1/2

Bloodline - Demo İnceleme

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Bloodline korkutmaya geldi!
Call Of Cthulhu, herhangi bir terslik olmazsa Mart ayı içinde piyasaya çıkacak. Konu olarak bir hayli dikkat çekici gotik ve korkunç bir dünyada geçiyor. Ayrıca epey denenmemiş fikri beraberinde getiriyor. Bu türde eskilerden bir aklıma ilk gelen Clive Barker’s Undying’dir. Zamanı için gerçekten korkutucu ve güzel bir oyundu. Zaten ismi klasikler arasına yerleşti bile. Şimdi bu zincire bir halka daha katılıyor. Çek bir firmadan gelen Bloodline!

Düşük Model

Bloodline, fps kamera açısından oynanıp, korku ve macera öğelerini birleştiriyor. Konusu ise şöyle; Bir akıl hastanesinde cinayetler işlenmektedir. Hastalar vahşi şekilde öldürülmektedir. Cinayetlerin bir katil tarafından yapıldığı düşünülmektedir ama pek çok kişi çeşitli bahanelerle olayı araştırmak istemez. Bizde acemi genç bir avukat olarak araştırmayı üstleniriz. Hastaneye gittiğimizde karşımızda bir katil bulamayız. Onun yerine zombiler karşılaşıyoruz. Konu yine klasik şekilde karşımıza çıkıyor.

Oyunun demo versiyonu ingilizce değil ve bazı teknik hataları var. Demoda ufak bir rüya gördükten sonra yatakta kendimize geliyoruz. Uyandığımız zaman çevreye baktığımızda, karanlık ve kasvetli bir havayla karşılaşıyoruz. Dışardan gelen gök gürültüsü sesi, kanlanmış duvarlar, loş ışıkla aydınlanmış bir hastane odasındayız. Oyunun adventure kısmı burada hemen devreye giriyor. Kanla kaplanmış lavabo içinden şırıngayı alıyoruz. Diğer odaya geçip, dolapta bulunan şişeyi alıp, diğer kapıyı açtığımızda ilk sürprizimiz karşımıza geliyor. Elinde bir tornavida tutmuş ve duvara yığılıp kalmış bir ceset. Dışarı çıkan kapıyı açmamız için bu tornavidayı cesedin elinden almamız lazım. Fakat kaskatı olduğundan alamıyoruz. İşte burada şırınga ve dolaptan aldığımız şişe devreye giriyor. Şişedeki sıvıyı şırınga içine boşatıp, onu da ceset üstünde kullanıyoruz. Sonuç ölü yumuşuyor ve tornavida elinden düşüyor. Bizde onu alıp odadan güle oynaya çıkamıyoruz. Geri dönüp açılmayan diğer kapıyı açmamız ve silahı almamız gerekiyor. Geri dönüyoruz silahı alıyoruz ve dışarı hastanenin koridoruna çıkıyoruz. Hastane koridorunda ilk düşmanlarımızla karşılaşıyoruz ve buradan da dışarı çıkmak için çevrede bulduğumuz objeleri kullanıyoruz. Demoda yer alan görevler kısaca bunlardı.

Bu versiyonda en çok dikkatimi çeken şey sesler oldu. Ses efektleri gerçektende etkileyiciydi. Zombilerin gelirken çıkardığı sesler, aksiyona girdiğinizde arkada çalan gerilimli müzik, gök gürültüsü sesi, rüzgarla çarpılan pencerelerin sesi gibi pek çok unsur hoşuma gitti. Özellikle aksiyonda olun veya olmayın arka fonda çalan müzik insanı germeye yetiyor. Bir korku oyununda özellikle sesler önemlidir. Bloodline, demo olmasına karşın bunu harika bir şekilde başarmış. Tam sürümünde ne hale gelecek düşünemiyorum bile.

Grafikler orta seviye seyrediyordu. Bana Quake 3 Arena motorunu hatırlattı. Çevre konusu da hoşuma gitti ama modellemeler daha iyi olabilirdi. Çizimlerde bir iki hata mevcuttu. Karşılaştığım ikinci cesedin modellemesi durduğu yer için büyüktü. Üzerime gelen zombilerin modellemeleri ise fena sayılmazdı. Fakat üstünde daha fazla çalışılması gerekiyor. Çevredeki kaplamalar bir iki yer haricinde düzgündü. Bu konuda demo’da birkaç ufak sorun dışında başka bir şey görmedim. Grafiklerin biraz daha geliştirilmesi lazım. Fakat şu haliyle bile vasatın üstündeler.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×