Bomberman

Umut Ersaraç
Umut Ersaraç 3.06.2010 - 12:31
Yolda, işte, okulda bombacılığın keyfine varın...
Platformlar n-Gage
Bomberman
Merlin Puanı 80
Artılar Oynaması çok kolay, sizi oldukça oyalıyor, bölüm sonlarında Boss'ların bulunması, grafiklerin renkli olması
Eksiler Yetersiz efektler, grafik kalitesindeki yetersizlik, Bomberman'in 19 senedir kıyafetini bile değiştirmemiş olması!

Yıl 1985…

1985 yılında dünyanın en zararsız ve en eğlenceli bombacısı olan Bomberman’le tanıştık. Hemen hepimizin bildiği bu kahraman Zelda ve Mega Man gibi karakterlerle hemen hemen aynı zamanda doğmuştu; ancak Bomberman, Zelda ve Mega Man gibi günümüze adapte edilelemedi veya çok fazla değişime uğrayamadı. Belki oyun yapısı, belki karakter yapısı belki de yapımcıların elimde hazırı var düşüncesi Bomberman’deki bu kısır döngüyü sağladı ve bugüne kadar geldi. Kısacası 1985 yılındaki Bomberman neyse günümüzdeki Bomberman’de o.

Yapımcı firma Hudson, Bomberman’ı almış yarı puzzle yarı aksiyon içeren bir şekilde N-Gage’e sokmuş. Eğer daha önceden herhangi bir yerde Bomberman oynadıysanız N-Gage’de bulunan Bomberman oyununda da ne yapacağınızı biliyorsunuz demektir; yok eğer hiç oynamadıysanız zaten oyunu öğrenme süreniz 5 dakikayı geçmeyecektir.

Oyunda her zamanki gibi çeşitli power-up’lar bulunmakta; bunlar alışılagelmiş olan: patlatma şiddetini arttırma, daha hızlı koşma veya altınıza Mario’daki Yoshi’ye benzeyen bir yaratık alma gibi şeyler. Oyunun en güzel yönlerinden biri bölüm sonlarında Boss’larla karşılaşmanız; yine de 8 bölüm boyunca çok fazla değişiklikle karşılaşmamanız sizi sıkabilir. En fazla olacak değişiklik yok olup ortaya çıkan engeller, alanın şeklinin değişmesi ve düşmanların çeşitliliği. Değişiklik isterseniz, oyunu ‘’VS Game’’modu ile Bluetooth yardımıyla başka bir N-Gage ile karşılıklı oynayabilirsiniz.

Oyunun grafikleri oldukça temiz ve renkli; ancak teknik açıdan yetersiz. Daha iyi olabilirdi cümlesi tam buraya uyuyor. Bazı animasyonlarda grafiklerin yetersizliğinden kaynaklanan bir kalitesizlik var. Seslerde yetersiz kalmış. Hoş bu oyuna nasıl yeterli bir ses yapılabilirdi bilmiyorum ama müziklerdeki çeşitliliği efektlere de yansıtabilirlerdi.

Son patlama olarak…

Bomberman kendi kimliğine daha uygun bir platform bulmuş gibi görünüyor; ancak yapımcıların mutlaka ve mutlaka Bomberman’e yeni bir çehre kazandırmaları gerekiyor. Yoksa bu oyun N-Gage’de bile devam edemeyebilir. Eğer telefonunuza hasta küçük bir kardeşiniz varsa veya basit oyunlardan hoşlanıyorsunuz Bomberman tam sizin oyununuz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.07.2021 21:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bomberman

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×