1/2

Brütal Legend

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Heavy Metal öldürür dedim inanmadınız!
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Brütal Legend
Merlin Puanı 83
Artılar Hikaye, sesler ve müzikler, eğlenceli karakterler, oynanabilirlik
Eksiler Kısa oyun ömrü, sıkıcı olabilen yan görevler
Yapımcıların akıllarından geçenler, yıllardır oyun oynayan ve mütevazi yazılar yazan insanları bile hayrete düşürüyor. Ne yalan söyleyeyim; ben bir oyun yaratıcısı olsam, evde otururken “Heavy Metal karakterlerini bir oyuna taşıyayım, elindeki gitarla iblisleri avlasın” gibi bir fikir, aklıma gelmezdi. Ama bu tür absürt bir fikir adamların aklına gelmiş ve ilk izlenimlerime göre çok da iyi olmuş.

Şimdi bir oyun düşünün: Gerçek zamanlı strateji, aksiyon, RPG ve müzik öğelerini tek bir potada eritsin. Başkarakter de gitarını balta sanan bir çılgın olsun. Bu yapıma; metal müzik severlerin bayılacağı Lemmy Kilmister, Rob Halford, Ozzy Osbourne ve Lita Ford gibi karakterler de katkıda bulunsun. Şimdi iki seçenek var: A şıkkı, Oyun severler bu nasıl bir saçmalık deyip uzak duracaktır. B şıkkı ise müzik ve oyun severler bu yapıma tapacaktır. Bakalım hangi seçenek hayat bulacak?

Macera başlar

Kabbage Boy adlı grubun zıpçıktı üyesi Eddie, grup arkadaşını sahneden düşmekte üzereyken kurtarır. Ama set bir sure sonra çökmeye başlar ve düşen parça Eddie’nin kafasına çarpar. Akan kan, Eddie’nin “Lanetli” denilen kemer tokasına bulaşır. Lanet hikayesi maalesef bir şehir efsanesi değildir. Bu kemer aslında Ormagöden isimli tılsımdır. Kanla çalışmaya başlayan tılsım, iki dünya arasında bir köprü açar ve bu köprüden çıkan şey Eddie hariç tüm grup üyelerini katleder. Ormagöden Tapınağı’nda uyandıktan sonra Eddie, gelişenlere anlam veremez ve “İkinci şişe votkayı mavi hapla içmeyecektim” düşüncelerine kapılır. Oysa Eddie’nin görevi; bu dünyayı Doviculus adındaki şeytani varlıktan kurtarmaktır. Bu görevde Eddie, Ophelia ile güçlerini birleştirmek, Bladehenge’den geçmek, Titan yazıtlarının sırrına vakıf olmak ve insan direnişçilerini korkunç bir kaderden kurtarmak olacaktır. Ama kendini bile nasıl kurtaracağı, dikkat çeken bir soru işaretidir.

Brütal Legend

Daha önceki satırlarda strateji öğeleri ve aksiyon öğeleri tek yapımda birleşmiş demiştim; aklınıza bir SpellForce gelmesin. Brütal Legend 64 kilometrekarelik devasa bir alanda geçiyor. Bu dünyada 23 ana görev ve 30 yan görev seçeneği bulunuyor. Bu noktada yapımın ilk eksiği ortaya çıkıyor. Ana görevler son derece çeşitli olsa da, yan görevler bir süre sonra birbirinin aynı hale geliyor ve monotonlaşıyor. Görevlerin getirisi ise fazlasıyla eğlenceli. Birbirinden güzel Heavy Metal şarkıları fonda çalıyor ve bu tarzı seviyorsanız, harika melodilerle kendinizden geçiyorsunuz. Anlayacağınız müzikler iyi, ama yan görevler biraz bezdirici.