Bomberman Land

Bomberman Land

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
PSP ekranında delik açıyoruz!
Platformlar PSP
Bomberman Land
  • Yapımcı - Yayıncı Hudson Soft - Hudson Soft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 70
Artılar Uzun süre ardından Bomberman
Eksiler Uzun diyaloglar
Tarihi 1983 yılına dayanan Bomberman, orijinal hikayesinde bir bomba fabrikasında çalışan en başarılı robottu canlandırır. Ancak karakterimiz zamanla yaptığı işten sıkılmaya başlar. Bu arda ortada dolaşan bir söylentiye göre fabrika dilekleri gerçekleştirebilmektedir. Zaten işten yeterince bunalan Bomberman, bir dilekte bulunur ve dileği gerçekleşerek insan Bomberman’e dönüşür. Geriye tek engel kalır; fabrikanın çalışmasından sorumlu güvenlikler.

Bombacı

Yapımın orijinal hikayesi bu şekilde. Ancak şimdiye kadar hikaye kısmından genellikle haberimiz olmadan oynadık ve oynamayı sürdürüyoruz. Maziye ait yapımların uğrak noktası PSP, bu defa yıkıcı bir karakteri, Bomberman’i ağırlıyor. Biraz makyaj ve biraz yenileme ile yıllar sonra yeniden karşımıza çıkan yapım, Single Player ve Multiplayer olmak üzere iki farklı moda oyuncularla buluşuyor.

Yapımda biraz uzunca konuşmalar sonrası ana haritaya ulaşıyoruz. Harita aslında bol yeşillikli bir eğlence parkını temsil ediyor. Patika şeklindeki yolların ucunda da bölümleri oluşturan kapılar bulunuyor. Yalnız her kapı bize açık değil. Kilitli kısımlara ulaşmak için yapmamız gereken bazı özel istekler var. Örneğin o bölgeyi açan özel renkli bir parçayı bulup getirmeniz isteniyor. Kayıp parçalar genellikle yapımda bulunan mini oyunlardan elde edeceğimiz yüksek skor, park sakinlerinin özel isteklerini yerine getirmek gibi şekillerde elde ediliyor. Bunu dışında bazı parçalar daha komplike şekilde, birkaç farklı olay yada şeyin birleşmesi ile elde ediliyor. Örneğin geçiş ücretini ödemeniz, minimum sayıda geçiş parçasını toplamanız, üzerinizde özel bir kıyafet bulunması gibi isteklerin yerine getirilmesi gerekebiliyor. Her ne kadar mini oyunlar oynanabilirliği arttırmak ve bağlayıcılığı güçlendirmek için onmuşsa da, bir süre sonra kabak tadı vermeye başladığı görülüyor. Özellikle evet/hayır cinsinde soru cevaplamaya yönelik mini oyunlar oyundan kopmanıza neden olabiliyor.

Patlama zamanı

Single Player modunda eski Bomberman’a ait çok az şey içeren yapım, bu açığını Multiplayer modunda kapatıyor. Bilindik Bomberman mekanizmasının işlediği dört ana savaş modu, 40 farklı harita içeriyor. PSP işlemcisinin yönettiği 3 karaktere karşı ya da Ad-Hoc üzerinden bir araya geldiğiniz arkadaşlarınız ile bu modları oynamak mümkün. Teknik açıdan baktığımızda cıvıl cıvıl renkli grafiklere iyi sayılabilecek modellemeler eşlik ediyor. Ses ve müzikler bakımından da renklerdeki canlılık müziklere yansıyor. Neşeli ve sevimli müzikler oyun boyunca sürüyor. Diyaloglar bakımından fazla uzun sahneler sıkıcı boyutlara ulaşabiliyor. Oku oku bitmeyen yazıları muhtemelen skip tuşu ile süratle geçeceksiniz. Yaklaşık 15 saatlik bir oyun süresi vadeden yapım boyunca eskiyi yad ediyoruz.

Hikaye modu boyunca daha çok mini oyunlara yöneldiği görülüyor. Bomberman oynamayı beklerken mini oyunlarla vakit geçirmek hayal kırıklığı yaratabilir, hazırlıklı olun. Ana Bomberman modunun ise kısmen daha iyi olduğu görülüyor. En azından bildiğimiz oyun yapısı burada geçerli. Genel olarak ele aldığımızda Bomberman Land, eskiyi anmak için güzel, ancak sınırlı bir yapım olmuş. Oynanabilirliği arttırmak için konan mini oyunların ise tam ters bir etki yaratmasının önüne geçilememiş. Bomberman severlerin hoşuna gidebilecek, ancak çok da fazla beklentiye kapılmaması gereken bir oyun.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 3.03.2021 21:29
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.09.2017 20:37
YÜZY
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×