1/2

BlowOut

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Platformlarda 3 boyutlu aksiyona buyrun.
Platformlar PC, PC
BlowOut
Merlin Puanı 57
Artılar Eski platform oyunlarını anımsatıyor
Eksiler Zayıf oynanabilirlik ve dahası...

Bu sefer ki konuğumuz piyasaya çıkalı epey zaman olmasına rağmen, elimize yeni geçen Blow Out. Yapımcı firma Terminal Realty olunca oyuncuları, Blood Rayne veya Fly gibi kaliteli bir yapım bekliyor. En azından çıtayı biraz düşürüp, Monster Truck Madness, Terminal Velocity, Blair Witch Volume-1 Rustin Parr gibi başarılı yapımlara imza atmış olan firmanın, yine benzeri bir başarıyı tekrar edip etmediğini düşünüyoruz?

Bu sabah sinirlenmek istemiyorum

Yataktan öyle kalkışlar vardır ki insan, bir önceki günün stresinden kurtulup, günün kendisi için gayet iyi geçmesini dilemektedir. Tabii bu durum o anki asabiyet seviyemizle oldukça yakından alakalıdır. Bende bu sabah sinirlenmek istemiyorum diyerek uyananlardanım. Fakat ne mümkün! Bu oyun karşıma nereden çıktıysa, tüm dengemi alt üst etti. 

M.V.A.B.

Oyunumuz aksiyon ve platform ağırlıklı. Mouse/Klavye kombinasyonu veya Gamepad ile oynanan Blow Out oynanabilirlik konusunda sınıfta kalıyor. Gamepad ile oynamadım ama Klavye + Mouse kombinasyonu içler acısı. Bu tarz bir oyunda mouse, işi oldukça zora koşuyor. Özellikle düşmanlar her yönden saldırdığında, hedefin her yöne kolaylıkla çevrilmesi gerekir. Fakat oyunda tam tersi! Sol tuşa basılı tutup, mouse’u çevirerek farkında olmadan düşmalarınızı vuruyorsunuz. Kısacası bilinçli olarak hedef alıp, düşmanı kadavraya çevirmek çok zor! Tabii bu durumda sinir katsayınızda tavan yapabiliyor. Oynanabilirlikten kötü bir puan.

Grafikler 2003’ün sonunda çıkan bir oyun için zayıf kalmış, fakat gerek patlama efektleri gerek platformlardaki ışık oyunları Blow Out’u gerçekçilikten uzaklaştırmış. Oyun oynadığınızı iyice ön plana çıkarmış ki; bu durum gayet hoş. Bana çocukluğumda oynadığım 2 disketlik DOS’da çalışan oyunları hatırlattı. Onları bugün bile hatırlamamın sebebi, gerçekçilik kaygısı taşımadan sadece oyun oldukları konusunda bas bas bağırmalarıdır. Zaten isteselerde dönemin teknolojisine göre gerçekçiliği grafiklere yansıtamazlardı, fakat oynanmaları pek keyifliydi. Genel olarak Blow Out’da mekanlar başarılı. Renk uyumları güzel yakalanmış.

Seslere kulak kabartıldığında bu tür bir oyunda duyacaklarınız, silah ve mekan sesleriyle kısıtlı olduğu için pek başarısız diyemeyeceğim. Silahların sesleri normal. Yani bir otomatik tüfek gelecekte nasıl ses çıkarır bilmiyorum ama inandırıcı geliyor. Silahlardan bahsetmişken oyunda plazma, lav silahı ve roket atar gibi alternatifler mevcut.

Ne umduk ne bulduk!

Oyun sırasında grafiklerden memnun kalmayıp ta bir kaç ayar değiştirmek için “Options” ekranına girerseniz, parlaklık dışında görüntü hakkında hiç bir ayar olmadığını farketmişsinizdir. Her ne kadar Blow Out yüksek sistem ihtiyaçları istemese de, çok zayıf sistemi olan oyuncularda bu oyunu bir talihsizlik sonucu edinebilir. Böyle bir durumda grafik ayarları kesinlikle olmalı.