1/3

Brothers In Arms: Hell's Highway

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Üçüncü kez göreve çıkıyoruz!
Platformlar PC
Brothers In Arms: Hell's Highway
  • Yapımcı - Yayıncı Gearbox Software - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar Grafikler, başarılı karakter modellemeleri, TPS sistemi, özgür oynanış, takımları kontrol edebilme
Eksiler Yapay zeka problemleri, karakterlerin konuşurken ağız hareketlerinin olmaması, bazı ufak tefek hatalar
İkinci Dünya Savaşı konulu oyunları çok sevmeme rağmen bu yapımlar geçmişte beni sürekli yüz üstü bırakmıştı. Medal of Honor: Allied Assault'u ilk yüklediğimde, grafik kartım oyunu açmamıştı bile. Call of Duty'nin demosu yayımlandığında, kendi makinem arızalı olduğu için demoyu bir arkadaşımda denemiştim, ama 32 MB kartın ürünü olarak tüm bölümü sadece beyaz renk olarak oynamıştım. Brothers in Arms: Road to Hill 30 çıktığında ise, 64 MB’lık MX440 sadece bana oyunun seslerini verebiliyor, görüntü olarak kocaman siyah bir ekran sunuyordu. İlginçtir oyunlarda karşılaştığım sistemsel sorunların büyük bir çoğunluğu hep İkinci Dünya Savaşı türü yapımlar karşıma çıktı. Geçmişteki tecrübelerimden ders çıkararak Hell's Highway'de bu tip sorunlarla karşılaşmayacağımdan emindim, ama bu sefer de bitmek bilmeyen ertelemeler sadece beni değil, oyunu bekleyen tüm oyuncuları canından bezdirmişti bile.

Pek sevilen bir konu olmayan “İkinci Dünya Savaşı”, Call of Duty ile yükselişe geçerken, ardından Gearbox tarafından hazırlanan Brothers in Arms ile farklı bir boyut kazanmış, oynanışa taktik unsurları da eklenmişti. 13 cesur adamın hikayesi olarak hazırlanan Road to Hill 30’dan sonra devam olarak Earned in Blood gelmiş, daha önce olmadığı kadar dramatik ve etkileyici bir savaş serisi doğmuştu. Derken Hell’s Highway duyuruldu, yıllar birbirini kovaladı ve nihayet beklenen an geldi. İlk yayımlanan muhteşem videosundan bu yana uzun yıllar geçen Brothers in Arms: Hell's Highway (BIA), sonunda bizlerle.

Savaş planı

Önceki operasyonlarda ölen askerler olsa da 101. hava indirme bölüğü, eklenen yeni takviyelerle beraber yine bir arada. İkinci Dünya Savaşı’nın en kanlı bölümlerinden olan Market Garden operasyonunda yer alıyoruz ve bir kez daha Matt Baker’i yönetmekle sorumluyuz. BIA sadece Baker’ı değil, John, Jasper, Franky ve hatta küçük Pieter’ı anlatıyor. Patlayan bombaların arasında çarpan minik bir yürek, kaosun ortasında yaşanan umutsuz bir aşk ve kendisiyle hesaplaşan bir adam.

Hells’ Highway’deki maceramıza başlamadan önce sinematik bir video ile karşılaşıyoruz. Remake olarak tabir edebileceğimiz bu videolar toplamında, önceki BIA oyunlarında yer aldığımız ve unutamadığımız önemli sahneler, yeniden düzenlenerek hazırlanmış. Genellikle bölüm aralarına bu tip oldukça kaliteli videolar serpiştirilmiş. Road to Hill 30’da öldürülen Kevin, Earned in Blood’ta da Matt’in aklından çıkmamıştı. Hikayenin devam niteliği olarak Kevin, yeni oyunda önemli bir yere sahip. Hafızasında canlandırdığı geçmişindeki sürekli eski günleri gören Baker, ayrıca zihninin ona oynadığı oyunlar nedeniyle bazı çatışma ortamlarında Kevin ve onun sergilediği hareketlerini görüyor, seslerini duyabiliyor. Üstelik sadece o değil.

Hayalleri bırakıp gerçeğe döndüğümüzde ise Hollanda’dayız. Yapımın ilk dakikaları, özellikle seriye ilk kez dahil olan oyuncular açısından bir nevi eğitim havasında geçiyor ve gerekli bilgileri aldıktan sonra asıl oyun başlıyor. Tekrar hatırlatmakta fayda var. BIA serisi; savaş esnasında belirli taktikler belirlemenize olanak sağlayan, bazen bir, bazen de iki-üç takımı birden kontrol edebildiğiniz bir FPS oyunu. Hell’s Highway, önceki oyunların temeline sadık kalmış, ama doğal olarak pek çok yönde geliştirmelere gidilmiş. Daha dinamik savaş ortamları ve daha eğlenceli oynanış, yeni oyunu diğerlerinden kolayca ayırt ediyor. Boşluk tuşuna basılı tutarak koşabiliyor, yine aynı tuşa basarak engellerin üzerinden atlayabiliyorsunuz. Bu sıradaki görsel yön oldukça güzel.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×