1/4

Bone

Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Jeff Smith'in dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Bone oyun oluyor
Jeff Smith tarafından yaratılan çizgi roman karakteri Fone Bone ve en az onun kadar enteresan olan iki kuzeni Smiley Bone ve Phoney Bone oyun oluyor. E3 öncesinde yapılmakta olduğu duyurulmuştu ve fuar sırasında da görme imkânı bulmuştuk kendisini. Şimdilerde herkesin beklediği bu müthiş oyunun gerçekten de hayli yüksek bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. LucasArts’tan ayrılan yapımcıların kurduğu firmalardan biri olan TellTale Games tarafından üretilen oyunun arkasında hayli iyi isimler var ve eski Lucas oyunlarına benzeyen bir oyun yapısını tekrar görecek olmanın verdiği sevinç ile bu oyunu beklediğimizi söyleyebilirim.

Out from Boneville, Jeff Smith’in Bone isimli karikatür serisinin ilk bölümü aynı zamanda ve oyuna uyarlanacak olan ilk bölüm. Serinin devamını getirecek olan firma, girişi dizinin ilk bölümü ile yapıyor ve bütün bir Bone serisini TellTale imzasıyla görme şansımızın önümüzdeki yıllar içerisinde olacağını belirtiyorlar. Bunu da kendi geliştirdikleri ve TellTale Now adını verdikleri sistemle meydana getirecekler. Bunun ne olduğu ve ne anlama geldiğini TellTale Games’in CEO’su Dan Connors ile gerçekleştirdiğimiz sohbette bulabilirsiniz; isterseniz öncelikle buna bir göz atalım.

Soru: Öncelikle bize kendinizden ve TellTale Games’deki pozisyonunuzdan söz eder misiniz?

Cevap: Ben TellTale Inc.’in sahibi Dan Connors. 1993’ten bu yana oyun endüstrisinin içerisindeyim, Telltale’den önce tester, gözetmen, yapımcı ve yönetici olarak LucasArts’ta bir kariyerim var. Day of Tentacle ve Sam and Max Hit the Road gibi oyunlarda çalıştım ve daha sonrasındaysa talihsiz oyun Freelance Polis’te ve Rogue Squadron ile X-Wing Alliance adlı Star Wars oyunlarında ve pek çoğunda yer aldım.

S: Telltale ve AME Games gibi eski Lucas tarzındaki yeni şirketleri görmek çoğu adventure severi mutlu ediyor. Acaba yeni projeleriniz Telltale Now ve Bone hakkında neler söyleyebilirsiniz, özellikle Telltale Now. Bunlar için kaç kişi çalışıyor?

C: Telltale şu anda 19 kişiden ve pek çok büyük oyunun arkasında yer alan, oyun endüstrisinin çok tecrübeli kişilerinden oluşuyor.

CTO’muz Kevin Bruner Grim Fandango’nun iki sistem programcısından biriydi, COO’muz Troy Molander ise Kevin ile birlikte LucasArts’tan ayrılmadan önce Grim Fandango’da çalışmıştı.

Bone’un üretim kadrosunun başında Yaratıcı Direktörümüz Graham Annable yer alıyor. Graham, Full Throttle, The Dig ve Curse of Monkey Island’da animatör olarak yer almıştı ve yeni SW Episode III oyunun baş animatörüydü. Bone’da çevre modelleri üzerinde çalışan Kim Lyons orijinal Full Throttle’dan beri bütün LucasArts oyunlarının modelcisidir. Yine eskilerden Randy Tudor oynanabilirliğin geliştirilmesinden sorumlu ve Georgia Tech Experimental Gaming Lab’dan Heather Logas da fikirlerin geliştirilmesinden ve uygulanmasından sorumlu. Escape from Monkey Island’ın tecrübeli ismi Graham McDermott da programcılar arasında.