Brooktown High: Senior Year Tech

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Lise yıllarına dönüş
Platformlar PSP
Brooktown High: Senior Year Tech
  • Yapımcı - Yayıncı Backbone Entertainment - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
Merlin Puanı 67
Artılar Müzikler, karakter ve çevre modellemesi
Eksiler Eksik dublajlar, tekrar eden konuşmalar, yüklemeler
Brooktown High: Senior Year, adından da anlaşılacağı gibi son sınıf lise hayatını kendine konu edinmiş bir yapım. Hemen hepimizin yaşadığı, okul ve aşk hayatının bir birine geçtiği lise yıllarının bir simülasyonu olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak bu defa kontrol bizim elimizde ve yaptığımız hataları telafi etme şansımız bulunuyor. Aslen The Sims serisinden türeyen insan simülasyonu ve insan ilişkileri konusu, burada biraz daha sığ bir alanda, yalnız lise hayatı ve ilişkiler konusu üzerine kurulmuş. Oyunun oynandığı platform ise, muhtemelen liseye sokmamıza izin verilmeyen, çaktırmadan da olsa soktuğumuz takdirde teftişler sırasında müdür ve öğretmenlerce el konulabilecek bir aygıt olan PSP oluyor.

Lise yıllığı

Konami ve Backbone Entertainment’ın elinden çıkan Brooktown High: Senior Year, öncelikle bir karakter yaratma ekranı ile bizleri karşılıyor. İlk olarak belli sorular yöneltilerek, verdiğiniz cevaplara göre bir kişilik yaratılıyor. Ardından bir isim belirliyor ve sınırlı sayabileceğimiz giysilerden seçim yapıyoruz. Elbette çoğu oyunda olduğu gibi harçlığımız ve kazandığımız para zamanla fazlalaşınca alışveriş yolu ile alternatif giysiler edinmek mümkün oluyor. Pazartesi sendromu oyunda da yakamızı bırakmıyor ve okul her zaman olduğu gibi pazartesi sabahı açılıyor. Ders başlamadan önce Brooktown Lisesi öğrencileri ile bir miktar sohbet edecek vaktimiz dahi oluyor. Ancak kaçınılmaz son olan derslere girmemizde fazla uzun sürmüyor. Neyse ki sıkıcı dersleri dinlemek zorunda kalmıyoruz. Zira yapımda bulunan hızlı ileri sarma fonksiyonu sayesinde çabucak Cuma günü geliyor. Cuma’nın da gelmesi ile eğer başvurduysak bir işte çalışmaya başlıyor ya da kulüplere gidiyoruz. Cumartesi sabahları ise ders çalışmak ya da mini oyunlar oynamak gibi aktiviteler yapabiliyoruz. Öğleden sonramızı ise eğer bir kız ya da erkek arkadaş ayarlamışsak onunla dışarı çıkarak geçiriyoruz. Güzel hafta sonumuzun ardından ise tekrar pazartesi sendromu baş gösteriyor ve bu döngü bu şekilde devam ediyor.

Haftalık döngüyü kısaca tarif ettik. Ancak bu döngüler yalnız hafta bakımından karşımıza çıkmıyor. Çoğu zaman kendimizi aynı konuşmaların ortasında buluyoruz. Konuşulan şeyler çıktığımız kişi farklılaştıkça, konuşulan mekan ya da telefon şeklinde farklı ortamlarda yapıldıkça değişebiliyor. Ancak genel olarak aynı şeylerin döndüğünü görmek mümkün oluyor. Konuşmalarda kendi içinde dallanıp budaklanamıyor. Keza yöneltilen her soruya ya olumlu ya da olumsuz olmak üzere genellikle iki farklı cevap hakkımız bulunuyor. Üstelik kimi soruların hangisinin olumlu, hangisinin olumsuz olduğunu anlayamayacak şekilde muallakta cevaplarla da karşılaşmak mümkün oluyor. Oyunun hızını kesen bir etken de, çoğu oyunda baş gösteren yükleme ekranlarında ortaya çıkıyor. Belki yükleme süresi çok uzun olmayabilir; ancak yükleme ekranları ile o kadar sık karşılaşıyoruz ki can sıkıcı olmaya başlıyor. Telefon edecekken, okuldan çıkarken, biri ile konuşacakken vs… gibi aklınıza gelebilecek her etkinlikte yükleme yapılıyor. Bu nedenle oynanabilirlik oldukça düşüyor.

Konuşmalar

Sesler ve diyaloglar bakımından yaklaştığımızda ise konuşmaların bazen yalnızca ilk satırının dublaj edildiğini görüyoruz. Yanlış anlamayın; zira bu sorunlu kısım değil. Çünkü genellikle konuşmaların tamamı seslendirilmeden uzak kalmışlar. Bu bakımdan ilk satırı da olsa birkaç kelime seslendirme duymak sizi mutlu edebilecektir! Görsel olarak ise yapımın seslerden çok daha iyi olduğu görülüyor. Özellikle detaylı karakter modellemeleri ve çevre öğeleri göz dolduruyor. Genel olarak baktığımızda Brooktown High: Senior Year, vakit geçirmek için bir süre oynanabilecek, ancak uzun müddette muhtemelen kenarda kalacak bir yapım olmuş. Teknik hatalarının olmadığı bir versiyonda oynanabilirlik çok daha yüksek olabilirdi.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.09.2022 23:31
Kalan Karakter : 300 Gönder
Brooktown High: Senior Year Tech

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×