BTK'dan Wikipedia hakkında resmi açıklama da geldi

BTK'dan Wikipedia hakkında resmi açıklama da geldi

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 17.11.2017 - 14:03
Wikipedia yasağı tekrar gündemde

BTK'dan Wikipedia'nın yasaklanması ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hatırlarsanız dün akşam üzeri yaptığımız bir haberde BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan'ın bazı açıklamalarına yer vermiştik. Sayan, Wikipedia ile ilgili görüşmelerinin devam ettiğini belirtmiş ve bu görüşmeler olumlu olarak devam ederse Wikipedia yasağının önümüzdeki günlerde kalkabileceğini dile getirmişti. İşte bu açıklamalardan sonra BTK'dan resmi bir bildiri de yayınlandı. BTK'nın yaptığı açıklama şu şekilde;

Wikipedia yasağı kalkacak mı?

İnternet üzerinden yayınlanan, dünyanın en büyük ansiklopedisi Wikipedia’ya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 29 Nisan 2017’den itibaren “idari tedbirle” erişimin engellenmesi 6 aydan fazla bir süredir devam ediyor. Wikipedia, doğrudan doğruya kullanıcıların kattıkları bilgilerle sürekli güncellenen bir ansiklopedidir ve Google, Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri siteler gibi gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuştur.

“İdari tedbir” kararı, Türkçe ve diğer dillerde yaklaşık 45 milyon makale içeren Wikipedia.org sitesini sadece Türkiye’deki kullanıcılara kapatıyor. Türkiye ile ilgili “sakıncalı” olduğu değerlendirilen içeriğe ise Türkiye dışındaki ülkelerde serbestçe ulaşılıyor. Türkiye, Avrupa Konseyi üyesi ve Avrupa Birliği’ne aday olmasına rağmen, ne yazık ki, Wikipedia’yı yasaklamış ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye Wikipedia’da kendini savunamıyor

Wikipedia’nın sadece Türkiye’den erişime kapatılması, Türkiye’deki kullanıcıları bilgiye anında ulaşmaktan alıkoyduğu kadar, daha da vahim bir duruma yol açıyor: Wikipedia, kullanıcıların kattıkları bilgiyle sürekli yenilendiği için, Türkiye’deki kullanıcıların, “sakıncalı” bulunan içerikleri düzeltme, ekleme ve çıkartma yapma olanağı da kalmıyor. Ülkemizi ilgilendiren değerlendirmelere bütün dünya katılım gösterirken Türkiye’den kullanıcılar, kitlesel olarak görüşlerini iletemez ve kendilerini savunamaz durumdadır. Dolayısıyla, erişim yasağı nedeniyle, küresel olarak şekillenen dünya görüşlerine Türkiye savunmasız kalmaktadır. Benzer şekilde, erişim yasağı, ülkemizin algısını da olumsuz etkilemektedir.

Wikipedia, hem Türkçe, hem diğer dillerdeki yayınlarıyla özellikle eğitim çağındaki gençlerimiz tarafından yoğun biçimde tercih edilmektedir. Wikipedia gibi bir bilgi kaynağının kullanıma kesintisiz açık olması, bir bilgi toplumu olmayı hedefleyen ülkemizin ve vatandaşlarımızın yararınadır.

Wikipedia’da kullanıcıların el birliği ile oluşturduğu içeriklerde hukuka aykırı, rahatsız edici veya doğru olmayan bilgiler hakkında yasal merciler tarafından hukuka uygun ve yetkileri çerçevesinde önlemler alınması hukukun en tabii gereğidir. Bu önlemler alınırken hukukumuzun ve evrensel hukukun temel prensibi olan “ölçülülük” ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi önem taşımaktadır. Ölçülülük ilkesi çerçevesinde, hukuka aykırı, rahatsız edici veya doğru olmayan içeriğe yönelik olarak teknik ve hukuki tedbirlerin alınması mümkündür. Ülkemizin bilgi toplumu niteliği kazanması için 20 yıldan fazla bir süredir çalışan Türkiye Bilişim Vakfı’nın arzusu Wikipedia erişiminin engellenmesi konusunun bu çerçevede yetkili makamlar tarafından değerlendirilerek konuya çözüm bulunmasıdır.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 11:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2017 16:35
Bu ülkede kimse mesleğini layıkıyla yerine geytiremiyor yapmacık yapıyorlar işlerini , sanki kapatınca işler yoluna girecek.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2017 11:41
Girmenin türlü türlü yolları var nereye kapatiyolar?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.11.2017 23:57
vikipedia ya her ihtiyacım olup da karşıma erişim engeli çıktığında tepedekilere çok güzel sözler söylüyorum hem de çok güzel.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.11.2017 19:30
insanlar bilgisiz yetişsin diyemi yapıyorlar anlamıyorum wikipedia her öğrenci ve araştırmacının bilgi kaynağı
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.11.2017 17:21
vikipedi'nin verdiği vergiye kalmayalım sn yetkililer.biraz da altında bu sebep var.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×