Blu-ray ve HD-DVD korumaları aşıldı.

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Blu-ray ve HD-DVD korumaları aşıldı.
Doom9 forumundan muslix64, yeni nesil optik ortamlar olan Blu-ray ve HD-DVD'de içerik korumak amaçlı kullanılan AACS kopya korumasını aşmayı başardığını duyurdu. Aşılmaz olarak nitelendirilen bu korumayı hacker, geliştirdiği BackupHDDVD programına HD-DVD'ler ile gelen kripto anahtarlarını girerek kırdı.

muslix64, gerekçe olarak monitörünün HDCP standartlarına uygun olmadığı nedeniyle aldığı filmi tam olarak oynatmayan HD-DVD oynatma yazılımlarını gösterdi. İki standardın arkasında duran şirketlerin nasıl bir tepki vereceği bilinmiyor. muslix64, HD-DVD kırarken gerçekleştirdiği aşamaları video ile de belgeledi. Kripto anahtarlarını nasıl derlediğini bildirmeyen muslix64'ün bulduğu yol önceden kripto anahtarları bilinen HD-DVD'ler için kullanılabiliyor. Bu nedenle AACS'nin yanına ek DRM korumaları getiren Blu-ray disklerin kırılamayabilir.

Kaynak PcLabs
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 7.05.2021 09:42
Kalan Karakter : 300 Gönder
Blu-ray ve HD-DVD korumaları aşıldı.

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×