi için illa size birilerinin vurması gerekmiyor. Belli zaman aralıklarıyla kendisi de boşalabiliyor.

Kontroller pek sorunlu değil.Klasik Tomb Raider tarzı olarak yapılmış. Yani insanı pek zorlamıyor kolaylıkla alışabiliyorsunuz. Normalden ekstra olarak korunma, kan içme ve dövüşeceğiniz kişiye odaklanmak için 3 adet tuş var. Bunların dışında gerisi bildiğimiz kontroller. Korunma bir dövüş esnasında size çok gerekiyor. Rakibinizin vuruşunu karşılayıp hem de güç toplayabiliyorsunuz. Herhangi bir düşmanla karşılaştığınız da direk odaklanmanız gerekiyor yoksa vuruşlarınızı tutturamıyorsunuz.Aslında bu olay pek yabancı değil Soul Reaver'da da aynı şekilde idi.Bunu kullanmaya alışmak biraz zaman alabiliyor.

Grafikler beklenildiği kadar iyi.Özellikle dövüş sahneleri güzel kurgulanmış.Yanlız ufak tefek göze çarpan şeyler var. Mesela 3 kişi aynı anda size saldırdığında sadece 1 kişi size saldırıyor, diğer ikisi bekliyor. Biraz garip olmuş doğrusu. Ayrıca bol bol karakter kullanılmış. Oyunda devamlı aynı düşmanları görmüyoruz. Yapay zeka ilk başlarda pek iyi değilmiş gibi duruyor. Ama bence iyi yapılmış düşmanlarınızın sizi öldürebilmesi gerçekten çok zor çünkü siz vampirsiniz bence olması gerekende böyledi. Videolar kaliteli yapılmış. Özellikle öldürdüğünüz insanların kanlarını içerken ki ara videolar gerçekten çok güzel. Ama oyunda iyice ilerleyince biraz sıkıcı olmaya başlıyor.

Ve oyunun belki de en çekici kısmına geldi sıra, Dark Gift denilen vampir yetenekleriniz.Aslında bizlere pek yabancı şeyler değil bunlar. Şu aralar çok oynanan Jedi Knight 2'dede bu tür güçler mevcut. Bunlarla ciddi anlamda ilk defa Vampire : The Masquerade'de karşılaşmıştık.Vampire özgü yetenekler.Bunları Dark Gifts tuşuna basarak önce seçiyor daha sonra oyun içinde Use Gifts tuşuyla işlevsellik kazandırıyoruz. Birkaçını açıklaycağım gerisini siz keşfedin.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×