1/2

Borderlands

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Bir ihtimal daha var
Bir düşünün… Tüm doğa yok olmuş, uygarlıklar sona ermiş, insanlar güzel bir hayat için değil, öldürmek için yaşar olmuş… Tüm bunlara rağmen çok küçük bir umut olsa, ne yapardınız? Borderlands, ödüllü Brothers in Arms serisinin geliştiricisi Gearbox tarafından hazırlanıyor.

Bilinmez bir umudun peşinden koşmak

Dünyadaki doğal kaynaklar azalmaya başlayınca insanlık, koloniler halinde diğer gezegenlere yayılmaya başlar. Pandora isimli bir gezegende geçen yapım, yok olmak üzere olan bir hayatı değiştirmek için mücadele veren insanları konu ediniyor. Bu gezegen, oldukça devasa, daha önce görülmemiş mekânlar, yer altında gizemli mağaralar bulunduran ve her an ne olup bittiğinden emin olamayacağınız bir yer. Söylentilere göre, yüksek bir dağın tepesinde, gizemli bir kapı vardır. Ardında ise, mükemmel düzeyde teknolojik imkânlar yer alıyor. Bu teknolojiye sahip olunduğu zaman her şey değişebilecektir. Fakat burayı aramaya giden insanların bir daha geri dönmediğinden söz ediliyor. Eğer buna rağmen cesaretiniz varsa, takımınızı toplayın ve yola koyulun.

Borderlands
"Oyun boyunca karşımıza farklı türlerde rakipler çıkacak."

Borderlands, içeriğinde bolca RPG unsurları barındıran bir FPS oyunu. Senaryo moduna adım attığımızda 4 kişilik bir takımdan oluşan ekibi yönetmekle yükümlü olacağız. Her karakterin kendisine has özellikleri ve uzmanlık alanları olacak. Bunlardan kısaca bahsedelim. Roland bir asker ve Otomatik tüfek, pompalı gibi silahları rahatlıkla kullanabiliyor. Ayrıca yakın dövüş tekniklerinde de oldukça güçlü biri. Mordecai ise bir avcı. Yakın dövüşler için keskin bir kılıca sahip. Üstelik uzak mesafe atışlar için de bir sniper kullanıyor. Lilith’in mistik güçleri var. Şok etkisi oluşturacak dalgalar yayarak etraftaki herkesi öldürebilir. Son olarak Brick’ten söz edersek, grubun tankı olarak gösterilebilecek kadar iri yarı bir karakter. Yakın mesafelerde güçlü yumruklar atabildiği gibi, oldukça iyi bazuka da kullanabiliyor.

Tüm karakterler ve kullandıkları silahlar, geliştirilebilir özelliğe sahip olacak. Her karakter için, bir FPS oyununda olmayacak kadar detaylı gelişim ağaçlarının olduğundan söz ediliyor. Adamımızı oyuna başlarken alıyoruz, ama süreç boyunca yapacağımız değişiklikler sonucu ortaya tamamen bize özgü ve benzeri olmayan karakterler çıkabilecek. Silahlardan da bir örnek verecek olursak yetkililer, oyunda 650 binden fazla değişik silah olacağını söylüyor. Tabii ki bu da, silahlar üzerinde yapacağımız geliştirmelerin bir sonucu. Teorik olarak her oyuncunun iyi kullanabileceği silahlar olacak, ama değişikliğe gitmek de sizin elinizde.