1/3

Bu Akşam Ne İzleyelim? (Polis Akademisi)

Bu Akşam Ne İzleyelim? (Polis Akademisi)

Ceyda Doğan
Ceyda Doğan 15.07.2013 - 14:52
Tackleberry, Mahoney, Sweetchuck, Jones ve daha fazlası beyaz perdede
Yaz geldi, tatil de beraberinde geldi. Ne yapacağız? Video oyunları, deniz, kum, güneş... Video oyunlarından vazgeçmezsiniz herhalde. Ancak kimi zaman "bu akşam ne yapsam?" diye düşündüğünüz oluyordur. Her akşam rahat rahat koltuğumuza oturup, elimizde sıcak sıcak taze mısırla sinema keyfi yapmak, hepimizin işine gelir diye düşünüyoruz. Bu yüzden de "bu akşam ne izlesem?" sorunuzun cevabını cevaplamak için buradayız.

Polis Akademisi (Police Academy)
Kim unutabilir ki...


Yıl 1984, 23 Mart tarihinde vizyona giren ve en başarılı komedi türünü kendisinde barındıran Polis Akademisi, Hugh Wilson'ın yönetmenliğinde sunuldu. Başrollerde Steve Guttenberg, Kim Cattrall, Bubba Smith, Michael Winslow ve David Graf'ın yer aldığı film, ABD yapımlı ve neredeyse 146 bin $ hasılat elde etti.

Filmin konusuna gelirsek; çılgın bir vali artık herkesin polis olabileceği hakkında bir duyuru yapar. Üstelik; ırk, cinsiyet, boy ve eğitim ayrımı yapmaksızın herkes polis olabilecektir. Bunun üzerine de birbirinden ilginç bir yığın insan, Polis Akademisi'nin seçmelerine katılır. Akademi Kampüsü'ne giden polis adaylarının, her birinin farklı ve komik bir hikayesi vardır. Her birinin de farklı bir yeteneği vardır.

Filmin konusunu bir kenara bırakırsak, nereden çıktığını da bilmek gerekir diye düşünüyorum. 1988 yılında çizgi dizi olarak tüm dünyada yayımlanıyordu. Hala belirli kanallarda, eski bölümlerini görmek mümkün. Türünün en iyilerinden birinin olduğunu söyleyebilirim. Komedi ve suç öğesi ancak bu şekilde komik yansıtılabilirdi. Suçlularla kendi yöntemleriyle baş eden bu çılgın polislerin, beyaz perdeye yansıması birçok takipçiyi de mutlu etmişti.


Polis Akademisi 2 (Police Academy 2: Their First Assignment)
İlk filmde Polis Akademisi'ne girmek için, çılgınlar gibi çalışan polis adayları, bu sefer farklı bir macera ile karşımızdalar. İlk film kadar olmasa da izlenmeye değecek kadar başarılı olduğunu düşünüyorum.

Bu Akşam Ne İzleyelim? (Polis Akademisi)
Akademiden mezun olan öğrenciler, artık birer polislerdir. Los Angeler şehrinde çıkan olaylar kontrol altına alınamayınca, bu durumdan Emniyet Teşkilatı sorumlu tutulur. Akademinin yaşlı müdürü komutan Lassard, bunun üzerine eski öğrencilerinden yardım ister.

Bu sefer yönetmen koltuğunda Jerry Paris yer aldığı için, ikinci film, ilk filmin tadını veremiyor. Başrollerde ise Steve Guttenberg, Bubba Smith, Michael Winslow, David Graf ve George Gaynes yer alıyor. İlk filme göre, değişen sadece birkaç isim var. Yine de izlenmeye değer, arşivlik bir film.


Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×